rimavskasobota.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Rimavská Sobota

Aktuálne spravodajstvo

Fico: Kiska má vymenovať troch chýbajúcich ústavných sudcov

Predsedníčka ÚS Ivetta Macejková premiéra informovala, že pre neúplný počet ústavných sudcov pribúdajú nevybavené podania.KOŠICE 24. februára (WebNoviny.sk) – Vymenovať nových sudcov ústavného súdu má prezident Andrej Kiska z tých kandidátov, ktorých už dávnejšie schválil parlament. Uviedol to v piatok na tlačovej besede v Košiciach predseda vlády Robert Fico, ktorý sa stretol s predsedníčkou Ústavného súdu SR (ÚS) Ivettou Macejkovou. Obaja sa zhodli, že je naliehavá potreba doplnenia pléna ústavného súdu o troch sudcov. "Loptička je dlhodobo na strane prezidenta a očakávam, že pristúpi k menovaniu troch nových ústavných sudcov z toho zboru kandidátov, ktorých schválil parlament a prezident ich má k dispozícii," povedal Fico. Pokiaľ ide o novelu ústavy a zákona o ústavnom súde, zastáva názor, že najprv nech prezident vymenuje nových ústavných sudcov a potom možno hovoriť, ako pre budúcnosť nanovo upraviť podmienky pre voľbu ústavných sudcov a kreovanie zloženia ústavného súdu. Odporúčame: Fico tiahne do boja s korupciou v eurofondoch, napíše list Predsedníčka ÚS Ivetta Macejková premiéra informovala o dôsledkoch neúplného počtu ústavných sudcov na rozhodovaciu činnosť ústavného súdu. Uviedla, že vzhľadom na situáciu spôsobenú nevymenovaním sudcov ústavného súdu, ktorá na ústavnom súde trvá od 4. júla 2014 až dosiaľ, plénum ústavného súdu pracuje v neúplnom zložení - namiesto 13 sudcov má len 10 sudcov. Z toho vyplýva, že sa zvyšuje počet nevybavených podaní, predlžuje sa priemerná dĺžka jedného konania pred ústavným súdom, zvyšuje sa počet návrhov zamietnutých plénom ústavného súdu z procesných dôvodov. Podľa Macejkovej ÚS eviduje ku koncu minulého roka 10 513 nevybavených podaní, pričom dĺžka jedného konania vzrástla v roku 2016 na 11,87 mesiaca, kým v roku 2011 bola 2,86 mesiaca. Macejková a premiér sa zhodli na potrebe ďalšieho rozvoja elektronizácie ústavného súdu, zefektívnenia a zautomatizovania rozhodovacej činnosti ústavného súdu a ďalších podporných administratívnych činností v rámci e-governmentu. Fico k tomu uviedol, že minister financií bude pre to hľadať potrebné finančné zdroje. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fico: Kiska má vymenovať troch chýbajúcich ústavných sudcov

Pri výbere pôžičky je pre Slovákov rozhodujúca rýchlosť

Z prieskumu mBank vyplynulo, že nadpolovičná väčšina ľudí si zobrala hneď prvú pôžičku, ktorú im finančný dom ponúkol. BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) - Ak ešte pred niekoľkými rokmi bola najdôležitejším kritériom pri výbere pôžičky výška úročenia, v súčasnosti je to rýchlosť, akou je možné pôžičku získať. Vyplynulo to z prieskumu mBank v spolupráci s agentúrou MNS Market Research na vzorke tisíc Slovákov a Čechov. Ako skonštatovala produktová manažérka mBank Beáta Bjelová, nadpolovičná väčšina ľudí si zobrala hneď prvú pôžičku, ktorú im finančný dom ponúkol. Pritom polovicu z pôžičiek finančné inštitúcie poskytli do 24 hodín. "To zvýhodňuje finančné inštitúcie s rýchlym schvaľovacím procesom,” uviedla Bjelová. Pri rozhodovaní o poskytovateľovi pôžičky uviedli respondenti dva faktory, ktoré považujú za najdôležitejšie. Prvým je, že v minulosti už boli klientom danej banky alebo nebankovej spoločnosti. Druhým je predchádzajúca dobrá skúsenosť s poskytovanými službami. Veľkosť marketingovej kampane alebo meno finančnej inštitúcie nezohráva pri ich výbere podstatnejšiu rolu. Ako dôležitejšia sa ukazuje možnosť vyriešiť väčšinu záležitostí súvisiacich s pôžičkou cez internet. Tento prístup preferuje 53 % Slovákov a 65 % Čechov. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu, klientom v oboch krajinách sa veľmi nechce do prieskumu trhu. Iba každý piaty žiadateľ si porovnal aspoň tri ponuky od rôznych poskytovateľov. Výskum ďalej ukázal, že 40 % Slovákov s pôžičkou nepozná výšku svojej úrokovej sadzby. Výsledky ďalej ukázali, že 40 % poskytnutých spotrebných úverov je vo výške do 3 tis. eur. Štvrtinu tvoria spotrebné úvery v rozpätí od 7 tis. eur do 20 tis. eur. Až 80 % respondentov spláca mesačne sumu do 200 eur. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pri výbere pôžičky je pre Slovákov rozhodujúca rýchlosť

Výstavba múru začne skôr, Trump chce vyhostiť zlých ľudí

Americký prezident skritizoval aj médiá, pričom označil niektoré z nich za nepriateľa.WASHINGTON 24. februára (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump v piatok prisľúbil, že výstavba bezpečnostného múru na mexických štátnych hraniciach sa začne "čoskoro, omnoho skôr, než bolo naplánované". Šéf Bieleho domu to vyhlásil na výročnom fóre konzervatívcov v štáte Maryland. Trump zároveň prisľúbil, že úrady sa zamerajú na "vyhostenie zlých ľudí" z USA. Jeho komentár prichádza iba deň po tom, ako sa americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť USA John Kelly stretli so svojimi mexickými mocenskými náprotivkami v Mexiku. Na ich štvrtkovej tlačovej konferencii po neverejnom rokovaní však nepadlo o tomto spornom pláne ani slovo. Odporúčame: Trump kritizoval Rusko a chce v USA najlepší jadrový arzenál Prezident tiež zdôraznil svoju politiku "Amerika na prvom mieste". "Globálna spolupráca, komunikácia s inými krajinami a dobré vzťahy so zahraničím sú veľmi dôležité, avšak neexistuje nič také ako globálna štátna hymna, mena či zástava. Ja reprezentujem USA ako svoju vlasť; nebudem zastupovať svet," uviedol Trump. Americký líder skritizoval i médiá, pričom označil niektoré z nich za nepriateľa. "Médiá falošných správ" obvinil z vymyslených zdrojov a odsúdil používanie nepodložených tvrdení. "Ústavná ochrana slobody tlače nám dáva i právo kritizovať falošné správy, a kritizovať ich ostro," vyhlásil prezident. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výstavba múru začne skôr, Trump chce vyhostiť zlých ľudí

Nemecká tajná služba sledovala zahraničných novinárov

Okrem stanice BBC sa BND zameriavala aj na žurnalistov z medzinárodnej tlačovej agentúry Reuters či amerického denníka The New York Times.LONDÝN 24. februára (WebNoviny.sk) - Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) sledovala zahraničných novinárov vrátane tuctu pracovníkov britskej stanice BBC. Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel sa tieto údajné aktivity zamerané na e-maily, faxy a telefonické rozhovory začali v roku 1999. Okrem stanice BBC, ktorá o tom v piatok informovala, sa BND zameriavala aj na žurnalistov z medzinárodnej tlačovej agentúry Reuters či amerického denníka The New York Times. "Sme sklamaní týmito tvrdeniami," uviedol hovorca BBC. Viac informácií o tejto kauze hodlá Der Spiegel zverejniť v sobotu. Odporúčame: Merkelová: Špehovanie medzi priateľmi je neprípustné "Misiou BBC je prinášať presné spravodajstvo a údaje ľuďom celého sveta. Našim novinárom by malo byť umožnené operovať slobodne a bezpečne, za plnej ochrany ich zdrojov. Vyzývame preto všetky vlády, aby rešpektovali slobodu tlače," vyhlásila BBC prostredníctvom svojho hovorcu. BND na výzvy zo strany tohto britského média ohľadom vysvetlenia kauzy bezprostredne nereagovala. Der Spiegel dopĺňa, že BND monitorovala najmenej 50 liniek medzinárodných novinárov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nemecká tajná služba sledovala zahraničných novinárov

