rimavskasobota.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Rimavská Sobota

Aktuálne spravodajstvo

Lídrom obrovského slalomu vo Val d´Isere je Rakúšan Hirscher

Bratom Žampovcom sa nedarilo v 1. kole obrovského slalomu vo Val d´Isere.VAL D´ISERE 4. decembra (WebNoviny.sk) - Rakúšan Marcel Hirscher je lídrom po 1. kole obrovského slalomu mužov v rámci Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo francúzskom Val d´Isere. Favorizovaný Hirscher vedie s minimálnym náskokom jednej stotinky sekundy pred Francúzom Mathieuom Faivrem. Nasledujú ďalší dvaja francúzski reprezentanti Thomas Fanara (+0,44) a Victor Muffat-Jeandet (+0,77). Najzámejší z Francúzov Alexis Pinturault je priebežne šiesty s mankom 1,08 s a americký velikán tejto disciplíny z ostatných rokov Ted Ligety deviaty s odstupom 1,37 s za Hirscherom. Na trati s príznačným názvom O. K. a prevýšením 395 m sa nedarilo bratom Žampovcom. Adam Žampa v cieli zaostal za Hirscherom o 3,80 s a stačilo to len na 47. miesto z päťdesiatky pretekárov, ktorých klasifikovali v cieli 1. kola, Andreas Žampa svoju jazdu nedokončil. Druhé kolo obrovského slalomu s tridsiatkou najlepších príde na rad od 13.00 h. Trojdňový program SP mužov vo Val d´Isere je náhradou na neuskutočnené preteky v americkom Beaver Creeku. V piatkovom super G aj sobotňajšom zjazde triumfoval Nór Kjetil Jansrud. Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Val d´Isere (Fr.) - nedeľa: Obrovský slalom mužov - poradie po 1. kole: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:11,62 min, 2. Mathieu Faivre +0,01, 3. Thomas Fanara +0,44, 4. Victor Muffat-Jeandet (všetci Fr.) +0,77, 5. Riccardo Tonetti (Tal.) +1,04, 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,08,...9. Ted Ligety (USA) +1,37,...47. Adam Žampa +3,80, Andreas Žampa (obaja SR) nedokončil - Žampovci nepostúpili do 2. kola Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lídrom obrovského slalomu vo Val d´Isere je Rakúšan Hirscher

Ceny ropy aj zlata posilnili

Nahor v piatok smerovala aj veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu, ktorá sa zvýšila o 1 cent na 1,56 USD za galón.NEW YORK 4. decembra (Webnoviny.sk) - Ceny ropy v piatok opäť posilnili. Ľahká americká ropa zdražela o 62 centov na 51,68 USD za barel. Ceny ropy Brent, ktoré sa považujú za referenčné pre obchodovanie na svetových trhoch, posilnili o 52 centov na 54,46 USD za barel. Za celý týždeň si ceny ropy pripísali 12 %. K ich výraznému rastu prispela Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, ktorá sa v stredu dohodla na redukcii ťažby s účinnosťou od januára. Nahor v piatok smerovala aj veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu, ktorá sa zvýšila o 1 cent na 1,56 USD za galón. Vykurovací olej zdražel tiež o 1 cent na 1,66 USD za galón. Ceny zlata sa zvýšili o 8,40 USD na 1 177,80 USD za uncu a striebra o 33 centov na 16,83 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy aj zlata posilnili

Video: Brankára Lyonu zasiahla pyrotechnika, zápas ukončili

Brankára hosťujúceho mužstva Anthonyho Lopesa zasiahla pyrotechnika, následne mu prišlo nevoľno, točila sa mu hlava, ťažko držal rovnováhu. PARÍŽ 4. decembra (WebNoviny.sk) - Sobotňajší zápas 16. kola najvyššej francúzskej futbalovej súťaže Metz - Lyon nedohrali, predčasne ho ukončili výtržnosti domácich priaznivcov. Brankára hosťujúceho mužstva Anthonyho Lopesa totiž zasiahla pyrotechnika, následne mu prišlo nevoľno, točila sa mu hlava, ťažko držal rovnováhu. Hlavný arbiter v 32. min za stavu 1:0 pre Metz najskôr prerušil duel a po približne 30 minútach prišiel definitívny verdikt, že sa v stretnutí už nebude pokračovať. O osude zápasu sa rozhodne za zeleným stolom, domácemu FC Metz hrozí od disciplinárnej komisie kontumačná prehra. Domáci "tiežfanúšikovia" oslavovali delobuchmi po polhodine hry vedúci gól, ktorý strelil Gauthier Hein. Pyrotechnika zasiahla brankára Lyonu Anthonyho Lopesa, ďalší delobuch z hľadiska "priletel" počas jeho ošetrovania tiež do blízkosti rodáka z francúzskeho Givorsu, ale reprezentujúceho Portugalsko. "Je to extrémne vážna a neprijateľná situácia. Domáci klub musí zabezpečiť bezpečnosť na štadióne i na hracej ploche," vyjadril sa nahnevaný prezident Olympique Lyon Jean-Michel Aulas. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Brankára Lyonu zasiahla pyrotechnika, zápas ukončili

Koalícia s USA ostane v Iraku aj po porážke Islamského štátu

Úlohou koalície bude cvičiť, vyzbrojovať a podporovať miestnu políciu, pohraničníkov a ďalšie sily, aby udržali oblasti vyčistené od Islamského štátu. BRATISLAVA/SIMI VALLEY 4. decembra (WebNoviny.sk) - Americká armáda a jej koaliční partneri budú musieť zostať v Iraku aj po očakávanej porážke teroristickej organizácie Islamský štát (IS), vyhlásil v noci na nedeľu americký minister obrany Ashton Carter. Podľa neho bude potrebné ubezpečiť sa, že keď bude IS porazený, "porazeným aj zostane". "Budeme musieť ďalej čeliť zahraničným bojovníkom snažiacim sa uniknúť a pokusom IS premiestniť sa alebo sa pretvoriť. Za týmto účelom nielen Spojené štáty, ale aj naša koalícia musí vydržať a zostať vojensky zapojená," povedal Carter. "Obzvlášť v Iraku bude potrebné, aby koalícia poskytovala neprerušenú pomoc a pokračovala v našej práci: cvičiť, vyzbrojovať a podporovať miestnu políciu, pohraničníkov a ďalšie sily, ktoré udržia oblasti vyčistené od IS," dodal minister obrany USA. Nespresnil, ako dlho môže potrvať táto vojenská prítomnosť v Iraku a koľko ďalších vojakov si bude vyžadovať. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Koalícia s USA ostane v Iraku aj po porážke Islamského štátu

Ulice po Castrovi nepomenujú, kult osobnosti si neželal

Urna s popolom Fidela Castra príchodom do Santiaga de Cuba ukončila svoju štyri dni trvajúcu púť cez Kubu. SANTIAGO DE CUBA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Kubánsky prezident Raúl Castro v sobotu vyhlásil, že jeho vláda zakáže pomenovanie ulíc a iných verejných miest po jeho bratovi Fidelovi. Zosnulý vodca si totiž neželal, aby došlo k vzniku kultu osobnosti. Raúl Castro rečnil počas smútočného zhromaždenia v meste Santiago de Cuba, kam v sobotu dorazila urna s popolom Fidela Castra. Kubánsky prezident uviedol, že parlament na najbližšom zasadnutí schváli zákon naplňujúci túžbu jeho brata. Fidel si podľa neho prial, aby sa po jeho smrti jeho "meno a podobizeň nikdy neobjavili v inštitúciách, uliciach, parkoch a na ďalších verejných miestach, aby sa nikdy vztyčovali busty, sochy a ďalšie formy pocty". Na smútočnom zhromaždení v Santiagu de Cuba sa zišli státisíce ľudí. Prítomní boli aj prezidenti Bolívie, Nikaraguy a Venezuely - Evo Morales, Daniel Ortega a Nicolás Maduro, taktiež bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a brazílska exprezidentka Dilma Rousseffová. Obrazom: Kubánci sa rozlúčili s Fidelom Castrom Urna s popolom Fidela Castra príchodom do Santiaga de Cuba ukončila svoju štyri dni trvajúcu púť cez Kubu. Uloženie urny sa uskutoční v nedeľu na tamojšom cintoríne sv. Ifigénie, čím sa zavŕši deväťdňový štátny smútok, ktorý vyhlásila kubánska vláda. Spopolnené pozostatky zosnulého vodcu vypravili 30. novembra spoločne s pohrebným sprievodom na vyše 800-kilometrovú cestu z ministerstva obrany v Havane. Uložené sú v malej cédrovej rakve, ktorú zdobí kubánska vlajka. Urna s popolom putovala po trase, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu. Fidel Castro zomrel 25. novembra vo veku 90 rokov, desať rokov po tom, čo sa pre zlý zdravotný stav vzdal moci a prenechal ju svojmu bratovi Raúlovi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ulice po Castrovi nepomenujú, kult osobnosti si neželal