Košičania predĺžili čiernu sériu Liptákov, Nitra s debaklom

Nováčikovi z Liptova sa naďalej nedarí, keď prehral siedmy duel v sérii a patrí mu posledná 10. priečka Tipsport ligy.BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Hokejisti Košíc zvíťazili na ľade Liptovského Mikuláša 2:0 v piatkovom stretnutí 48. kola slovenskej Tipsport ligy 2016/2017. Víťazný presný zásah dosiahol v 35. min Martin Dudáš, gólovú poistku pridali hostia v polovici záverečnej časti zásluhou Dávida Šoltésa. "Oceliari" získali všetky tri body prvýkrát po piatich zápasoch a figurujú na treťom mieste v ligovej tabuľke. Nováčikovi z Liptova sa naďalej nedarí, keď prehral siedmy duel v sérii a patrí mu posledná 10. priečka. Hokej - Tipsport liga 2016/2017 - 48. kolo - piatok: MHk 32 Liptovský Mikuláš - HC Košice 0:2 (0:0, 0:1, 0:1) Góly: 35. M. Dudáš (Bicek, J. Vašíček), 50. Šoltés (P. Bartoš, Matejka) Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolin, Husar - Bednár, Gajan, 1274 divákov Zostavy: Liptovský Mikuláš: A. Nagy - Stehlík, P. Luža, Mezovský, T. Nádašdi, M. Šiška, Bagin, M. Moravčík, Kadlubiak - Richard Huna, Róbert Huna, Kriška - J. Sukeľ, M. Sukeľ, M. Uram - Uhrík, Cibák, Lištiak - A. Laco, Stümpel, Vybíral Košice: Hrabal - Šmach, M. Dudáš, J. Vašíček, E. Šedivý, Jankovič, Matejka, Deyl, Koch - L. Nagy, Suja, Spilár - Tibor Varga, Jenčík, Bicek - Boltun, Vrábeľ, Hričina - P. Bartoš, T. Klíma, Šoltés Úradujúci vicemajster z Banskej Bystrice na vlastnom ľade zvíťazil nad Popradom 3:2. Domáci pritom po góloch Popradčanov Michala Murčeka a Patrika Sviatanu prehrávali po druhej tretine 2:1. Za "baranov" v druhej časti vyrovnal na 1:1 Dalibor Bortňák, v záverečnom dejstve Banská Bystrica otočila zásahmi Brocka Higgsa a Mislava Rosandiča. Na konečných 4:2 uzavrel skóre duelu do prázdnej bránky Pavol Skalický. Hostia doplatili na vylúčenia, keď až tri góly domáci strelili v početnej výhode. Zverenci Vladimíra Országha triumfovali v deviatom zápase v sérii a kraľujú tipsportligovej tabuľke. HC ‘05 iClinic Banská Bystrica - HK Poprad 4:2 (0:1, 1:1, 3:0) Góly: 22. Bortňák (Skalický, Sersen), 41. Higgs, 42. Rosandič, 60. Skalický (Hickmott) - 12. Murček, 38. Svitana (Dinda) Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 3:0 oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Valch - Holienka, Kollár, 2788 divákov Zostavy: Banská Bystrica: Bacashihua - A. Sedlák, Maione, Kubka, Sersen, J. Carlsson, V. Mihálik, Rosandič, I. Majeský - Buc, Higgs, Hickmott - Andrisík, Tamáši, Kafka - Belluš, Bortňák, Skalický - Lamper, M. Češík, Matoušek Poprad: Fokin - Š. Fabian, R. Suchý, Lubor Pokovič, Davydov, Dinda, Guľajev, A. Ježek, Abramov - P. Svitana, Mlynarovič, Štrauch - Matúš Paločko, Zagrapan, Lichanec - Henderson, Bjalončík, L. Hvila - Troliga, Murček, D. Bondra Tohtosezónny tipsportligový nováčik HC Nové Zámky pripravil majstrovskej Nitre najvyššiu ligovú prehru v tejto sezóne, Novozámčania zvíťazili 8:1. Domáci už v prvej tretine získali trojgólový náskok, ktorý po prvej prestávke zvýšil legionár Stanislav Kučkin. Ten skóroval vo štvrtom zápase za sebou po príchode do Nových Zámkov. Za hostí potom síce skorigoval Marek Slovák, ale domáci kolektív v tretej tretine pokračoval v kanonáde - góly strelili Matej Paulovič, opäť spomenutý Kučkin, Nick McParland a Branislav Fábry. Nitre je v tabuľke naďalej druhá, Nové Zámky si upevnili ôsmu pozíciu. HC Nové Zámky - HK Nitra 8:1 (3:0, 1:1, 4:0) Góly: 8. Drtina (Š. Novotný, Hujsa), 10. Saarinen (M. Paulovič, Dominik Rehák), 18. Drtina (Kytnár, Saarinen), 36. Kučkin (P. Maier, Š. Novotný), 41. M. Paulovič (Kytnár, Saarinen), 44. Kučkin (Hujsa, Mäkinen), 45. McParland (Cardwell), 53. Fábry (Čaládi, Mäkinen) - 37. Marek Slovák (M. Tvrdoň) Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Cope 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, M. Tvrdoň (obaja Nitra) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Lokšík - J. Tvrdoň, Orolín Zostavy: Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, P. Maier, Sandgren, Denis Rehák, Mäkinen,Tábi, Makovský - M. Paulovič, Kytnár, Saarinen - Kučkin, Š. Novotný, Hujsa - Fábry, Čaládi, McParland - R. Lelkeš, Dominik Rehák, Dubec Nitra: Michal Valent (18. Hartzell) - Ordzovenský, Milam, Mezei, Pupák, M. Versteeg, Meland, Piačka, Korím - M. Tvrdoň, Marek Slovák, Blackwater - Kutálek, Krištof, Cope - J. Šiška, Šille, Macík - Bajtek, L. Paukovček, J. Štefanka Hokejisti Zvolena uspeli na ľade Martina, keď zvíťazili 4:3 po predĺžení. Hostia po dvoch tretinách viedli zásluhou Lukáša Nováka a Radovana Puliša 2:0. V záverečnej časti znížil Róbert Varga, ale na jeho gól odpovedal Patrik Lušňák. Keď to už vyzeralo, že hostia si odvezú z Turca všetky body, najprv znížil Radomír Heizer a duel poslal do predĺženia Jaroslav Markovič. O víťazstve "bryndziarov" rozhodol 26 sekúnd pred koncom predĺženia druhým zásahom v zápase Radovan Puliš. Martin prehral štvrtýkrát po sebe a figuruje na 7. mieste ligovej tabuľky, Zvolen je piaty. MHC Martin - HKM Zvolen 3:4 po predĺžení (0:2, 0:0, 3:1 - 0:1) Góly: 41. R. Varga (L. Kozák, Pulli), 58. Heizer (B. Rapáč, Pulli), 59. Markovič (Heizer) - 4. L. Novák (Hraško, S. Petráš), 12. Puliš (Zuzin, J. Homer), 42. Lušňák (Puliš, Zuzin), 65. Lušňák (Puliš, Zuzin) Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga, Fridrich - Synek, Vyšný, 1802 divákov Zostavy: Martin: Dzubina - Pulli, L. Kozák, M. Dvořák, J. Tabaček , Bačik, P. König, Salija, Pacalaj - R. Varga, Galamboš, Korostin - P. Koyš, Heizer, Markovič - Surovka, R. Dlouhý, B. Rapáč - Rzavský, Pokrivčák, Šalka Zvolen: S. Baroš - D. Krejči, Andersons, T. Valenta, Hraško, M. Novák, J. Homer, Habšuda, Jurák - P. Zuzin, Puliš, Lušňák - J. Majdan, B. Mráz, Klhůfek - Matis, L. Jurík, Šišovský - Síkela, S. Petráš, L. Novák Žilina zvíťazila 3:2 po samostatných nájazdoch na ľade Trenčína a už má aj matematickú istotu postupu do play-off. Domáci celý zápas doťahovali - na gól Václava Stupku odpovedal Eduard Šimun, po zásahu Petra Húževku vyrovnal Daniel Štumpf. V predĺžení gól nepadol, v nájazdovej lotérii boli úspešnejší "vlci". Rozhodujúci samostatný nájazd premenil Michal Švihálek. Žilina triumfovala v treťom dueli po sebe a figuruje na štvrtom mieste ligovej tabuľky, Trenčín je deviaty. HK Dukla Trenčín - MsHK Doxxbet Žilina 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1) Góly: 38. Šimun (Marcel Hossa, J. Gašparovič), 46. Štumpf - 20. Stupka (Holovič), 39. Hůževka (Švihálek, D. Brejčák), rohodujúci sam. nájazd: Švihálek Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Müllner - Výleta, Gegáň, 2644 divákov Zostavy: Trenčín: Volden - Bohunický, T. Starosta, Holenda, Hatala, Pavúk, Pač, Ján Pardavý ml., Trška - Sojčík, A. Šťastný, Vopelka - J. Ručkay, J. Švec, Štumpf - J. Gašparovič, Šimun, Marcel Hossa - Denis Hudec, Sádecký, M. Hecl Žilina: Mikoláš - V. Čížek, Ťavoda, D. Brejčák, Juraško, M. Grman, Macejko, J. E. Mendrej, Prokop - Marek Hovorka, R. Hruška, L. Handlovský - Švihálek, Húževka, J. Jurík - Stupka, Holovič, R. Konečný - Gmitter, Švec, Rogoň Tabuľka najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport ligy 2016/2017 po piatkovom 48. kole: 1. Banská Bystrica 50 31 5 0 4 0 10 173:108 107 2. Nitra 50 30 0 3 2 2 13 179:137 100 3. Košice 50 25 5 4 1 2 13 168:110 96 4. Žilina 50 21 5 2 3 2 17 158:142 82 5. Zvolen 50 21 2 1 3 1 22 144:158 73 6. Poprad 50 18 3 2 5 2 20 141:148 71 7. Martin 50 18 1 3 3 4 21 130:147 69 8. Nové Zámky 50 15 5 0 5 4 21 129:138 64 9. Trenčín 50 14 2 3 5 2 24 123:154 59 10. Liptovský Mikuláš 50 13 5 1 2 0 29 127:168 53 ------------------------------------------------------------------ HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 20:82 6 Poznámka: počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Košičania predĺžili čiernu sériu Liptákov, Nitra s debaklom

Na procese s Billom Cosbym môže svedčiť len jedna žena

Súd nevyhovel žiadosti prokuratúry, aby na procese o sexuálnom napadnutí Andrey Constand svedčilo trinásť žien, ktoré komika obvinili zo sexuálneho obťažovania.BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - V procese amerického herca Billa Cosbyho v súvislosti s údajným sexuálnym napadnutím Andrey Constand môže svedčiť len jedna žena, ktorá ho obvinila zo sexuálneho obťažovania. Dnes tak rozhodol pennsylvánsky sudca z okresu Montgomery Steven O\'Neill. Nevyhovel tak žiadosti prokuratúry, ktorá chcela, aby počas procesu začínajúceho 5. júna, svedčilo trinásť z viac než 50 žien, ktoré komika z tohto činu obvinili. Tieto svedkyne mohli podľa prokurátorov dokázať, že Cosbyho správanie vykazuje znaky, ktoré sú zhodné s obvineniami Constand. Sudca sa na piatkovom pojednávaní vyjadril, že pri rozhodovaní zvážil hodnotu v poskytnutí relevantnej výpovede a zároveň aj možné predsudky voči 79-ročnému Cosbymu. Z toho dôvodu dovolil svedčiť len žene, ktorá ho obvinila zo sexuálneho napadnutia v Los Angeles v roku 1996. Tá pracovala pre jedného z komikových agentov a v danom čase sa s predstaviteľom Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 - 1992) poznala šesť rokov. Ako už skôr uviedla, incident sa stal po tom, ako prijala jeho pozvanie na obed v hoteli Bel Air, kde mali prediskutovať jej herecké ambície. Namiesto toho jej však ponúkol víno so sedatívami a následne ju sexuálne zneužil. Právnici rodáka z Philadelphie však tvrdia, že žena za ním išla do hotela aj napriek tomu, že podľa jej slov už predtým raz odmietla jeho návrhy a o herectvo sa nezaujímala. Piatkové rozhodnutie súdu je jedným z dvoch kľúčových bodov, ktoré musel vyriešiť pred procesom. Prvým bola Cosbyho výpoveď z roku 2005, kde sa priznal k zadováženiu sedatív s úmyslom podať ich ženám, s ktorými chcel mať sex. Cosby sa snažil zabrániť využitiu danej výpovede argumentujúc tým, že bývalý prokurátor spomínaného okresu Bruce Castor mu údajne v roku 2005 sľúbil, že ho nebude trestne stíhať, ak bude vypovedať v civilnom procese s Constand. Sudca O\'Neill však prokurátorom jej použitie v procese povolil. Kanaďanka Andrea Constand tvrdí, že jej Cosby v januári 2004 u seba doma hodil do pitia sedatíva a následne ju sexuálne zneužil. Herec o rok neskôr poskytol spomínané svedectvo. Informácie o výpovedi však v júli 2015 prenikli na verejnosť, čo viedlo k tomu, že prokuratúra znovu otvorila prípad a následne Cosbyho obžalovala. Vlani začiatkom januára Cosby požiadal o zrušenie obžaloby s tým, že ňou prokuratúra porušila podmienky spomínanej výpovede. Súd však jeho žiadosť zamietol. Cosby následne zažaloval Constand za porušenie mimosúdnej dohody, žalobu však neskôr stiahol. Začiatkom októbra komik opäť požiadal o zrušenie žaloby tvrdiac, že mu bolo odopreté právo na spravodlivý proces. Aj to však súd zamietol. William Henry Cosby Jr. účinkoval okrem sitkomu Show Billa Cosbyho aj v seriáli I Spy (1965 - 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 - 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 - 1995), sitkome Cosby (1996 - 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Venuje sa aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents The Cosnarati: State Of Emergency (2009). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na procese s Billom Cosbym môže svedčiť len jedna žena

Ak ľudia chcú trest smrti, budú ho mať, sľubuje Erdogan

Zmeny v ústave môže prijať aj bez vypísania plebiscitu dvojtretinová väčšina tureckých zákonodarcov.ISTANBUL 24. februára (WebNoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhol v piatok vypísanie referenda o opätovnom zavedení trestu smrti. Hlava štátu to vyhlásila počas prebiehajúcej kampane za prijatie balíka ústavných reforiem, ktoré by ešte viac posilnili jeho pozíciu v prezidentskom úrade. "Ak ľudia chcú zavedenie trestu smrti, budú ho mať," vyhlásil Erdogan pred zhromaždeným davom v provincii Manisa. Referendum o ústavných zmenách sa bude konať 16. apríla. Kritici varujú, že tým dôjde k nevyváženej deľbe moci, podľa Erdoganových lojalistov to zasa prispeje k stabilizácii krajiny. Odporúčame: Dohoda s Tureckom o migrantoch je katastrofa, tvrdí Amnesty Turecký parlament môže prikročiť k ústavnej zmene, akou je napríklad zavedenie najvyššieho trestu, prostredníctvom referenda, ak takýto krok podporí najmenej 60 percent zákonodarcov. Zmeny v ústave však môže prijať aj bez vypísania plebiscitu dvojtretinová väčšina tureckých zákonodarcov. Erdogan hovorí o opätovnom zavedení trestu smrti od vlaňajšieho neúspešného pokusu o vojenský prevrat v krajine. Európska únia však varovala Ankaru, že takéto opatrenie by zmarilo úsilie Turecka o vstup do tohto bloku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ak ľudia chcú trest smrti, budú ho mať, sľubuje Erdogan