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Definitívny výsledok by mal byť známy zrejme až v pondelok v neskorých večerných hodinách. VIEDEŇ 4. decembra (WebNoviny.sk) - Rakúski voliči v nedeľu rozhodujú o novej hlave štátu po tom, ako druhé kolo prezidentských volieb z 22. mája poznačili pochybenia pri sčítavaní hlasov. Rakúšania si vyberajú medzi kandidátom pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom a bývalým predsedom rakúskej strany Zelených Alexandrom Van der Bellenom, ktorý kandiduje ako nezávislý. Volebné miestnosti sú otvorené od 7.00 h. do 17.00 h, pričom vzhľadom na zákaz distribúcie čiastkových výsledkov ústavným súdom sa prvé odhady výsledkov, vrátane hlasujúcich písomne, očakávajú do 15 minút od uzavretia volebných miestností. Predbežné konečné výsledky prezidentských volieb, v ktorých však nebudú zarátané písomne odovzdané hlasy zratúvané až v pondelok 5. decembra, by mali byť známe dnes v čase od 19.30 h do 20.00 h. Definitívny výsledok by mal byť známy zrejme až v pondelok v neskorých večerných hodinách. Účasť na samotných voľbách bude však podľa očakávania odborníkov po dlhej kampani, ale aj v súvislosti s jej polarizáciou v ostatných dňoch nižšia ako pri májových voľbách (72,65 percenta), ktorých výsledky napokon ústavný súd zrušil pre porušenia predpisov pri sčítavaní hlasov odovzdaných písomne poštovou cestou. Kým niektoré prieskumy verejnej mienky predpovedali v ostatných týždňoch tesné víťazstvo Alexandra Van der Bellena, iné zasa nepresvedčivý triumf Norberta Hofera, ktorý cíti šancu aj v súvislosti s úspechom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA. Predbežne sa rozchádzajú aj názory renomovaných rakúskych politológov na to, kto z oboch kandidátov sa napokon bude tešiť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Video: Toronto zničilo Atlantu, víťazstvo vošlo do histórie

Golden State Warriors rozstrieľali Phoenix 138:109. NEW YORK 4. decembra (Webnoviny.sk) - Basketbalisti Toronta dosiahli v NBA svoje najvyššie víťazstvo v klubovej histórii, keď v sobotu rozstrieľali Atlantu 128:84. V zápise mali až osem dvojciferných strelcov a šnúru úspechov natiahli na šesť zápasov. "Skvelý pocit, že všetci priložili ruku k dielu. Chlapci, najmä mladí, ktorí nedostávajú toľko príležitostí, predviedli svoje schopnosti a užili si to na palubovke. My z lavičky sme im fandili, radi ich vidíme v akcii," citoval web tsn.ca 17-bodového Patricka Pattersona. Prehra rozdielom 44 bodov bola pre Hawks najhoršia za uplynulých dvanásť rokov, navyše prišla po piatkovom podobnom výprasku 85:121, ktorý mužstvo utrpelo na domácej palubovke v stretnutí s Detroitom. Tím neuspel v šiestom dueli po sebe, deviatom z posledných desiatich vystúpení a nachádza sa mimo postupovej osmičky do play-off. Isaiah Thomas nastrieľal 13 zo svojich 37 bodov v poslednej štvrtine a Boston na palubovke Philadelphie napokon splnil úlohu favorita - 107:106. Absencia zraneného elitného stredného rozohrávača Mika Conleyho dáva príležitosť vyniknúť iným Memphisanom, v sobotu sa hrdinom stal Troy Daniels, ktorý do koša Los Angeles Lakers nasúkal 6 trojok a celkovo 31 bodov, čo je jeho kariérne maximum. Grizzlies triumfovali 103:100. Golden State Warriors po štvrtkovej domácej prehre s Houstonom 127:132 po dvojnásobnom predĺžení prestrieľali v sobotu Phoenix 138:109 a upevnili si vedúcu priečku v NBA. Sumáre: Milwaukee - Brooklyn 112:103 (25:22, 25:18, 25:32, 37:31) Najviac bodov: Henson 20, Dellavedova 18, Antetokunmpo 16 (10 doskokov) - Bogdanovič 24, Kilpatrick 19, J. Harris 17 Charlotte - Minnesota 120:125 po predĺžení (29:19, 23:30, 32:25, 22:32 - 14:19) Najviac bodov: K. Walker 22, Kaminsky 21 - Wiggins 29, Towns 27 (15 doskokov), LaVine 17 Philadelphia - Boston 106:107 (30:22, 23:23, 21:29, 32:33) Najviac bodov: Šarič 21 (12 doskokov), Ilyasova 18, J. Okafor a Rodríguez po 15 - I. Thomas 37, Bradley 20, Horford 11 Toronto - Atlanta 128:84 (32:22, 30:25, 24:23, 42:14) Najviac bodov: DeRozan 21, Lowry a Patterson po 17 - Schröder a T. Hardaway po 15 Memphis - Los Angeles Lakers 103:100 (25:25, 29:37, 28:20, 21:18) Najviac bodov: T. Daniels 31 (6 trojok), M. Gasol 19, JaMychal Green 16 (13 doskokov) - L. Williams 40, Deng 18, Mozgov 13 Dallas - Chicago 107:82 (29:18, 28:27, 25:21, 25:16) Najviac bodov: Matthews 26 (7 trojok), H. Barnes 22, D. Powell 17 - J. Butler 26, R. Lopez 15, T. Gibson 11 Utah - Denver 105:98 (24:21, 25:26, 33:16, 23:35) Najviac bodov: Hayward 32, Hood 15, Lyles 12 - Barton a W. Chandler po 20, Nelson 13 Portland - Miami 99:92 (21:29, 34:20, 18:22, 26:21) Najviac bodov: Lillard 19, McCollum a Harkless po 17 - Whiteside 28 (16 doskokov), Dragič 18, McRoberts 13 Golden State - Phoenix 138:109 (37:30, 29:27, 42:27, 30:25) Najviac bodov: Stephen Curry 31 (5 trojok), K. Thompson 26 (6 trojok), Durant 20 - Bledsoe 27 (5 trojok), D. Booker 21, Knight 14 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Toronto zničilo Atlantu, víťazstvo vošlo do histórie

Súd zbavil viny mladíka, ktorého popravili pred 21 rokmi

Čínsky najvyšší súd však v piatok rozhodol, že fakty, s ktorými sa v tomto prípade pracovalo neboli jasné, a že dôkazový materiál bol \'nedostatočný\'. PEKING 4. decembra (WebNoviny.sk) - Čínsky najvyšší súd zbavil viny mladého muža, ktorého pred 21 rokmi usvedčili a následne popravili za znásilnenie a vraždu. Dvadsaťročného Nie Šu-pina zastrelila v roku 1995 popravná čata po tom, ako ho usvedčili zo znásilnenia a vraždy ženy v meste Š\'-ťia-čuang ležiacom v provincii Che-pej. Čínsky najvyšší súd však v piatok rozhodol, že fakty, s ktorými sa v tomto prípade pracovalo neboli "jasné", a že dôkazový materiál bol "nedostatočný". Pred 11 rokmi sa pritom k spáchaniu tohto činu prihlásil iný muž, súd však jeho tvrdenie odmietol. Rodina popraveného mladíka, ktorá desiatky rokov volá po očistení jeho mena a ktorá dosiahla, že sa prípad stal v Číne veľmi známym, svojim priaznivcom poďakovala. Je však pravdepodobné, že mnohí ľudia nebudú očistenie mladíka vnímať ako schopnosť čínskeho súdnictva naprávať napáchané krivdy; naopak v ňom budú vidieť odhalenie pretrvávajúcich slabín a nedostatkov tohto systému, píše na svojej webstránke stanica BBC. Čínske súdy usvedčia viac ako 99 percent obžalovaných. Presný počet popráv, ktoré sa v dôsledku toho v krajine vykonávajú, je síce štátnym tajomstvom, predpokladá sa však, že toto číslo každoročne dosahuje niekoľko tisíc. Zmena verdiktu je veľmi neobvyklým javom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súd zbavil viny mladíka, ktorého popravili pred 21 rokmi

Video: Sekera pri výhre Oilers, asistoval i Marinčin a Tatar

Andrejovi Sekerovi chýba jediný bod od pokorenia 200-bodovej hranice v NHL (40+159). PHILADELPHIA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Sedem slovenských hokejistov si zahralo v sobotňajších zápasoch NHL, štatistiky kanadského bodovania si rozšírili traja z nich. Andrej Sekera bol jednou z kľúčových postáv pri víťazstve Edmontonu nad Anaheimom 3:2 po predĺžení. V štvrtej minúte predĺženia sa slovenský obranca odhodlal na výlet za bránku súpera, odtiaľ našiel nemeckého spoluhráča Leona Draisaitla a ten rozhodol o 2 bodoch pre Oilers. Bola to siedma asistencia a desiaty bod Sekeru v sezóne 2016/2017, Draisaitl zaznamenal desiaty presný zásah. Sekerovi chýba jediný bod od pokorenia 200-bodovej hranice v NHL (40+159). Útočník Tomáš Tatar a obranca Martin Marinčin si tiež pripísali po jednej asistencii na gól, ale ich tímom to k víťazstvám nepomohlo. Detroit s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom v zostave prehral na ľade Pittsburgu 3:5, hoci po dvoch tretinách viedol 3:1. Tatar aj Jurčo dvakrát vystrelili na brankára Penguins Marca-Andreho Fleuryho, ale bez úspechu. Pozoruhodné je, že Pitsburgh vyhral už piatykrát v sezóne, keď po dvoch tretinách viedol jeho súper. Detroit prehral z ostatných šiestich zápasov prvý raz v riadnom hracom čase. "Hráčom neustále prízvukujem, že na utváranie gólových situácií nemusíme čakať na presilovky alebo chyby súpera. Treba to skúšať aj inými spôsobmi," uviedol tréner Pittsburghu Mike Sullivan. Marinčin vystrelil zrejme zámerne nepresne Martin Marinčin často neboduje, ale v 42. min mal podiel na vyrovnávajúcom góle Toronta vo Vancouveri na 2:2. Marinčin vystrelil od modrej zrejme zámerne nepresne, aby sa k puku za bránkou mohol dostať jeho spoluhráč Zach Hyman. Ten našiel voľného Austona Matthewsa a mladučký strelec 11. gólom sezóny vyrovnal. Stačilo to na 1 bod pre hostí, domáci napokon triumfovali po samostatných nájazdoch. Slovenský obranca Marinčin si v 15. zápase sezóny pripísal 5. bod (1+4) a odohral solídnych 20:28 min. Brankár víťazného tímu Ryan Miller predviedol 38 zákrokov a poradil si aj s dvoma nájazdami v záverečnej lotérii. "Po zápase s Anaheimom a prehre 1:3 som mal zlý pocit, lebo som potopil spoluhráčov svojimi chybami. Potreboval som sa odraziť a podarilo sa mi to," skonštatoval Ryan Miller na webe NHL. V bohatom 12-zápasovom programe nestrelil gól nikto zo Slovákov a z víťazstva sa tešil okrem Sekeru už len jediný - Marko Daňo nechýbal pri víťazstve Winnipegu na ľade St. Louis 3:2 po predĺžení, ale nebodoval. Už v 17. sekunde predĺženia rozhodol o výhre hostí Bryan Little, jeho fínsky spoluhráč z útoku Patrik Laine sa 16. gólom v sezóne dotiahol na pozíciu streleckého lídra NHL spoločne so Sidneym Crosbym. Devätnásťročný ruský obranca Ivan Provorov v službách Philadelphie má za sebou životný zápas v Národnej hokejovej lige. Nováčik Provorov v 24. min v rozpätí 31 sekúnd dvoma gólmi otočil súboj s Chicagom z 0:1 na 2:1. Hokejisti Philadelphie napokon zvíťazili 3:1 a dosiahli štvrté víťazstvo v sérii, čo je ich tohtosezónny rekord. Z dvojice slovenských útočníkov v drese Chicaga bol aktívnejší Richard Pánik, ale jeho 4 strely, rovnako ako pokus Mariána Hossu, sa gólmi neskončili. "Streliť gól v zápase je krásny pocit, ale dať dva počas jedného striedania je niečo neuveriteľné. V minulom stretnutí tam bolo pár zlých odrazov puku a celkovo mi to nešlo. Teraz to bolo oveľa lepšie," uviedol nadšený Provorov. Boston stále bez zraneného Cháru Boston zvíťazil v Buffale 2:1, rozhodujúci gól strelil v 48. min Patrice Bergeron. Fínsky brankár Bruins Tukka Rask sa zaskvel 35 zásahmi, zo svojho pohľadu sezónnym maximom. Hostia už v šiestom zápase v rade nastúpili bez zraneného slovenského kapitána Zdena Cháru. Tridsaťdeväťročný bek si zdravotnú indispozíciu privodil 22. novembra v druhej tretine stretnutia proti St. Louis. Bruins bez svojho kapitána trikrát prehrali a teraz po tretí raz zvíťazili. V treťom dosiaľ skončenom zápase sobotňajšieho programu tím New York Rangers si poradil s Carolinou 4:2 aj vďaka dvoma zásahom Chrisa Kreidera. Rangers zvíťazili v domácej Madison Square Garden nad Hurricanes trinástykrát v rade, čo je ich najdlhšia víťazná domáca séria proti niektorému zo súperov v NHL v celej klubovej histórii. Informuje o tom web NHL. V zápase Arizona - Columbus sa tešili z víťazstva 3:2 po nájazdoch hostia (piateho v sérii), ale za zmienku stoja aj dva individuálne počiny domácich hráčov. Brankár Mike Smith predviedol 58 zákrokov, čo je klubový rekord Coyotes. Legenda klubu, štyridsiatnik Shane Doan, strelil 399. gól kariéry v NHL. "Frustrovaný je možno ešte slabé slovo. Keď sa už zdá, že sme urobili krok dopredu, príde potom ďalších pár dozadu. Dopracovať sa k víťazstvám pre nás nie je ľahké," uviedol Mike Smith, ktorý mal minimálne 40 zákrokov v troch zo štyroch ostatných zápasov. Sumáre: Philadelphia - Chicago 3:1 (0:1, 3:0, 0:0) Góly: 24. Provorov (Cousins, VandeVelde), 24. Provorov (Raffl), 29. B. Schenn (Konecny) - 4. Panarin (Anisimov, P. Kane) Marián Hossa odohral 18:29 min, 1 strela, 3 "hity", Richard Pánik (obaja Chicago) odohral 12:43 min, 4 strely, 3 "hity", 2 zblokované strely, 1 mínuska New York Rangers - Carolina 4:2 (1:0, 0:1, 3:1) Góly: 5. Stepan (Klein, Zuccarello), 46. Grabner (Skjei, Fast), 53. Kreider (Stepan, Girardi), 58. Kreider (Zuccarello, Stepan) - 29. Stalberg (B. McGinn, Ryan), 47. V. Rask (Pesce, Slavin) Buffalo - Boston 1:2 (0:1, 0:0, 1:1) Góly: 50. E. Kane (Reinhart) - 15. Krejčí (Carlo, Backes), 48. P. Bergeron (Pastrňák, Marchand) Zdeno Chára (Boston) nehral pre zranenie Nashville - New Jersey 4:5 po predĺžení (2:1, 2:0, 0:3 - 0:1) Góly: 17. Fiala (Irwin, Ribeiro), 20. P. K. Subban (C. Wilson), 27. Fiala (C. Smith, Ribeiro), 35. Josi (Ekholm, Järnkrok) - 18. Hall (Quincey), 41. Cammalleri (A. Greene, Zajac), 41. A. Greene (Fiddler, Lappin), 53. Henrique (Zajac, Hall), 65. Cammalleri (Hall) Vancouver - Toronto 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0) Góly: 14. D. Sedin (Sbisa, H. Sedin), 23. Bärtschi (Burrows, Triamkin), rozhod. nájazd Horvat - 32. J. van Riemsdyk (Bozak, Rielly), 42. Matthews (Hyman, Marinčin) Martin Marinčin (Toronto) odohral 20:28 min, 1 asistencia, 1 pluska, 1 strela, 1 "hit", 1 zblokovaná strela Edmonton - Anaheim 3:2 po predĺžení (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0) Góly: 26. Caggiula (Maroon, Eberle), 34. Nugent-Hopkins (Klefbom, Eberle), 64. Draisaitl (Sekera, Eberle) - 30. Kesler (Getzlaf, Fowler), 50. Rakell (Getzlaf, Perry) Andrej Sekera (Edmonton) odohral 24:57 min, 1 asistencia, 1 "hit" Ottawa - Florida 2:0 (2:0, 0:0, 0:0) Góly: 7. E. Karlsson (Dzingel, Pageau), 8. Brassard (Wideman, Hoffman) Colorado - Dallas 0:3 (0:1, 0:1, 0:1) Góly: 6. McKenzie (Shore), 27. Seguin (Jamie Benn, Spezza), 59. Eaves (Seguin) St. Louis - Winnipeg 2:3 po predĺžení (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1) Góly: 26. Steen (Pietrangelo, Bouwmeester), 28. Jaškin (Gunnarsson, Pietrangelo) - 13. Thorburn (Wheeler), 30. Laine (Little, Ehlers), 61. Little (Laine, Byfuglien) Marko Daňo (Winnipeg) odohral 11:48 min, 2 strely, 3 "hity", 2 trestné minúty Tampa Bay - Washington 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0) Góly: 33. Kučerov (Hedman, Drouin), rozhod. nájazd B. Boyle - 47. Nicklas Bäckström (Carlson, Johansson) Arizona - Columbus 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0, 0:1) Góly: 22. Vrbata (Ekman-Larsson, DeAngelo), 32. Doan (Michael Stone) - 1. Jenner (J. Johnson, Savard), 58. Wennberg (Saad, N. Foligno), rozhod. nájazd Atkinson Pittsburgh - Detroit 5:3 (0:1, 1:2, 4:0) Góly: 31. Kessel (Malkin, Hagelin), 43. Bonino (Cole, Rust), 47. Schultz (Cole, Malkin), 51. Kessel (Hagelin, Letang), 60. Cullen (Hörnqvist, Crosby) - 14. Zetterberg (Mantha, Tatar), 28. Nielsen (Sheahan, DeKeyser), 39. Larkin (Vanek, Green) Tomáš Tatar odohral 17:16 min, 1 asistencia, 2 strely, 3 "hity", Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 13:44 min, 2 strely, 1 mínuska Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Sekera pri výhre Oilers, asistoval i Marinčin a Tatar

FBI bude môcť prenikať do všetkých počítačov na svete

Zmeny ustanovenia číslo 41 federálneho trestného poriadku umožnia sudcom vydávať FBI povolenie na vzdialený prístup do cudzích počítačov. WASHINGTON 4. decembra (WebNoviny.sk) - Americký Senát zabránil v noci na štvrtok tretiemu a poslednému pokusu o zablokovanie rozšírenia právomocí súdov, na základe ktorých bude môcť Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) prenikať do počítačových sietí nielen v USA, ale aj v zahraničí. Informovala o tom agentúra Reuters. Demokratický senátor Ron Wyden sa už tretí raz neúspešne pokúsil o odloženie prijatia zmien v zákone, na základe ktorých bude mať FBI právo vstúpiť do prakticky každej počítačovej siete na svete. Zmeny ustanovenia číslo 41 federálneho trestného poriadku umožnia sudcom vydávať FBI povolenie na vzdialený prístup do cudzích počítačov, keď sa podozrivá osoba pokúsi využiť tzv. anonymizačné nástroje na skrytie identity alebo na preverovanie sietí napadnutých hackermi alebo vírusmi. V súčasnosti môžu americkí sudcovia vydávať takéto povolenia len v rámci vlastnej jurisdikcie, ktorá spravidla pokrýva len niekoľko okresov. Podľa Wydena je schválenie zmien príslušného ustanovenia trestného poriadku "jedným z najväčších omylov v politike elektronického odpočúvania", pričom ide o "bezprecedentnú možnosť vlády prenikať do súkromných mobilných telefónov, počítačov a iných zariadení Američanov". Takéto právomoci budú obzvlášť nebezpečné za vlády novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý "otvorene vyhlasuje, že chce mať právo podnikať hackerské útoky voči svojim protivníkom, ako to robia Rusi", dodal Wyden. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo FBI bude môcť prenikať do všetkých počítačov na svete