Fico tiahne do boja s korupciou v eurofondoch, napíše list

Premiér ocenil odvahu a statočnosť občana, ktorý prípad žiadania úplatku pracovníkom Pôdohospodárskej platobnej agentúry oznámil polícii.KOŠICE 24. februára (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico chce osobným listom osloviť starostov a primátorov, inštitúcie a podnikateľské subjekty so žiadosťou, aby sa aktívne zapojili do boja proti korupcii a úplatkárstvu pri čerpaní prostriedkov z eurofondov. Vyzýva k tomu aj ostatných občanov. Fico to v piatok uviedol na tlačovej besede v Košiciach. Odporúčame: Úradník Peter žiadal za sprostredkovanie dotácií úplatky K úradníkom budú nemilosrdní Premiér v piatok ocenil odvahu a statočnosť občana, ktorý prípad žiadania úplatku pracovníkom Pôdohospodárskej platobnej agentúry oznámil polícii a spolupracoval s ňou pri odhaľovaní trestného činu. Vyzdvihol aj prácu polície a prokuratúry pri objasňovaní prípadu a stíhaní. Ako uviedol, policajti v piatok obvinili zamestnanca Pôdohospodárskej platobnej agentúry z prijímania úplatku, lebo pýtal od predsedu družstva, ktorému agentúra schvaľovala dotáciu, úplatok niekoľko tisíc eur. Predseda to oznámil polícii. "Chceme vytvoriť podstatne väčší tlak na predstaviteľov miest a obcí, vyšších územných celkov, ale aj predstaviteľov organizácií, firiem, ktoré môžu mať určitý prospech z toho, že čerpajú peniaze z európskych fondov a ďalších dotačných mechanizmov a grantových zdrojov, aby sa aktívne podieľali na odhaľovaní takejto trestnej činnosti. Musíme spolupracovať, lebo pokiaľ nebude mať štát dostatok relevantných informácií a ľudí pripravených spolupracovať, ťažko sa v boji proti korupcii pohneme z miesta," povedal Fico. Doložil, že budú hľadať organizačné aj technické riešenia, ako a kam oznamovať korupčnú činnosť. Fico súčasne všetkým úradníkom odkazuje, že v prípade odhalenia korupcie ich nikto nebude chrániť. Na druhej strane uviedol, že ľuďom ktorí upozornia políciu, že od nich niekto žiada úplatok a budú spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, zaručuje, že nikto voči nim nebude vyvodzovať konzekvencie. Premiér uviedol, že v boji proti korupcii majú dohodu s koaličnými stranami SNS a Most-Híd. Zdôraznil, že podľa dohody vládnych strán neexistuje nikto, kto by mal byť za korupčné správanie omilostený. Ocenil v kauze Pôdohospodárskej platobnej agentúry postoj ministerstva pôdohospodárstva, ktoré tiež pomohlo pri jej odhalení. Zapojiť chcú tretí sektor Podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini uviedol, že sa pripravujú konkrétne opatrenia pri udeľovaní európskych peňazí. V parlamente je už pripravená novela zákona o európskych investičných fondoch, v ktorej je už zakotvená menšinová účasť štátu v monitorovacích výboroch, kde budú mať väčšinové zastúpenie tretí sektor, prijímatelia a odborníci. Povedal, že intenzívne rokujú aj so zástupcami nadácie Zastavme korupciu. "Priniesli témy a konkrétne návrhy, ktoré by sme mohli v tejto oblasti implementovať na Slovensku. Mnohé z nich našli u nás oporu a pochopenie a v krátkej dobe by mohli byť prenesené do reality," povedal Pellegrini. Podpredseda vlády doplnil, že ide napríklad o to, že projekty na schválenie budú posudzovať hodnotitelia povinne vybraní náhodným výberom cez počítač, budú zverejnené mená hodnotiteľov. Posilniť sa má inštitút pozorovateľa pri eurofondoch, no málo sa využíva v rozhodovacom procese, pričom napríklad ľudia z tretieho sektora budú môcť prísť a sledovať celý priebeh. Pellegrini chce tretí sektor zapojiť aj do príprav samotných výziev a do ich podmienok, aby sa eliminovali akékoľvek snahy stanoviť diskriminačné podmienky pre niektorých účastníkov alebo účelovosť pri vyhlasovaní výziev. Podľa neho je snaha vytvoriť také podmienky, aby sa v systéme vytesnil človek, ktorý by sa chcel v tomto prostredí správať korupčne. Pellegrini informoval, že úrad podpredsedu vyčlenil 250 000 eur pre organizácie z tretieho sektora, aby prišli s námetmi a návrhmi, ako zlepšiť celý proces tak, aby sa o prideľovaní eurofondov nehovorilo vo všeobecnosti ako o korupčnom procese. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fico tiahne do boja s korupciou v eurofondoch, napíše list

Dolár stúpol oproti euru, ale oslabil voči jenu

Nemecký inštitút Ifo informoval, že ochota nemeckých firiem zvyšovať počet zamestnancov vo februári mierne oslabila.NEW YORK 24. februára (WebNoviny.sk) - Dolár v piatok oproti euru posilnil. Z USA prišla správa o tom, že predaj nových domov v krajine v januári medzimesačne posilnil o 3,7 percenta. Nemecký inštitút Ifo pritom informoval, že ochota nemeckých firiem zvyšovať počet zamestnancov vo februári mierne oslabila. Spoločná európska mena oproti doláru oslabila na 1,0571 USD/EUR zo štvrtkovej uzatváracej úrovne 1,0574 USD/EUR. Dolár však klesol voči japonskej mene, a to na 112,45 JPY/USD z hodnoty 112,75 JPY/USD. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár stúpol oproti euru, ale oslabil voči jenu

Video: Kchun-lun opäť neuspel, Traktor vyrovnal sériu

Slováci Martin Bakoš a Tomáš Marcinko v čínskom tíme opäť okúsili trpkosť prehry v play-off KHLMOSKVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Čínsky účastník hokejovej KHL Červená hviezda Kchun-lun aj so Slovákmi Tomášom Marcinkom a Martinom Bakošom v zostave prehral v Magnitogorsku s miestnym Metallurgom 3:5 a v 1. kole play-off Východnej konferencie prehráva už 0:2 na zápasy. Séria sa teraz sťahuje do čínskeho Pekingu. Druhý triumf nad Vladivostokom v piatok pridal aj Omsk, ktorý zvíťazil 6:3 a k súperovi cestuje s pohodlným náskokom. Rovnako je na tom aj Kazaň, ktorá v piatok zvíťazila nad Ufou 2:1. Čeľabinsk si doma poradil s Astanou 5:1 a vyrovnal stav série na 1:1. VÝCHODNÁ KONFERENCIA - štvrťfinále - druhé zápasy (hrá sa na štyri víťazstvá): Metallurg Magnitogorsk - Červená hviezda Kchun-lun 5:3 (1:0, 2:3, 2:0) - stav série 2:0 Góly: 16., 42. a 60. Osala, 36. Jan Kovář, 36. Kaletnik - 23. a 29. Collins, 38. Yuen Traktor Čeľabinsk - Barys Astana 5:1 (0:0, 2:1, 3:0) - stav série 1:1 Góly: 52. a 59. Jakuceňa, 34. Kručinin, 39. Šarov, 50. Penkovskij - 40. St. Pierre Avangard Omsk - Admiral Vladivostok 6:3 (1:2, 2:1, 3:0) - stav série 2:0 Góly: 6. a 55. Juňkov, 23. Medvedev, 31. Lemťugov, 44. Grigoriev, 52. Ahnelöv - 17. Zemčonok, 20. Alexandrov, 26. Kazakov Ak Bars Kazaň - Salavat Julajev Ufa 2:1 (1:0, 0:0, 1:1) - stav série 2:0 Góly: 16. Malychin, 42. Gluchov - 52. Lisin Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Kchun-lun opäť neuspel, Traktor vyrovnal sériu

Na \'Lomničáku\' padol rekord, fúkal vietor silný ako nikdy

SHMÚ prevádzkuje meteorologickú stanicu na Lomnickom štíte od polovice minulého storočia.BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Meteorológovia v piatok na Lomnickom štíte zaznamenali najsilnejší náraz vetra minimálne od roku 1951. Namerali pritom náraz vetra 222 kilometrov za hodinu, čo je nový rekord na stanici Lomnický štít a len štvrtý raz ide o hodnotu vyššiu ako 200 kilometrov za hodinu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom v piatok informoval na svojej internetovej stránke. SHMÚ prevádzkuje meteorologickú stanicu na Lomnickom štíte od polovice minulého storočia. Doposiaľ najsilnejší náraz vetra tu namerali 11. februára 2011, keď vietor dosiahol rýchlosť 220 kilometrov za hodinu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na \'Lomničáku\' padol rekord, fúkal vietor silný ako nikdy