Literárnu cenu za najhorší opis sexu získal Erri De Luca

O Bad Sex in Fiction Award sa tento rok uchádzali aj Ethan Canin, Tom Connolly, Janet Ellis, Gayle Forman a Robert Seethaler. BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Cenu Bad Sex in Fiction, ktorú od roku 1993 vyhlasuje britský literárny magazín Literary Review, tento rok vyhral taliansky autor Erri De Luca. Ocenenie za najhorší opis sexu vo fiktívnom literárnom diele si vyslúžil románom Il giorno prima della felicita z roku 2009 (v anglickom preklade The Day Before Happiness, pozn. SITA) a konkrétne staťou opisujúcou predstavy neapolského osirelého chlapca o pohlavnom styku so záhadnou ženou, ktorú sleduje z diaľky. Podujatie sa konalo v stredu 30. novembra v Londýne, no 66-ročný spisovateľ si cenu neprišiel prevziať. O Bad Sex in Fiction Award sa tento rok uchádzali aj Ethan Canin - A Doubter’s Almanac (2016), Tom Connolly - Men Like Air (2016), Janet Ellis - The Butcher’s Hook (2016), Gayle Forman - Leave Me (2016) a Robert Seethaler - The Tobacconist (2016). V minulosti ocenenie získali napríklad Sebastian Faulks, Sean Thomas, Tom Wolfe, Norman Mailer, Nancy Huston, Manil Suri, Ben Okri či vlani anglický spevák Morrissey. Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com, literaryreview.co.uk a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Literárnu cenu za najhorší opis sexu získal Erri De Luca

Sulíkovci sú nešťastní. Prečo toto Fico robí?

Strana Sloboda a Solidarita je nešťastná, že do prípravy školských reforiem zasahuje Fico.BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Vyhlásenie predsedu vlády Roberta Fica o centralizovaní stredného školstva a reálne kroky, ktoré nás od januára čakajú, sú v absolútnom rozpore s pripravovaným Národným programom rozvoja výchovy a vzdelávania. Vyjadrenia premiéra popreli prácu a myšlienky všetkých odborníkov, ktorí sa dokumentu s pripravovanými reformami niekoľko mesiacov venovali. Vyhlásil to poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling s tým, že je veľmi nešťastné, ak v súčasnosti do prípravy Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania a kompetencií ministra školstva Petra Plavčana zasahuje predseda vlády. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa politickej strany Sloboda a Solidarita Katarína Svrčeková. Galko sa pýta Danka, či mu vyhovuje Ficov postoj Gröhling zdôraznil, že strana SaS má záujem podporiť reformu školstva, no s vyjadreniami premiéra nemôže súhlasiť. "Je dôležité informovať rodičov, deti a zriaďovateľov všetkých škôl o tom, ktoré odbory sa oplatí študovať a nechať ich rozhodnúť sa v správnom systéme a nie tak, ako im to prikáže štát alebo premiér," reagoval Gröhling, ktorý si podľa vlastných slov nevie predstaviť, že by minister Plavčan súhlasil s vyjadreniami predsedu vlády. Čaká preto na vyjadrenie ministra školstva. Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka stavia predseda slovenskej vlády ministrov a nominantov svojich koaličných partnerov do výrazne submisívnej polohy. "A preto sa obraciame hlavne na predsedu Andreja Danka, či mu vyhovuje takýto postoj predsedu vlády. Kto vlastne zodpovedá za jednotlivé rezorty, ktoré má v správe aj SNS? Má SNS jednotlivé ministerstvá naozaj alebo len na papieri? Riadi v skutočnosti všetko Robert Fico?" pýta sa Galko. Dodal zároveň, že za deväť mesiacov zatiaľ neprišli žiadne výsledky, vďaka ktorým by mali žiaci aj učitelia dôstojné podmienky. Vyhlásenie premiéra Fico vyhlásil, že o tom, aké stredné školy budú pôsobiť v jednotlivých krajoch Slovenska, bude v budúcnosti rozhodovať vláda. "Stredné školstvo musí byť centralizované, musí mať jednu hlavu a tou musí byť štát," povedal Fico s tým, že z úrovne štátu musia prichádzať kvalitnejšie pokyny orientované na to, čo potrebujú zamestnávatelia. Štát musí podľa Fica podstatne aktívnejšie vstúpiť do komunikácie s vyššími územnými celkami a musí v rámci celoštátnej školskej stratégie jasne definovať, čo dnes Slovensko potrebuje v konkrétnych krajoch, pričom dôraz bude klásť na charakter hospodárstva a podniky, ktoré tam sú. Všetky tieto stredné školy treba podľa Fica nastaviť tak, aby produkovali študentov, ktorých momentálne potrebuje prax a zamestnávatelia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sulíkovci sú nešťastní. Prečo toto Fico robí?

Video: Juventus prerušil víťaznú sériu Atalanty

\'Stará dáma\' má na čele Serie A sedembodový náskok pred AS Rím, ktorý má však ešte k dobru nedeľňajší zápas na pôde mestského rivala.TURÍN 3. decembra (WebNoviny.sk) - Futbalisti Juventusu Turín na vlastnom ihrisku zdolali hráčov Atalanty 3:1 v sobotňajšom stretnutí 15. kola najvyššej talianskej súťaže. Ďalší výsledok 15. kola Serie A: Video: Hamšík skóroval proti Interu, Neapol bral tri body Góly domácich strelili Alex Sandro, Daniele Rugani a Mario Mandžukič. Za hostí skorigoval Remo Freuler. Hostia prerušili sériu šiestich výhier za sebou, celkovo deviatich duelov bez prehry. "Stará dáma" s 36 bodmi vedie ligovú tabuľku Serie A pred AS Rím a AC Miláno, ktoré zaostávajú o sedem bodov. Výsledok sobotňajšieho stretnutia 15. kola Serie A: Juventus Turín - Atalanta Bergamo 3:1 (2:0) Góly: 15. Alex Sandro, 19. Rugani, 64. Mandžukič - 82. Freuler Tabuľka: 1. Juventus 15 12 0 3 32:13 36 2. AS Rím 14 9 2 3 33:16 29 3. AC Miláno 14 9 2 3 25:18 29 4. Lazio Rím 14 8 4 2 27:14 28 5. Neapol 15 8 4 3 27:15 28 6. Atalanta 15 9 1 5 24:17 28 7. FC Turín 14 7 4 3 31:17 25 8. Inter Miláno 15 6 3 6 22:21 21 9. Fiorentina 13 5 5 3 20:15 20 10. FC Janov 13 5 4 4 17:15 19 11. Sampdoria 14 5 4 5 17:20 19 12. Cagliari 14 6 1 7 22:31 19 13. Chievo Verona 14 5 3 6 14:16 18 14. Bologna 14 4 4 6 14:21 16 15. Udinese 14 4 3 7 18:23 15 16. Sassuolo 14 4 2 8 17:26 14 17. Empoli 14 2 4 8 7:21 10 18. Pescara 14 1 4 9 11:26 7 19. Crotone 14 1 3 10 11:27 6 20. Palermo 14 1 3 10 10:27 6 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Juventus prerušil víťaznú sériu Atalanty

Video: Atlético Madrid a \'žltá ponorka\' iba remizovali

Granada dosiahla prvé víťazstvo v aktuálnej sezóne La Ligy. Espaynol Barcelona nedovolil skórovať Atléticu Madrid, bezgólová remíza sa zrodila aj v súboji Leganes - Villarreal.MADRID 3. decembra (WebNoviny.sk) - Futbalisti Granady v sobotu prvýkrát v aktuálnej sezóne triumfovali - na domácej pôde prekvapujúco zvíťazili nad FC Sevilla 2:1. Skóre zápasu otvoril v 27. min Andreas Pereira a na 2:0 zvýšil v 56. min David Lombán. Ďalší výsledok 14. kola La Ligy: Video: Remízové El Clásico, Real v závere šokoval Barcelonu Sevilla v nadstavenom čase znížila na konečných 1:2 zásluhou úspešnej exekúcie pokutového kopu v podaní Wissama Ben Yeddera. Granada sa vďaka víťazstvu odlepila z poslednej priečky ligovej tabuľky a predstihla Osasunu Pamplona, ktorá má o jeden bod menej a zápas k dobru. Osasuna odohrá svoj štrnásty ligový duel v nedeľu v Gijóne. Výsledky sobotňajších stretnutí 14. kola La Ligy: Leganés - Villarreal 0:0 Atlético Madrid - Espanyol Barcelona 0:0 Granada - FC Sevilla 2:1 (1:0) Góly: 27. A. Pereira, 56. Lombán - 90.+ Ben Yedder (z pok. kopu) Tabuľka: 1. Real Madrid 14 10 4 0 37:12 34 2. FC Barcelona 14 8 4 2 34:15 28 3. FC Sevilla 14 8 3 3 25:20 27 4. Atlético Madrid 14 7 4 3 28:11 25 5. Villarreal 14 6 5 3 19:10 23 6. San Sebastián 13 7 2 4 22:14 23 7. Eibar 13 6 3 4 20:16 21 8. Bilbao 13 6 2 5 17:16 20 9. Celta Vigo 13 6 2 5 21:23 20 10. Las Palmas 13 5 4 4 24:21 19 11. Málaga 13 5 4 4 21:19 19 12. Espanyol 14 4 7 3 17:17 19 13. Alavés 13 4 4 5 13:16 16 14. Betis Sevilla 13 4 2 7 14:25 14 15. Leganés 14 4 2 7 11:25 14 16. Valencia 13 3 2 8 17:24 11 17. La Coruňa 13 2 4 7 13:23 10 18. Gijón 13 2 3 8 12:27 9 19. Granada 14 1 5 8 13:30 8 20. Osasuna 13 1 4 8 12:26 7 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Atlético Madrid a \'žltá ponorka\' iba remizovali

Slovensko získalo na MS v sálovej cyklistike dve medaily

Po piatkovom 3. mieste v súťaži štvoríc zásluhou kvarteta Alica Vinczeová, Dóra Szabóová, Viktória Glofáková a Henriett Dominová pridala v sobotu na MS v sálovej cyklistike v nemeckom Stuttgarte bronz medzi jednotlivkyňami aj Nicole Frýbortová.STUTTGART 3. decembra (WebNoviny.sk) - Slovensko získalo na majstrovstvách sveta v sálovej cyklistike v nemeckom Stuttgarte dve bronzové medaily. Po piatkovom treťom mieste v súťaži štvoríc zásluhou kvarteta ACT 4 Slovakia v zložení Alica Vinczeová, Dóra Szabóová, Viktória Glofáková a Henriett Dominová pridala na najvýznamnejšom podujatí sezóny v sobotu bronz medzi jednotlivkyňami aj Nicole Frýbortová. Úspešnejšie boli iba dve domáce Nemky: najcennejší kov si vybojovala Lisa Hattemerová pred krajankou Violou Brandovou. "S výkonom až tak spokojná nie som, viac by ma tešilo striebro alebo zlato. Ale samozrejme sa veľmi teším, že si do zbierky medailí môžem pridať ďalšiu vzácnu z vrcholného podujatia," uviedla Nicole Frýbortová v tlačovej správe. zlato si vyjazdili Švajčiarky, striebro putuje do Nemecka V spomenutej súťaži štvoríc v krasojazde sa pred bronzové Slovenky dostali domáce Nemky, zlato si vyjazdili Švajčiarky. "Sme nesmierne šťastné, že sa nám podarilo obhájiť bronz," boli prvé slová štvorice dievčat po vyhlásení výsledkov. "Obhajoba je vždy psychicky náročnejšia ako získanie prvej medaily. Veľkým vzorom nám je, hoci v inej disciplíne, Peter Sagan. Za sebou máme ťažký rok, najmä obdobie posledných týždňov bolo pre nás nesmierne náročné. Veľmi nás teší, že tvrdá niekoľkoročná práca priniesla úspechy. Aj v talentovej súťaži aj na majstrovstvách sveta," povedala jedna z členiek družstva Alica Vinczeová a doplnila: "Toto je náš život, toto je všetok náš voľný čas. Urobili sme pre výsledok maximum. Verili sme si, jedna druhej i spolu navzájom a vyšlo to." Spokojný šéf Slovenského zväzu cyklistiky Radosť neskrýval ani prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara: "Som veľmi rád, že už piaty rok môžem konštatovať, že tento rok bol úspešnejší ako vlani. A inak to nie je ani teraz. Peter Sagan, Jozef Metelka, Tatiana Janíčková aj sálové cyklistky robia dobré meno nielen slovenskej cyklistike, ale celej krajine. Každá medaila posúva vpred nielen tých, čo ju získali, ale motivuje aj ostatných k lepším výkonom. Úspechy tiež priťahujú ďalších k nášmu športu. Verím, že z množstva detí, ktoré sa mu rozhodli venovať, vzídu ďalší vynikajúci reprezentanti." Ešte jedna dobrá správa pre Slovensko: bronzovú medailu na MS masters v cyklokrose v belgickom Mole získal aj ďalší slovenský reprezentant Milan Barényi, úradujúci majster Európy masters vo svojej kategórii. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko získalo na MS v sálovej cyklistike dve medaily

Štuhecová dosiahla víťazné double v Lake Louise

Úvod Svetového pohára v kĺzavých disciplínach v Lake Louise je bez americkej fenoménky Lindsey Vonnovej, ktorá je zranená.LAKE LOUISE 3. decembra (WebNoviny.sk) - Ilka Štuhecová v rozpätí 24 hodín dosiahla to, o čom niektoré lyžiarky snívajú celú kariéru. V kanadskom Lake Louise 26-ročná Slovinka ovládla dve podujatia v zjazde v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok. Štuhecová po piatkovom premiérovom triumfe v bojoch o krištáľové glóbusy v sobotu na takmer trojkilometrovej trati East Summit triumfovala s náskokom 11 stotín sekundy pred obhajkyňou veľkého glóbusu Švajčiarkou Larou Gutovou. Tretie miesto si vyjazdila Maďarka s rumunským rodiskom Edit Miklósová (+0,43), ktorá sa na pódium v pretekoch SP dostala po druhý raz v kariére. Tretia bola aj v St. Moritzi v januári 2015. Maximum v zjazde si opäť posunula Američanka Mikaela Shiffrinová. Odporúčame: Jansrud vyhral zjazd vo Val d´Isere, Žampa medzi poslednými Líderka celkového aj slalomového poradia SP vo svojich druhých pretekoch v zjazde v kariére obsadila 13. priečku, oproti piatku sa zlepšila o päť miest. Slovenky si v celkovom hodnotení SP stále držia pozície v najlepšej desiatke. Petre Vlhovej patrí siedma a Veronike Velez-Zuzulovej deviata priečka. "Cítila som sa na trati výborne. Slabšiu viditeľnosť som si veľmi nepripúšťala. Chcela som len naplniť svoj plán - pustiť lyže a príliš nebrzdiť. To sa mi podarilo. Som veľmi šťastná," cituje Štuhecovú portál laola1.at. Slovinka vedie poradie najlepších zjazdárok v SP pred Švajčiarkou Gutovou a Švédkou Kajsou Klingovou. Najlepším výsledkom Štuhecovej v pretekoch SP pred príchodom do Lake Louise bolo štvrté miesto zo super G v Beaver Creeku v roku 2013, v zjazde bola predtým najvyššie piata v Garmisch-Partenkirchene 2015. Slovinka vyhrala zjazd Svetového pohára predtým naposledy Tina Mazeová 5. decembra 2014. Úvod Svetového pohára v kĺzavých disciplínach v Lake Louise je bez americkej fenoménky Lindsey Vonnovej. Osemnásťnásobná šampiónka z tohto strediska v kanadskej provincii Alberta je po operácii zlomenej ruky a do kolotoča SP pravdepodobne nasadne až po Novom roku. V nedeľu 4. decembra od 19.00 h ukončí ženský program SP v Lake Louise super G. Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Lake Louise (Kan.) - sobota: Zjazd žien: 1. Ilka Štuhecová (Slovin.) 1:24,95 min, 2. Lara Gutová (Švaj.) +0,11 s, 3. Edit Miklósová (Maď.) +0,43, 4. Corinne Suterová (Švaj.) +0,54, 5. Kajsa Klingová (Švéd.) +0,73, 6. Mirjam Puchnerová (Rak.) +0,95,...13. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,46,...24. Ester Ledecká (ČR) +2,16 Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 6 z 37 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 358 bodov, 2. Lara Gutová (Švaj.) 230, 3. Sofia Goggiová (Tal.) 207, 4. Ilka Štuhecová (Slovin.) 200, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) 168, 6. Nina Lösethová (Nór.) 165, 7. Petra Vlhová (SR) 157,...9. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 130 Poradie v hodnotení zjazdu (po 2 z 8 pretekov): 1. Ilka Štuhecová (Slovin.) 200 bodov, 2. Lara Gutová (Švaj.) 130, 3. Kajsa Klingová (Švéd.) 105, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 102, 5. Edit Miklósová (Maď.) 86, 5. Laurenne Rossová (USA) 65 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Štuhecová dosiahla víťazné double v Lake Louise

Irán a Rusko potvrdili vzájomné spojenectvo v sýrskej vojne

Hasan Rúhání zdôraznil, že situáciu v Sýrii je možné vyriešiť len prostredníctvom politického dialógu pri plnom rešpektovaní vôle Sýrčanov.TEHERÁN 3. decembra (WebNoviny.sk) - Iránsky prezident Hasan Rúhání v sobotu vyhlásil, že Teherán bude pokračovať v spolupráci s Moskvou, pokiaľ ide o vojnu v Sýrii, a to dovtedy, kým "nebude dosiahnutý konečný cieľ - vykoreniť terorizmus a obnoviť mier a úplnú bezpečnosť v tomto regióne". Šéf iránskeho vedenia sa tak vyjadril na stretnutí s ruským osobitným vyslancom pre Sýriu Alexandrom Lavrentievom v Teheráne, o ktorom informovala iránska štátna tlačová agentúra IRNA. Rúhání počas tejto schôdzky zdôraznil, že situáciu v Sýrii je možné vyriešiť len prostredníctvom politického dialógu pri plnom rešpektovaní vôle Sýrčanov. Tí sú podľa neho hlavnými a konečnými prijímateľmi rozhodnutí o budúcnosti Sýrie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Irán a Rusko potvrdili vzájomné spojenectvo v sýrskej vojne