Gombos skončil vo štvrťfinále, Kyrgios bol nad jeho sily

Daviscupový reprezentant SR Gombos si odnáša 57 bodov do hodnotenia a prémiu 17 985 eur pred zdanením. MARSEILLE 24. februára (WebNoviny.sk) - Slovenský kvalifikant Norbert Gombos prehral za 58 minút 3:6, 3:6 s austrálskym obhajcom titulu Nickom Kyrgiosom nasadeným ako tretím v stretnutí piatkového štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP World Tour 250 Open 13 vo francúzskom Marseille (dotácia 691 850 eur, tvrdý povrch Gerflor v hale). Bol to jeho premiérový vzájomný zápas s 21-ročným 16. mužom počítačového poradia. Canberrský rodák Kyrgios bude v sobotňajšom semifinále hrať s domácim druhým mužom "pavúka" Jo-Wilfriedom Tsongom (11.), ktorý na tomto podujatí triumfoval v sezónach 2009 a 2013. Tridsaťjedenročný finalista melbournských grandslamových Australian Open 2008 Tsonga minulý týždeň získal trofej v holandskom Rotterdame. Odporúčame: Gombos po veľkom boji zdolal Mahouta, ide do štvrťfinále Kyrgios mal rýchly servis Gombos v druhom geme odvrátil tri jednotlivé brejkbaly a vo štvrtej hre vymazal dve hrozby. Neodolal však v ôsmom geme - 3:5. Kyrgios sa vzápätí dopodával na nulu. V druhej časti sa presadil na returne za stavu 2:2, potvrdil to bez odovzdania čo i len fiftínu a už nepripustil akúkoľvek zápletku, hoci v siedmom geme nezužitkoval dve šance na poistku. Brejk dosiahol v deviatej hre. Ťažil najmä z efektívneho podania: nastrieľal 15 es a celkovo prehral iba šesť bodov pri svojom servise v deviatich gemoch. Nečelil žiadnemu brejkbalu, sám premenil tri z desiatich možností na príjme. "Veľmi ťažko sa mi returnovalo, lebo aj jeho druhý servis lietal rýchlosťou 190 km/h. Tým, že si Kyrgios ľahko vyhrával gemy na podaní, dostával pod tlak môj servis. Preto prichádzali ľahké chyby, čo mu stačilo. Veľmi si veril. Bolo to dnes veľmi ťažké. Beriem to však pozitívne. Mám sa ešte čo učiť a v čom sa zlepšovať. Dúfam, že takýchto turnajov bude čoraz viac," uviedol pre agentúru SITA Norbert Gombos, ktorý sa škrtol z kvalifikácie v Dubaji. Najbližšie bude hrať v marci na prestížnych amerických "hardových" podujatiach so štatútom ATP World Tour Masters 1000 v kalifornskom Indian Wells a v Miami na Floride. V oboch prípadoch ho čaká kvalifikácia. "Dnes som fakt dobre podával aj returnoval. Dôležité bolo chodiť do toho naozaj rezolútne, na príjme som bol značne agresívny," povedal Kyrgios, citoval ho Web Asociácie tenisových profesionálov (ATP). Gombos zlepšil svoje maximum Dvadsaťšesťročný galantský rodák Gombos, 128. v singlovom renkingu, dosiahol už utorňajším triumfom v 1. kole nad ruským kvalifikantom Jevgenijom Donským (6:1, 6:1) na piaty pokus svoj premiérový zápasový úspech v hlavnej súťaži nad úrovňou ATP Challenger Tour či ITF Futures. Vo štvrtok v osemfinálovom 2. kole svoje maximum ešte zlepšil, keď nečakane prekonal 35-ročného domáceho univerzála Nicolasa Mahuta (54.) po veľkom boji za 156 minút tesne 7:5, 3:6, 7:6 (5). Napokon nepykal za premrhanie náskoku 5:2 na gemy v rozhodujúcom sete (predtým dokonca mal dva brejkbaly za sebou na 5:1) vrátane mečbalu pri vlastnom podaní v deviatej hre. V jedenástom geme so siedmimi zhodami odvrátil tri jednotlivé hrozby straty podania. V neskoršom tajbrejku vymanévroval z manka 2:4. Daviscupový reprezentant SR Gombos si odnáša 57 bodov do hodnotenia a prémiu 17 985 eur pred zdanením. V online prepočte figuruje na 112. poste. Vo štvrťfinále útočil na rebríčkový osobný rekord, ale nie na Top 100. Tento týždeň čisto teoreticky mal v dosahu 71. priečku. Bývalý 103. muž počítačového poradia Gombos (rekord si stanovil 25. mája 2015) do tohto týždňa naposledy bol v "main draw" na hlavnej profesionálnej úrovni v októbri 2015 v španielskej Valencii: ako tzv. lucky loser z kvalifikácie prehral v 1. kole s Francúzom Benoitom Pairem. Zverenec Ladislava Simona absolvoval takéto stretnutia aj vo Viedni a Valencii v roku 2014 a v Monte Carle v sezóne 2015. Na grandslamových podujatiach, ktoré sú v správe Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) a stoja na úplnom vrchole hierarchie, Gombos ešte nikdy nebol v "main draw". Gombos 5. apríla 2016 podstúpil operáciu pravého kolena, v auguste bol 347. v počítačovom poradí. Má na konte štyri challengerové tituly. Vlani sa presadil v októbri vo francúzskom Breste a v novembri na Slovak Open v NTC v Bratislave. Dvojhra - štvrťfinále: Nick Kyrgios (Aus.-3) - Norbert Gombos (SR) 6:3, 6:3 za 58 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Gombos skončil vo štvrťfinále, Kyrgios bol nad jeho sily

Vadovičová opäť s titulom, prekonala ďalší svetový rekord

Po triumfoch v disciplínach vzduchová puška 60 mix v ľahu a ľubovoľná malokalibrovka 3x20 na 50 m Vadovičová nenašla premožiteľku ani v piatok vo vzduchovej puške v stoji na 10 m. BRATISLAVA/AL AIN 24. februára (WebNoviny.sk) - Tretie preteky, tretie víťazstvo a tretíkrát vo svetovom rekorde, taká je bilancia parastrelkyne Veroniky Vadovičovej na pretekoch Svetového pohára v Al Aine v Spojených arabských emirátoch. Po triumfoch v disciplínach vzduchová puška 60 mix v ľahu a ľubovoľná malokalibrovka 3x20 na 50 m Vadovičová nenašla premožiteľku ani v piatok vo vzduchovej puške v stoji na 10 m. Kvalifikáciu ovládla výkonom 409,8 bodu a vo finále dosiahla rovnako najlepší výsledok spomedzi všetkých ôsmich aktérok 247,5 bodu, čo je zároveň svetový rekord. Indku Avani Lekharovú na druhom mieste zdolala o 3,1 bodu. Tretiu priečku si vybojovala Chutima Saenlarová. Podujatie v SAE potrvá do nedele. Odporúčame: Veronika Vadovičová vystrieľala nové svetové rekordy Tridsaťštyriročná Trnavčanka Vadovičová je trojnásobná paralympijská šampiónka a držiteľka dovedna piatich medailí z PH v streľbe. Vlani v brazílskom Riu de Janeiro boli spoločne s cyklistom Jozefom Metelkom najúspešnejšími slovenskými účastníkmi na PH 2016 pod sochou Krista (2x zlato, 1x striebro). Výsledky - piatok: R2 (ženy - vzduchová puška v stoji na 10 m): 1. Veronika Vadovičová (SR) 247,5 b (v kvalifikácii 409,8) - svetový rekord, 2. Avani Lekharová (India) 244,4 (406,8), 3. Chutima Saenlarová (Thaj.) 221,7 (405,4) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vadovičová opäť s titulom, prekonala ďalší svetový rekord

Video: Ewan sa radoval predčasne, o triumf ho obral Kittel

Štvrtý tohtoročný triumf šprintérskeho špecialistu tímu Quick-Step Floors sa zrodil aj vďaka záverečnej chybe Caleba Ewana. ABÚ ZABÍ 24. februára (WebNoviny.sk) - Aj druhá etapa cyklistických pretekov Okolo Abú Zabí z Al Maryah Island do zátoky Big Flag v Abú Zabí (153 km) po nevydarenom úniku priniesla šprintérsky záver, tentoraz s víťazstvom Nemca Marcela Kittela. Štvrtý tohtoročný triumf šprintérskeho špecialistu tímu Quick-Step Floors sa zrodil aj vďaka záverečnej chybe Caleba Ewana. Maličký Austrálčan z tímu ORICA-Scott sa niekoľko metrov pred cieľovou čiarou narovnal v sedle, zdvihol ruky na znak triumfu a práve tento moment ho stál víťazstvo. Mocne finišujúci Kittel ho zdolal ani nie o polovicu predného kolesa. Britovi Markovi Cavendishovi (Dimension Data) stačilo tretie miesto na udržanie si červeného dresu lídra pretekov, ktoré sú premiérovo zaradené do prestížneho seriálu UCI WorldTour, v ktorom obhajuje celkové prvenstvo Peter Sagan. Jeho starší brat Juraj v piatkovej etape finišoval v čase víťaza na 48. mieste, jeho tímový kolega z Bora - Hansgrohe Erik Baška na 148. priečke zaostal o 55 sekúnd. Celkovo Cavendish vedie s náskokom 4 sekúnd pred Kittelom a 8 sekúnd pred ďalším nemeckým rýchlikom Andrém Greipelom. Jurajovi Saganovi patrí 142. a Erikovi Baškovi 148. priečka. Cyklistické preteky Okolo Abú Zabí vyvrcholia počas víkendu. Cyklistické preteky Okolo Abú Zabí 2017 - piatok: 2. etapa (Al Maryah Island - Big Flag, 153 km):1. Marcel Kittel (Nem.) Quick-Step Floors 2:28:11 h, 2. Caleb Ewan (Aus.) ORICA-Scott, 3. Marc Cavendish (V. Brit.) Dimension Data, 4. Mateo Pelucchi (Tal.) Bora - Hansgrohe, 5. Phil Bauhaus (Nem.) Team Sunweb, 6. Elia Viviani (Tal.) Team Sky - všetci rovnaký čas ako víťaz,...48. Juraj Sagan - rovnaký čas ako víťaz,...148. Erik Baška (obaja SR) obaja Bora - Hansgrohe +55 s. Poradie po 2. etape: 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 8:05:03 h, 2. Marcel Kittel (Nem.) Quick-Step Floors +4 s, 3. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal +8, 4. Marco Canola (Tal.) Nippo - Vini Fantini +8, 5. Caleb Ewan (Aus.) ORICA-Scott +8, 6. Manuele Mori (Tal.) UAE Team Emirates +8,...142. Juraj Sagan +1:38,...148. Erik Baška (obaja SR) Bora - Hansgrohe +2:35. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Ewan sa radoval predčasne, o triumf ho obral Kittel