Video: Chelsea porazila ManCity, šláger okorenila bitka

Manchester City stratil proti FC Chelsea body i nervy, šláger 14. kola Premier League nedohrali Sergio Agüero ani Fernandinho.MANCHESTER 3. decembra (WebNoviny.sk) - V sobotňajšom šlágri 14. kola Premier League vyhral vedúci tím súťaže FC Chelsea na trávniku tretieho Manchestru City 3:1 a upevnil si svoju pozíciu na čele najvyššej anglickej futbalovej súťaže. Vedie ju s náskokom štyroch bodov pred FC Liverpool (zápas k dobru) a Manchestrom City. Ďalšie výsledky 14. kola Premier League: Video: \'Kohúti\' deklasovali Swansea, päť gólov strelil aj Arsenal V závere zápasu navyše domáci prišli o dvojicu vylúčených hráčov: Sergio Agüero a Fernandinho videli červenú kartu, keď medzi hráčmi oboch tímov vypukla na trávniku bitka. Tá sa strhla po tom, ako Agüero v šiestej minúte nadstaveného času škaredo kopol Davida Luiza. Prišlo k strkaniciam medzi oboma tábormi a okrem argentínskeho útočníka dostal kartu červenej farby aj Brazílčan Fernandinho za to, že takmer vyfackal Cesca Fábregasa. Hosťujúci Nathaniel Chalobah bol tiež aktívny v bitke, vylúčeniu sa však vyhol. Zápas sa pritom lepšie vyvíjal pre "Citizens", ktorí šli do vedenia pred odchodom tímov do polčasových kabín. Stalo sa tak s pomocou stopéra FC Chelsea Garyho Cahilla, ktorý usmernil center Jesúsa Navasa do vlastnej bránky. Kapitán Londýnčanov zabránil gólu na bránkovej čiare po strele Agüera a Kevin de Bruyne trafil v 56. min z bezprostrednej blízkosti bránky iba brvno. "Na ihrisku sme nechali všetko. Bol to pre nás test. Zápas ukázal inú stránku nášho futbalu. Teraz máme na konte osem výhier v rade, na ktorých môžeme stavať," povedal po stretnutí pre Sky Sports Cahill. Líder tabuľky v druhom polčase výsledok obrátil: Diego Costa po hodine hry vyrovnal, Willian zakončil o desať minút protiútok gólom a Eden Hazard podčiarkol v úplnom závere zisk troch bodov. Manchester City prehral prvý raz od apríla 2009 domáci ligový zápas, v ktorom viedol. Tréner City Pep Guardiola súperovi gratuloval k víťazstvu. "Hrali sme naozaj dobre, mali sme veľa kontroly nad loptou a utvorili sme si šance. Tá však v šestnástke nemala dostatok razancie. Som však hrdý na hráčov. Prístup FC Chelsea bol vskutku iný. Neočakávate od nej, že si vypracuje 25 šancí. Mala tri a trikrát skórovala," povedal španielsky kouč pre Sky Sports. O rozhodcovi sa vyjadril diplomaticky: "Prišiel som do tejto krajiny, aby som trénoval a je radosť tu pracovať. Niektorým procesom však nerozumiem." Arbiter Anthony Taylor v prvom polčase nepotrestal kartou faul Davida Luiza na Agüera, čo priviedlo do zúrivosti domácich fanúšikov. Conteho systém na troch obrancov slávi úspech Guardiolov náprotivok na lavičke FC Chelsea Antonio Conte zhrnul zápas takto: "Bolo to veľmi náročné a otvorené až do konca. Obidva tímy si utvorili dostatok šancí na skórovanie. Od môjho tímu som videl veľa charakteru, a to je dôležité pre rast. Musíme pokračovať v práci a zlepšovaní sa." K výkonu Cesca Fábregasa, ktorý si zahral prvý raz od septembra, taliansky kouč Conte povedal: "Odohral dobrý duel. Viem, že s ním môžem vždy počítať." K Diegovi Costovi poznamenal: "Ukázal svoju vášeň v správnom smere a som z toho veľmi šťastný." Útočník potvrdil svoju streleckú formu a na margo zápasu dodal: "Po góle stúplo naše sebavedomie, mali sme príležitosti na skórovanie a tie sme premenili." S jedenástimi gólmi (plus piatimi asistenciami) sa Diego Costa osamostatnil na čele kanonierov Premier League, keď predstihol desaťgólového Agüera. FC Chelsea od septembrovej prehry 0:3 na pôde Arsenalu vyhrala osem duelov za sebou, inkasovala iba dva góly. Conteho systém na troch obrancov slávi úspech, a to je vysvetlenie, prečo je na čele tabuľky. Takúto sériu v jednej sezóne dosiahla naposledy v ročníku 2006/2007, vtedy pod vedením Josého Mourinha vyhrala deväťkrát za sebou. Na rozdiel od londýnskeho klubu Manchestru City hapruje obrana, s Pepom Guardiolom na lavičke si v štrnástich zápasoch Premier League udržalo mužstvo čisté konto len v dvoch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Chelsea porazila ManCity, šláger okorenila bitka

Video: Slovan dlho odolával Omsku, prehral o dva góly

Slovan je v tabuľke na 12. priečke, keď z 37 zápasov vyťažil 43 bodov.BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) - Bratislavský Slovan utrpel v Kontinentálnej hokejovej lige štvrtú prehru po sebe. Poprednému tímu Východnej konferencie Avangardu Omsk síce v sobotu na svojom ľade dlho odolával, ale napokon podľahol 3:5. Zverenci trénera Miloša Říhu trikrát úspešne dotiahli jednogólové manko, favorizovaný Avangard však dvoma zásahmi v závere rozhodol o svojom víťazstve. Slovan je v tabuľke na 12. priečke, keď z 37 zápasov vyťažil 43 bodov. Na "belasých" čaká na budúci týždeň séria troch stretnutí vonku - postupne sa predstavia v Minsku (6. 12.), Helsinkách (8. 12.) a Rige (10. 12.) Kontinentálna hokejová liga - sobota: HC Slovan Bratislava - Avangard Omsk 3:5 (1:1, 1:1, 1:3) Góly: 18. Taffe (Smoleňák, A. Meszároš), 36. Chipchura (Jeglič, Lušňák), 52. Taffe (Plastino) - 4. M. Juňkov (Lemťugov, Fiščenko), 21. Burdasov (Kučeriavenko), 51. Sobotka (Martynov), 55. Chochriakov (Burdasov), 58. Perežogin (Sobotka) Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše 53. Taffe (Slovan) 10+DKZ za protesty, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Soin, Ščeňov -Golovľov, Šichanov, 9833 divákov Zostavy: Slovan: Pogge - Kundrátek, A. Meszároš, Švarný, Plastino, Bačík, Marek Ďaloga, M. Rosandič - Cheechoo, Taffe, Smoleňák - Jeglič, Lušňák, Chipchura - J. Šiška, T. Kopecký, Musatov - Vopelka, Sádecký, Michal Hlinka Omsk: Furch - Martynov, J. Medvedev, Osipov, Nikitin, Ahnelöv, Gustafsson, Nazarkin - Perežogin, Sobotka, Booth - Burdasov, Kučeriavenko, Chochriakov - Pestuško, Pjanov, Michejev - Fiščenko, M. Juňkov, Lemťugov Skóre stretnutia otvoril už v 4. min hosťujúci Juňkov, keď zblízka z prvej prekonal Poggeho. Slovan sa otriasol a v 18. min v presilovke vyrovnal: Meszároš vystrelil od modrej čiary, brankár Furch neudržal puk, Smoleňák ho priťukol Taffeovi a ten skóroval - 1:1. Omsk opäť získal vedenie už v 19. sekunde druhej tretiny, keď Kučeriavenko vyhral buly v útočnom pásme a Burdasov prestrelil Poggeho. V 36. min Bratislavčania opäť zrovnali s favoritom krok - pohotovo sa presadil Chipchura. Avangard znova naklonil misky váh na svoju stranu v 51. min zásluhou Sobotku, ale z vedenia sa tešil iba 23 sekúnd, lebo Taffe svojím druhým gólom v zápase opäť vyrovnal. Na zásahy Chochriakova a Perežogina však už "belasí" aj pre krátkosť času nenašli odpoveď. Hlasy: Miloš Říha (tréner Slovana): "Zápas nebudem hodnotiť. Je mi ľúto divákov, je mi ľúto hráčov, trošku sa hanbím za hokej. To je všetko, čo chcem povedať." Fiodor Kanarejkin (tréner Omska): "Odohrali sme dobrý zápas proti kvalitnému súperovi. Som veľmi rád, že sme zvíťazili. Ďakujem môjmu mužstvu, ukázalo charakter. Nebolo to jednoduché, dobre nám vyšla najmä tretia tretina." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Slovan dlho odolával Omsku, prehral o dva góly

Žilina zdolala majstrovský Trenčín, dva zápasy skončili 1:1

Fortuna liga mala v sobotu na programe štyri stretnutia 18. kola. Žilinčania v druhom polčase rozhodli o svojom triumfe nad majstrovským Trenčínom, Zlaté Moravce zdolali druhý tím tabuľky a dva zápasy sa skončili remízou 1:1.ŽILINA 3. decembra (WebNoviny.sk) - Futbalisti MŠK Žilina potvrdzujú naďalej svoje dominantné postavenie v tomto ročníku najvyššej slovenskej súťaže. "Šošoni" majú z ostatných 12 zápasov až 34 bodov Zverenci trénera Adriána Guľu zdolali hráčov úradujúceho majstra AS Trenčín 3:0, hoci po prvom polčase bol ešte bezgólový stav. Po zmene strán sa najskôr presadil v 51. min Bosniak Nermin Haskič, v 78. min pridal druhý úspech domácich Nikolas Špalek a skóre uzavrel v 90. min bývalý hráč Trenčína Filip Hlohovský, s 12 gólmi najlepší kanonier tohto ročníka. Klub spod Dubňa mal už dve kolá pred koncom jesene zabezpečený polovičný primát, proti AS potvrdil výbornú formu a dosiahol presvedčivé víťazstvo. Futbalisti Žiliny z ostatných dvanástich stretnutí najvyššej slovenskej súťaže vydolovali až 34 bodov (bilancia: 11 - 1 - 0, skóre 36:5), nezvíťazili len 30. októbra v Prešove proti nováčikovi 1. FC Tatran (1:1) v rámci 14. kola. Jedinú prehru v tomto ročníku Fortuna ligy registrujú od 20. augusta: v 6. kole podľahli na Pasienkoch tesne 0:1 Slovanu Bratislava. Mužstvo Trenčína v ostatných štyroch stretnutiach nezvíťazilo a v klasifikácii zostalo na 8. priečke. Druhý tím tabuľky prehral v Zlatých Moravciach Hráči Moraviec pokračujú v dobrých výkonoch, keď si doma poradili s hráčmi Podbrezovej 2:0. Prvý a napokon aj víťazný zásah dosiahol v druhom polčase Martin Válovčan, gólovú poistku pridal v nadstavenom čase Peter Orávik. Zlaté Moravce pod vedením Juraja Jarábeka získali v ostatných troch zápasoch deväť bodov a s 15 bodmi sa posunuli na 10. miesto v ligovej tabuľke s dvojbodovým náskokom pred posledným Prešovom. Podbrezová sa napriek nezdaru drží na druhej priečke, o päť bodov pred Slovanom Bratislava, ktorý v nedeľu od 15.20 h privíta Trnavu. Tabuľka Fortuna ligy 2016/2017 po sobotňajších stretnutiach 18. kola: 1. MŠK Žilina 18 15 2 1 48:11 47 2. ŽP Šport Podbrezová 18 11 4 3 23:10 37 3. ŠK Slovan Bratislava 17 10 2 5 29:19 32 4. FC Spartak Trnava 17 7 5 5 22:23 26 5. Spartak Myjava 18 7 4 7 18:20 25 6. MFK Ružomberok 17 6 5 6 31:26 23 7. MFK Zemplín Michalovce 17 6 4 7 21:25 22 8. AS Trenčín 18 6 3 9 24:32 21 9. DAC 1904 Dunajská Streda 18 4 6 8 20:26 18 10. FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 18 4 3 11 19:33 15 11. FK Senica 18 3 5 10 13:23 14 12. 1. FC Tatran Prešov 18 2 7 9 10:30 13 Dva nerozhodné výsledky 1:1 Prešov na vlastnom ihrisku remizovali s Myjavou 1:1. Nováčik sa ujal vedenia krátko po zmene strán, keď v 48. min otvoril skóre zápasu Erik Streňo. Zverenci trénera Miroslava Janteka sa však netešili dlho. O tri minúty sa po rohovom kope v skrumáži pred bránkou najlepšie zorientoval Frederik Bílovský a vyrovnal na konečných 1:1. Obidve mužstvá nedokázali triumfovať už v šiestom ligovom zápase po sebe. Prešov okupuje posledné miesto v tabuľke s jednobodovým mankom na Senicu a v jesennej derniére sa 10. decembra predstaví v Podbrezovej. "Kopaničiari" figurujú priebežne na 5. priečke, v 19. kole doma privítajú Slovan Bratislava. Futbalisti Senice čakajú na plný bodový zápis v najvyššej slovenskej súťaži už trinásť zápasov. "Záhoráci" hrali nerozhodne s Dunajskou Stredou 1:1, keď remízu zachraňoval v 79. min český stopér David Březina. Hráči FC DAC 1904 po dvoch domácich ligových víťazstvách - nad majstrovským Trenčínom (2:0) a Michalovcami (2:1) - sa museli uspokojiť s nerozhodným rezultátom. Tímu zo Žitného ostrova po predposlednom jesennom kole patrí v tabuľke 9. miesto s 18 bodmi, FK Senica je predposledná jedenásta v klasifikácii so 14 bodmi. Fortuna liga 2016/2017 - 18. kolo - sobota: MŠK Žilina - AS Trenčín 3:0 (0:0) Góly: 51. Haskič, 78. Špalek, 90. Hlohovský, ŽK: 45. Iván Santiago Díaz, 60. Káčer - 20. Kvocera, 20. S. Kalu, 26. Paur, 90. Ket, rozhodovali: A. Somoláni - D. Hrčka, Ferenc, 2009 divákov Zostavy: Žilina: Mandous - Jaramillo Herrera, Vavro, Králik, Letič - Káčer, Iván Santiago Díaz, Škvarka (90.+ Cociuc) - Špalek (88. Vallo), Haskič (77. L. Jánošík), Hlohovský Trenčín: A. Chovan - Ket, Udeh, Kleščík, Skovajsa - Reuben Gabriel - Kvocera (72. L. Chisom Johnson), Paur, E. Prekop (77. Mikeš), S. Kalu - Janga FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - ŽP Šport Podbrezová 2:0 (0:0) Góly: 63. Válovčan, 90.+ Orávik, ŽK: 35. M. Boszorád, 45. Válovčan, 75. Mateus de Oliveira Silva, 79. P. Šafranko - 45. K. Kuzma, 48. Opoku Bernadina, 55. Viazanko, rozhodovali: Michlian - P. Bednár, Žákech, 684 divákov Zostavy: Zlaté Moravce-Vráble: Pavel Kováč - M. Boszorád, Pintér, Karlík, M. Pastva - Obročník - Orávik, Válovčan, Bariš (90.+ Ranko), Mateus de Oliveira Silva (86. Kapor) - Gešnábel (78. Guilavogui) Podbrezová: M. Kuciak - M. Turňa, Krivák, Kostelný, Breznaník (70. Migaľa) - P. Vajda, Podio - Viazanko, K. Kuzma, P. Šafranko - Opoku Bernadina 1. FC Tatran Prešov - Spartak Myjava 1:1 (0:0) Góly: 48. Streňo - 51. Bílovský, ŽK: 6. Micherda, 12. Bartek, 36. Streňo - 54. P. Sládek, 80. Machovec, 89. Bílovský, rozhodovali: Marhefka - Chládek, Pozor, 761 divákov Zostavy: Prešov: Talian - M. Petko, P. Jacko, Bartek, Dzurík - Ashiru (59. Dupkala), Micherda, D. Leško, Streňo - P. Katona - Kubus (81. J. Rolinc) Myjava: Matúš Hruška - Kukoľ, Ostojič, P. Pavlík, Machovec - T. Kóňa, Bílovský - Š. Pekár (86. Marček), P. Sládek, Duga (90. Černáček) - Ľ. Kolár (81. Abrahám) FK Senica - FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (0:1) Góly: 79. Březina - 12. Zs. Németh, ŽK: 38. Kopičár - 28. Kontár, 63. M. Ljubičič, 69. Zs. Németh, 77. Ľ. Michalík, 82. Szarka, rozhodovali: Vnuk - E. Weiss, Barenčík, 780 divákov Zostavy: Senica: Šulla - J. Kosorin, Březina, Pillár, A. Delgado - Kopičár, P. Varga - Ebwelle, Pirulo (46. S. Mráz), Weriton - Guillermo Andrés López (90.+ Astray) Dunajská Streda: Slávik - Živkovič, Ľ. Michalík, T. Huk, Zs. Németh - M. Ljubičič - Štepanovský, Kontár (46. B. Ľupták), Pambou, K. Vida (86. A. Mészáros) - Sarr (82. Szarka) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Žilina zdolala majstrovský Trenčín, dva zápasy skončili 1:1

Tínedžera zatkli za znásilnenie a vraždu študentky

Afganec prišiel do Nemecka vlani ako neplnoletá osoba bez sprievodu dospelého.BERLÍN 3. decembra (WebNoviny.sk) - Nemecké úrady v sobotu oznámili, že zatkli 17-ročného Afganca, ktorý prišiel do krajiny vlani ako neplnoletá osoba bez sprievodu dospelého, a to pre podozrenie zo znásilnenia a zavraždenia 19-ročnej univerzitnej študentky v októbri v meste Freiburg na juhozápade Nemecka. Prokurátor Dieter Inhofer vo Freiburgu dnes uviedol, že dospievajúceho žiadateľa o azyl identifikovali ako podozrivého na základe videozáznamu z dopravnej kamery, nainštalovanej neďaleko miesta činu. Inhofer povedal, že vzorky DNA odobraté z miesta činu patria práve spomínanému chlapcovi a sú teda dôkazových materiálom. Tínedžer žil v oblasti mesta s rodinou. Tínedžer mal veľmi osobitý účes a farbu vlasov, ktoré sa zhodovali s vlasmi nájdenými na mieste činu. Išlo konkrétne o dlhé čierne vlasy s blond pramienkami objavenými v kríkoch s tŕňmi. Študentka, na bicykli, zmizla cestou domov z večierka v skorých ranných hodinách 16. októbra. Jej telo na našlo v rieke v ten deň neskôr. Podozrivý zatiaľ nedal žiadne vyhlásenie. Úrady sa snažia zistiť, či sa tínedžer a mladá žena navzájom poznali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tínedžera zatkli za znásilnenie a vraždu študentky

Video: Remízové El Clásico, Real v závere šokoval Barcelonu

Barcelona v 223. edícii El Clásica zásluhou Luisa Suáreza viedla 1:0, ale v 90. minúte na 1:1 vyrovnal Sergio Ramos.MADRID 3. decembra (WebNoviny.sk) - Sobotňajšie El Clásico medzi FC Barcelona a Realom Madrid v rámci 14. kola najvyššej španielskej futbalovej súťaže sa skončilo nerozhodne 1:1. "Biely balet" natiahol úctyhodnú sériu bez prehry na 33 zápasov, omnoho dôležitejšie je však to, že si ako líder La Ligy udržal na barcelonskej pôde šesťbodový náskok pred svojím odvekým rivalom. V poradí 232. súťažné El Clásico prinieslo 49. nerozhodný výsledok, bilancia naďalej vyznieva v prospech madridského klubu, ktorý v počte víťazstiev vedie 93:90. Ligové meranie síl medzi týmito mužstvami sa skončilo remízou po viac ako štyroch rokoch, 7. októbra 2012 sa zrodil rezultát 2:2. Minútou ticha si uctili obete leteckej katastrofy Tesne pred výkopom si obidve mužstvá uctili minútou ticha obete pondelkovej leteckej katastrofy, pri ktorej zahynulo 19 hráčov brazílskeho klubu Chapecoense a celkovo vyhaslo 71 ľudských životov. V úvodnej štyridsaťpäťminútovke boli mierne lepším mužstvom hostia z Madridu. Tí si utvorili aj viac šancí, najväčšiu mal tesne pred polčasovým hvizdom Varane. Po zmene sa strán sa hra vyrovnala. Barcelona sa v 53. min ujala vedenia presnou hlavičkou Luisa Suáreza a po príchode kapitána Andrésa Iniestu dlhé minúty kontrolovala priebeh. Mohla dokonca zvýšiť svoj náskok, ale Neymar a po ňom ani Messi zblízka netrafili priestor troch žrdí. Real s pribúdajúcim časom stavil všetko na jednu kartu, stupňoval svoju snahu a odmenou preňho bol hlavičkový zásah Sergia Ramosa v 90. min. Odporúčame: Video: Atlético Madrid a \'žltá ponorka\' iba remizovali História El Clásico v číslach: Real zdolal Barcelonu aj 11:1 "V druhom polčase sme boli lepším mužstvom, ale nepodarilo sa nám pridať druhý zásah a súper na konci vyrovnal. Zaslúžili sme si vyhrať. Nie je to pre nás najlepší výsledok. Po vyrovnanom prvom polčase sme v tom druhom dominovali, ujali sme sa vedenia a kontrolovali hru. Madridčania na konci ukázali svoju charakteristickú črtu. Neboli sme schopní rozhodnúť zápas a oni nás za to vytrestali. Keďže sme neznížili odstup na Real, naďalej zaostávame o šesť bodov. Do konca súťaže však stále zostáva veľa duelov, musíme sa zlepšiť vo všetkých aspektoch, v obrane, v útoku, týka sa to najmä zápasov v domácom prostredí," povedal pre oficiálny web "Blaugranas" tréner Luis Enrique. "Neviem, či som smutný alebo nie. Takéto veci sa vo futbale stávajú. Vedeli sme, že hráme doma a musíme byť silní až do poslednej chvíle. Bojovali sme, mali sme šance, ale ak ich nevyužijete, môže prísť gól protivníka. Myslím si, že sme bolí lepší. Musíme zostať silní a ísť ďalej," povedal v bezprostrednej reakcii po stretnutí Uruguajčan Luis Suárez, mimochodom hráč, od ktorého dostal brankár Realu Keylor Navas najviac gólov (3). Iniestu vniesol do hry potrebný závan čerstvého vzduchu "Najväčší rozdiel medzi Barcelonou v prvom polčase a po prestávke bol v osobe Andrésa Iniestu. Po svojom nástupe na ihrisko vniesol do barcelonskej hry potrebný závan čerstvého vzduchu. ´Blaugranas´ mali dve čisté šance, ktorými mohli odskočiť na 2:0, ale Neymar a Messi nemali strelecké kopačky. Barcelona nerozhodla zápas a Real v poslednej minúte, ako zvyčajne, vyrovnal," napísal po stretnutí portál katalánskeho denníka Sport. V barcelonskom klube evidentne niečo škrípe. Mužstvo trénera Luisa Enriqueho odohralo od začiatku novembra sedem súťažných duelov, vyhralo iba dva. Katalánci remizovali v La Lige tretíkrát za sebou, napodobnili rovnakú sériu Realu Madrid z prelomu septembra a októbra. Štatistické twitterové konto OptaJosé referovalo, že 28 bodov v úvodných 14 kolách La Ligy je pre Barcelonu najhorší štart do liového ročníka od sezóny 2007/2008, vtedy obsadila konečné 3. miesto za Realom Madrid a Villarrealom. Niekoľko sekúnd pred tým, než hodiny na Camp Nou odbili 90. minútu, si Sergio Ramos nabehol na parádny center Luku Modriča a zmrazil domáce publikum. "Či je to spravodlivý výsledok, to neviem, ale prihrávka od Modriča bola famózna. Dôležité je, že sme zabodovali. Tvrdo sme bojovali, aby sme dosiahli dobrý výsledok. V prvom polčase sa obidva tímy snažili držať loptu vo svojej moci. My sme mali viac šancí, ale neboli sme efektívni. Bod je lepší ako nič, v ligovej súťaži nám ponechal výhodu pred prenasledovateľmi. Boli sme odmenení za dobrú prácu, ktorú odvádzame od úplného začiatku tejto sezóny. Tá sa ešte nekončí: pred nami je ešte dlhá cesta, ale vždy je lepšie spoliehať sa na seba než na ostatných," vyhlásil bezprostredne po skončení duelu hrdina "Los Blancos" Sergio Ramos, citoval ho portál soccerway.com. Kapitán Realu špecialistom na dôležité okamihy Kapitán Realu v sobotu opäť ukázal, že sa z neho stal špecialista na dôležité okamihy. V augustovom dueli o Európsky superpohár proti FC Sevilla (3:2 po predĺžení) si v tretej minúte nadstavenia druhého polčasu skvele nabehol na center Lucasa Vázqueza a gólom na 2:2 si vynútil predĺženie. Rovnakým spôsobom zachránil Real Madrid vo finále Ligy majstrov v roku 2014. Skóroval aj v tohtoročnom rozhodujúcom dueli európskeho pohára číslo jeden či vo finále MS klubov v roku 2014. "Ramosov zásah ma neprekvapil. Je to skutočná osobnosť a v zápasoch ako bol tento s ním vždy môžete počítať," vyhlásil kormidelník Madridčanov Zinedine Zidane. "Nemôžem uveriť tomu, koľko gólov strieľa Sergio Ramos ako obranca. Skvelá remíza pre Real," napísal na twitteri niekdajší útočník "Los Blancos" Michael Owen. "Na Sergia sa vždy môžete spoľahnúť," uviedol na rovnakej sociálnej sieti zranený krídelník hostí Gareth Bale. Tridsaťročný Andalúzan Ramos strelil v súbojoch El Clásico svoj štvrtý gól. Na Camp Nou sa presadil takmer po desiatich rokoch: 10. marca 2007 strelil v Barcelone tretí gól Realu v 72. min, domáci Lionel Messi vtedy zachránil remízu 3:3 v 92. min. "Musím vyzdvihnúť ohromného ducha tohto tímu. Boli sme súdržní, poctivo sme bojovali, ukázali sme nezlomnú vieru a napokon získali dôležitý bod. V prvom polčase bolo viacero situácií, keď sme mohli skórovať, ale máme bod. Nebudem sa zaoberať tým, či je to spravodlivé. Súper strelil po prestávke vedúci gól, my sme následne trochu poľavili a sebavedomie domácich narástlo. Napokon sa nám podarilo vyrovnať, ale bod určite nechutí ako víťazstvo," doplnil Zidane pre oficiálnu stránku Realu. "Vzhľadom na to, čo sa dialo počas 90 minút na ihrisku, je to spravodlivý výsledok. Oba tímy mali dobré príležitosti na strelenie gólu. My sme vo finálnej fáze postrádali trochu presnosti, ale našťastie Ramos sa v závere nemýlil," nadviazal Lucas Vázquez, ktorý bol na začiatku 3. min aktérom spornej situácie, keď sa po kontakte s Javierom Mascheranom mohla pískať penalta. "Myslel som si, že to bude jedenástka. Bol som pri lopte skôr, vnikol som do šestnástky a Mascherano ma zrazil k zemi. Podľa mňa to bol jasný faul. Nevadí. Stále sme v dobrej pozícii, naďalej musíme pokračovať v dobrých výkonoch," dodal Vázquez. Real Madrid v základnej zostave s týmto hráčom neprehráva. Nestalo sa tak ani raz v 20 prípadoch, keď Lucas Vázquez nastúpil v otváracej jedenástke. Najmä v prvom dejstve bol na trávniku Camp Nou neprehliadnuteľný jeden muž - chorvátsky záložník Realu Luka Modrič. Neúnavne bojoval, čisto odoberal loptu a bol kreatívny smerom dopredu. Za zmienku stojí jedna štatistika, do prestávky pokazil iba jednu z