Sulík sa stretol s Kažimírom, zmenu dlhovej brzdy odmietol

Peter Kažimír u liberálov so snahou dohodnúť sa na investičnej výnimke z dlhovej brzdy nepochodil. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Minister financií Peter Kažimír u liberálov so snahou dohodnúť sa na investičnej výnimke z dlhovej brzdy nepochodil. Podľa hovorkyne strany SaS Kataríny Svrčekovej sa síce šéf liberálov Richard Sulík s ministrom financií stretol, pochopenie pre zmenu ústavnej dlhovej brzdy však nemal. "Investičnú výnimku Richard Sulík odmietol," uviedla pre agentúru SITA Svrčeková. Šéf rezortu financií Peter Kažimír pritom rokovania o zmene dlhovej brzdy avizoval už pred niekoľkými mesiacmi s tým, že v prvom rade chce osloviť opozičnú SaS. Možné úpravy v ústavnom zákone sa dokonca spomínajú aj v programovom vyhlásení vlády. O zmene dlhovej brzdy, ktorá má umožniť podporu niektorých investičných projektov, hovoril aj premiér Robert Fico koncom vlaňajšieho novembra po schválení rozpočtu na rok 2017. Tieto debaty podľa neho vyplývajú najmä z toho, že onedlho uplynie obdobie, kedy má Slovensko k dispozícii eurofondy a bude treba hľadať iné možnosti na financovanie veľkých investícií. "Ja som tiež toho názoru, že musíme hľadať nejakú komunikáciu s opozíciou, či sme schopní zmeniť ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, čo by umožnilo za určitých podmienok použiť zdroje predovšetkým na infraštruktúrne projekty," povedal vtedy Fico. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sulík sa stretol s Kažimírom, zmenu dlhovej brzdy odmietol

Calvin Harris zverejnil skladbu Slide

Na novinke sa podieľali aj Frank Ocean a Migos. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Škótsky dídžej a producent Calvin Harris zverejnil skladbu Slide, v ktorej hosťujú americký spevák a rapper Frank Ocean a americká hip-hopová formácia Migos. Tridsaťtriročný Harris, Ocean a tiež Quavo a Offset zo spomínanej skupiny sú aj spoluautormi piesne. Rodák z mesta Dumfries predtým ponúkol vlani v septembri skladbu My Way, ktorá sa v britskom singlovom rebríčku dostala na štvrté miesto. Niekdajší partner speváčky Taylor Swift nedávno prezradil, že tento rok plánuje vydať desať nových skladieb. Calvin Harris, vlastným menom Adam Richard Wiles, vydal prvý album I Created Disco v roku 2007. Nasledovali nahrávky Ready For The Weekend (2009), 18 Months (2012) a Motion (2014). Na konte má aj single ako I\'m Not Alone, Bounce (feat. Kelis), Let\'s Go (feat. Ne-Yo), We\'ll Be Coming Back (feat. Example), Sweet Nothing (feat. Florence Welch), Summer či Outside (feat. Ellie Goulding). Zložil a produkoval piesne pre speváčky Kylie Minogue, Cheryl Cole či Rihannu. Magazín Forbes ho v rokoch 2013 až 2016 označil za najlepšie plateného dídžeja, pričom predvlani ho zaradil do zoznamu najlepšie platených celebrít a spolu so spomínanou Taylor Swift ovládol rebríček najlepšie platených celebritných párov. Informácie pochádzajú z webstránky www.rollingstone.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Calvin Harris zverejnil skladbu Slide

Rakúska ministerka zdravotníctva podľahla rakovine

Sabine Oberhauserová chorobu netajila a verejnosť pravidelne informovala o svojich operáciách a chemoterapii. VIEDEŇ 24. februára (WebNoviny.sk) - Vo veku 53 rokov podľahla vo štvrtok rakovinovému ochoreniu rakúska sociálnodemokratická ministerka zdravotníctva Sabine Oberhauserová. Dlhoročná odborárka a politička sa postavila do čela rezortu zdravotníctva 1. septembra 2014. Po nástupe nového kancelára Christiana Kerna v júni 2016 dostala na starosti aj agendu týkajúcu sa žien. Rakovinu jej diagnostikovali vo februári 2015. Chorobu netajila a verejnosť pravidelne informovala o svojich operáciách a chemoterapii. Oberhauserová po sebe zanechala manžela a dve dcéry. Správa o jej smrti bola zverejnená krátko pred začiatkom viedenského Plesu v Opere, na ktorom sa zúčastnili poprední rakúski politici vrátane prezidenta Alexandra Van der Bellena. Ten dočasne poveril riadením ministerstva zdravotníctva ministra sociálnych vecí Aloisa Stögera. Kancelár Christian Kern rozhodne o nástupcovi Oberhauserovej po skončení niekoľkodňového smútku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rakúska ministerka zdravotníctva podľahla rakovine

Preteky poznačili pády, Shiffrinová a Vonnová nenastúpili

Celý americký tím sa z pretekov odhlásil pre podmienky na trati super G vo švajčiarskom stredisku. CRANS MONTANA 24. februára (WebNoviny.sk) - Talianka Federica Brignoneová sa stala víťazkou alpskej kombinácie v pretekoch Svetového pohára alpských lyžiarok vo švajčiarskej Crans Montane. V súčte super G a slalomového kola Brignoneová dosiahla výsledný čas 1:56,09 min a druhú v celkovom poradí, Slovinku Ilku Štuhecovú, zdolala o 1,01 s. Tretia skončila Rakúšanka Michaela Kirchgasserová (+1,16), ktorá potvrdila bronzovú priečku z nedávnych majstrovstiev sveta vo švajčiarskom St. Moritzi. Piatkové preteky boli náhradou za zrušenú alpskú kombináciu v rakúskom Altenmarkte-Zauchensee z 15. januára. Dvadsaťšesťročná Brignoneová bola po super G druhá a tretia najlepšia slalomová jazda jej stačila na celkové prvé miesto. Pripísala si štvrtý triumf v pretekoch o krištáľové glóbusy v kariére, prvý v disciplíne všestrannosti, v ktorej bola nedávno na MS v St. Moritzi siedma. Brignoneová drží formu, presne pred mesiacom ovládla obrovský slalom SP v talianskom Kronplatzi. Celkovo v kariére má zo Svetového pohára na konte 15 pódiových umiestnení, jedno z tretích miest v obrovskom slalome pochádza aj z Jasnej 2016. "Pred slalomom som si dala základný cieľ zdolať prvú a potom každú ďalšiu bránku. Jazdilo sa na strmom svahu a to mi vyhovovalo," cituje Brignoneovú portál laola1.at. Kombinácia v Crans Montane sa jazdila v "jarných" podmienkach na mäkkom snehu, čo malo za následok viacero pádov v super G a tiež opakovaný štart. Po zranení Švajčiarky Denise Feierabendovej organizátori nariadili spustiť preteky ešte raz od začiatku a z nižšieho miesta štartu. Aj tak sa do cieľa nedostalo 16 zjazdárok, medzi nimi aj talianske esá Sofia Goggiová a Marta Bassinová či úradujúca majsterka sveta v obrovskom slalome, Francúzka Tessa Worleyová. Američanky Lindsey Vonnová, Stacey Cooková, Mikaela Shiffrinová, ale aj Laurenne Rossová, Jaqueline Wilesová a Breezy Johnsonová na protest proti náročným podmienkam na hranici regulárnosti sa napokon rozhodli neštartovať. "Stačilo! Dnes na trať nepôjdem, je to príliš nebezpečné. Nižší štart bol možno dobrý nápad, ale sneh je príliš mäkký na normálne jazdenie. Je mi ľúto toho, ako dopadla Denise," napísala na twitteri rozhorčená Vonnová, rekordérka v počte víťazných pretekov vo Svetovom pohári. Jediná slovenská reprezentantka na štarte kombinačného super G Barbara Kantorová svoju jazdu rovnako nedokončila. Na čele Svetového pohára zostala naďalej s dostatočným náskokom Američanka Mikaela Shiffrinová napriek neúčasti v pretekoch v Crans Montane. Slovenkám Veronike Velez-Zuzulovej a Petre Vlhovej patrí medzi elitou SP ôsma, resp. dvanásta priečka. Líderkou hodnotenia kombinácie je po dvoch z trojice pretekov Štuhecová s náskokom 40 bodov pred Brignoneovou. Tieto dve pretekárky si to zrejme rozdajú o malý glóbus v nedeľu, keď je opäť v Crans Montane na programe posledná alpská kombinácia tejto sezóny vo SP. Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2016/2017 - Crans Montana (Švaj.) - piatok: Alpská kombinácia žien (super G + slalomové kolo): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:56,09 min, 2. IIka Štuhecová (Slovin.) +1,01 s, 3. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,16, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,48, 5. Maruša Ferková (Slovin.) +1,93, 6. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +2,06 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Preteky poznačili pády, Shiffrinová a Vonnová nenastúpili

Ruská vesmírna loď Progress MS-05 dorazila na ISS

Bezpilotná loď priviezla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu takmer 2,5 tony zásob. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Ruská bezpilotná vesmírna loď Progress MS-05 sa v piatok o 8:30 SEČ spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), na ktorú priviezla približne 2450 kilogramov zásob, vrátane potravín a paliva. Stalo sa tak iba deň po tom, ako na ISS dorazila loď Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá taktiež doviezla zásoby pre šesťčlennú posádku v zložení Shane Kimbrough, Peggy Whitson, Andrej Borisenko, Sergej Ryžikov, Oleg Novickij a Thomas Pesquet. Progress MS-05 odštartovala v stredu z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, pričom do vesmíru ju vyniesla raketa Sojuz-U. Štartu predchádzali dôkladné skúšky raketových motorov, aby sa neopakovala havária z 1. decembra 2016, keď sa loď Progress MS-04 nedostala na obežnú dráhu a rozpadla sa v atmosfére. Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ruská vesmírna loď Progress MS-05 dorazila na ISS

Škantárovci získali Zlaté pádlo za svoj výkon na olympiáde

Zlaté pádla za rok 2016 rozdali v 11 kategóriach.MONTEBELO AGUIEIRA 24. februára (WebNoviny.sk) - V portugalskom letovisku Montebelo Aguiera rozdali Zlaté pádla za rok 2016 a jedno z jedenástich prestížnych ocenení skončilo aj v slovenských rukách. Odporúčame: Fantastické! Škantárovci získali na olympiáde zlatú medailu Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci sa stali laureátmi v kategórii najlepší mužský výkon v rámci vodnoslalomárskych súťaží na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Škantárovci vlani v Brazílii ovládli kategóriu C2, zatiaľ čo Matej Beňuš bral striebro v C1. Obrazom: Bratranci Škantárovci získali zlato S cenou za najlepší ženský výkon skončila olympijská šampiónka v kategórii K1 Španielka Maialen Chourrautová. Rovnaké ocenenia, ale medzi rýchlostnými kanoistami, prevzali Maďarka Danuta Kozáková a Nemec Sebastian Brendel. Dlhročná šampiónka v kanoistickom maratóne, Maďarka Renáta Csayová, si z galavečera odniesla špeciálne ocenenie za výnimočnú kariéru. Medzi mužmi týmto honorom poctili austrálskeho parakanoistu Curtisa McGratha. Ocenenia World Paddle Awards, tzv. kanoistické Oscary, sa udeľujú každoročne za najpozoruhodnejšie výkony v uplynulom roku s dosahom na všetky odvetvia kanoistického športu. Laureáti získavajú Zlaté pádla, ktoré sú symbolom zjednotenia všetkých kategórii kanoistického športu bez ohľadu na spôsob ich použitia na vode. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Škantárovci získali Zlaté pádlo za svoj výkon na olympiáde

Slovinec Kline si vyjazdil prvý triumf v Svetovom pohári

Boštjan Kline zvíťazil s náskokom 19 stotín sekundy pred úradujúcim olympijským víťazom, Rakúšanom Matthiasom Mayerom. KVITFJELL 24. februára (WebNoviny.sk) - Slovinec Boštjan Kline oslavuje premiérový triumf v pretekoch Svetového pohára alpských lyžiarov. V piatkovom zjazde v nórskom Kvitfjelli Kline zvíťazil s náskokom 19 stotín sekundy pred úradujúcim olympijským víťazom, Rakúšanom Matthiasom Mayerom, a 20 stotín pred Nórom Kjetilom Jansrudom. Domácemu favoritovi Jansrudovi aj tretia priečka stačí na posun na líderskú pozíciu v hodnotení zjazdu, keďže doterajší vedúci muž Talian Peter Fill skončil až na šestnástom mieste. Aktuálny majster sveta zo St. Moritzu Švajčiar Beat Feuz obsadil siedmu priečku. Senzačne sa pred neho o tri stotinky dostal s číslom 48 Nemec Thomas Dressen. Prekvapením je aj desiate miesto Švajčiara Maura Caviezela, ktorý štartoval s tridsaťdeviatkou na hrudi. Dvadsaťpäťročný Kline (SK Branik Maribor), siedmy muž nedávnych majstrovstiev sveta v zjazde, bol doteraz len dvakrát na stupňoch víťazov v pretekoch Svetového pohára - druhé miesta zhodne obsadil v zjazde v Garmisch-Partenkirchene 2016 a super G v Hinterstoderi 2016. "Fantázia, tento deň sa zaradí medzi najkrajšie v mojej kariére. Bol som rýchly a celkovo som to zvládol výborne. Dúfam, že tento výkon dokážem zopakovať aj v ďalších pretekoch," uviedol víťazný Kline na webe ORF. Mužský zjazd vo Svetovom pohári je v tomto ročníku dramatickejší ako po minulé roky. Šesť zjazdov malo šesť rôznych víťazov a dvoje preteky pred koncom Jansrud vedie s náskokom iba 13 bodov pred Talianom Petrom Fillom. Tretí je Talian Dominik Paris s mankom 65 bodov na lídra. Piatkový zjazd mužov sa mal pôvodne konať už začiatkom sezóny v kanadskom Lake Louise, ale pre nedostatok snehu ho neskôr presunuli práve do Kvitfjellu. Dejisko olympijských súťaží v rámci ZOH 1994 má počas nadchádzajúceho víkendu na programe aj riadne plánované položky zjazd a super G. Svetový pohár 2016/2017 v alpskom lyžovaní - Kvitfjell (Nór.) - piatok - výsledky: Zjazd mužov: 1. Boštjan Kline (Slovin.) 1:29,20 min, 2. Matthias Mayer (Rak.) +0,19 s, 3. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,20, 4. Erik Guay (Kan.) +0,25, 5. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,34, 6. Thomas Dressen (Nem.) +0,38, 7. Beat Feuz (Švaj.) +0,41, 8. Travis Ganong (USA) +0,43 Poradie v hodnotení SP v zjazde (po 6 pretekoch z 8): 1. Kjetil Jansrud 307 bodov, 2. Peter Fill (Tal.) 294, 3. Dominik Paris (Tal.) 242, 4. Hannes Reichelt (Rak.) 229, 5. Travis Ganong (USA) 201, 6. Boštjan Kline (Slovin.) 194 Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 28 z 36 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1275 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) a Alexis Pinturault (Fr.) obaja 843, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 735, 5. Felix Neureuther (Nem.) 525, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 488, 7. Manfred Moelgg (Tal.) 477, 8. Dominik Paris (Tal.) 439 ... 97. Adam Žampa 39, 114. Andreas Žampa (obaja SR) 21 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovinec Kline si vyjazdil prvý triumf v Svetovom pohári

Lajčák: Predstava, že Británia odíde bez dohody, je mylná

Ak by Veľká Británia odišla z Európskej únie bez dohody, bolo by to horšie pre Londýn ako pre Brusel, skonštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Pre ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka je nepredstaviteľné, že by Veľká Británia odišla z Európskej únie bez dohody. Zároveň rozumie tomu, že Británia si už teraz hľadá svoje miesto na globálnej mape, čo potvrdzuje návšteva britskej premiérky Theresy May vo Washingtone. V súvislosti s brexitom platí, že pre Slovensko bude prioritou, aby naši občania v Británii neboli diskriminovaní. May radšej odíde bez dohody, ako so zlou dohodou Britská premiérka Theresa May sa vyjadrila, že radšej odíde z Únie bez dohody, ako so zlou dohodou. "To si ja, úprimne povedané, neviem predstaviť. Bolo by to veľmi zlé a horšie pre Britániu než pre Európsku úniu. Hypoteticky by to znamenalo, že by prestali fungovať všetky väzby. To sú tisíce, desaťtisíce väzieb, ktoré regulujú vzťah medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou," tvrdí Lajčák s tým, že dnes vo svete ťažko nájsť krajinu, ktorá nemá s EÚ aspoň nejakú formu vzťahu. "Že by Británia ostala bez akéhokoľvek vzťahu, je nepredstaviteľné," zdôraznil Lajčák. Argumentoval, že Británia vysiela k USA, Indii, Austrálii signály, že by s nimi chcela rýchlo uzatvoriť obchodné dohody, a nebolo by pre ňu dobré, ak by nevedela uzavrieť dohodu s Bruselom. "Práve naopak, dobrá dohoda s Úniou je dobrým východiskom aj pre Britániu," dodal minister. Fico hovorí aj o možnom vete dohody s Britániou Lajčák v tejto súvislosti pripomenul, že v marci Veľká Británia aktivuje článok 50, ktorým sa spúšťa proces vystúpenia krajiny z Únie. Pre Slovensko bude zásadné, aby Slováci v Británii neboli diskriminovaní. Chce, aby sa udržal status, ktorý majú dnes občania Slovenska v každej európskej krajine. Premiér Robert Fico avizoval, že ak nebudeme mať záruku, že občania SR v Británii budú rovnocenní s ostatnými, je pripravený dohodu s Britániou vetovať. "My sme zadefinovali priority, a to je pre nás posilnená európska dvadsaťsedmička, ktorá bude jasne signalizovať svojim občanom, že sa vie o nich postarať," dodal s tým, že keď začnú rokovania, veľmi rýchlo zistíme, kde sa nachádzame. May vo svojom januárovom prejave o brexite hovorila o globálnej Británii. Toho znakom je aj návšteva britskej predsedníčky vlády v Bielom dome. "Británia pochopiteľne hľadá svoje miesto na globálnej mape po odchode z EÚ. Prirodzene inklinuje k USA. A ak premiérka opakovane hovorí o globálnej Británii, tak na to potrebuje mať veľmi silnú podporu USA. Jasné, že ju hľadá, tá návšteva bola toho demonštráciou," povedal Lajčák s tým, že ešte len uvidíme, ako sa tento vzťah vyvinie. Momentálne je pre Britániu hlavná úloha vysporiadať sa s členstvom v EÚ, a to je úloha na mesiace a roky, dodal Lajčák. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lajčák: Predstava, že Británia odíde bez dohody, je mylná

ÚRSO končí vydávanie nových cien, platia od začiatku roka

Ak podľa regulačného úradu odberatelia vyúčtovacie faktúry, ktoré obsahujú aj vyúčtovanie reálnej spotreby za január, prípadne aj február 2017, nezaplatia a dodávateľ im obratom nevystaví opravnú vyúčtovaciu faktúru, môžu sa odberatelia obrátiť na úrad. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v súčasnosti ukončuje vydávanie nových cenových rozhodnutí pre elektrinu. Nové ceny budú spätne platiť od začiatku tohto roka. "V prípade vyúčtovacích faktúr, ktoré obsahujú aj obdobie mesiacov január, prípadne aj február tohto roku, by mali dodávatelia na základe nových cenových rozhodnutí vystaviť odberateľom opravné faktúry, respektíve dobropisovať rozdiel v cene," informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Odporúčame: SaS podala pre vysoké ceny energií ďalšie trestné oznámenie Žiga: Za zvyšovanie cien je zodpovedný Holjenčík, nikto iný Vládna koalícia tému energetiky ešte neuzavrela Ak podľa regulačného úradu odberatelia vyúčtovacie faktúry, ktoré obsahujú aj vyúčtovanie reálnej spotreby za január, prípadne aj február 2017, nezaplatia a dodávateľ im obratom nevystaví opravnú vyúčtovaciu faktúru, môžu sa odberatelia obrátiť na úrad. "Všetci odberatelia, ktorí svoje vyúčtovacie faktúry a prípadne aj preddavkové platby už zaplatili, v žiadnom prípade nebudú poškodení, keďže prípadný rozdiel im bude zúčtovaný v nasledujúcej vyúčtovacej faktúre," zdôraznil Igaz. Regulátor dodávateľom elektriny odporúča, aby pri vyúčtovacích faktúrach, ktoré obsahujú mesiace január, prípadne aj február 2017, čo najskôr pristúpili k vystaveniu opravných faktúr, respektíve dobropisov, ktoré by zohľadnili rozdiely v cenách, ktoré vznikli vydaním nových cenových rozhodnutí. "Pri preddavkových platbách by mali odberatelia využiť právnu úpravu zákona o energetike a pravidiel trhu, ktorá umožňuje dodávateľom navrhnúť zmenu výšky preddavkových platieb pri zmene ceny z vlastnej iniciatívy," konštatoval Igaz. Doplnil, že cenové konania pre vodu sa ukončia v priebehu budúceho týždňa. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo ÚRSO končí vydávanie nových cien, platia od začiatku roka

Popíjanie sa skončilo vraždou, polícia zatkla opitého Jozefa

Jozef je v cele, vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho väzobné stíhanie. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na 20 až 25 rokov.BRATISLAVA/STARÁ ĽUBOVŇA 24. februára (WebNoviny.sk) - Spoločné popíjanie dvoch mužov v jednom z rodinných domov v obci Plaveč v okrese Stará Ľubovňa sa skončilo vraždou. Nehybné telo 63-ročného muža našli v dome ešte v utorok podvečer, policajti na mieste zadržali aj podguráženého 31-ročného Jozefa. Ako informovala agentúru SITA prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová, toho teraz vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Jozef je v cele, vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho väzobné stíhanie. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na 20 až 25 rokov. Bližšie okolnosti prípadu sú stále v štádiu vyšetrovania a prebiehajú všetky potrebné procesné úkony. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Popíjanie sa skončilo vraždou, polícia zatkla opitého Jozefa

Recept dňa

Guľky plnené rumovou plnkou

100 g strúhanej čokolády
100 g práškového cukru
50 g mletých orechov
1 ČL rumu
1 bielok

Plnka:
20 g masla
30 g vanilkového cukru
1 varený žĺtok
1 PL rumu

Z čokolády, cukru, mletých orechov, bielku a rumu vypracujte tuhú hmotu. Malý kúsok plnky obaľujte touto čokoládovou hmotou. Potom guľku obaľte v strúhanej čokoláde. Ak sa hmota lepí, dajte ju do chladu.
Plnka: Maslo vymiešajte s cukrom, postrúhaným žĺtkom a rumom.

Dobrá rada

Ozdoby z marcipánu – tvarovanie

V obchode sa dá zohnať marcipánoZvieratká, kvietky a abstraktné tvary zvládne aj nie príliš zdatná kuchárka – stačí mať fantáziu. Hrubé tvary vymodelujeme prstami a jemné tenké plátky jednoducho vyvaľkáme na doske. Z vyvaľkaného plátu marcipánovej hmoty môžeme tiež vykrajovať tvary nožom alebo krájadlom. (Klasickú ružu z marcipánu vytvoríme zvinutím niekoľkých guľatých vyvaľkaných placiek k sebe.) Jednotlivé časti spojíme špajdľou pritlačením.vá hmota rôznych farieb. Nie je teda zložité vytvoriť si vlastné originálne ozdoby na torty a iné múčniky. Ak máte len prírodnú marcipánovú hmotu, môžete si ju zafarbiť potravinárskym farbivom alebo kakaom. Ak sa Vám marcipán lepí na pracovnú plochu alebo ruky, dajte ho na chvíľu do fólie a do chladničky. Inou radou proti lepkavosti marcipánu je zapracovať do 100 g marcipánovej hmoty 20 g práškového cukru. Keď Vám naopak marcipán pri práci praská a mrví sa, zahrejte ho chvíľu v dlani (prepracujte ho.)

Stavebník

Nabíjaná hlina

Zaujímavá technológia s hlinou je nabíjanie hliny do pripraveného debnenia. Technológia spočíva v utláčaní zmesí vybraných materiálov vrátane štrku, piesku, bahna a hliny, ktoré sa nabíjajú – natláčajú medzi debnenia z plochých panelov (šalovanie). V dnešnej dobe tradičné drevené nabíjacie koly nahrádzajú pneumatické tyče.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Rimavská Sobota - Bátka, Čerenčany, Dúžava, Krásna, Nižná Pokoradz, Rimavské Janovce, Sobôtka, Vyšná Pokoradz, Zacharovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang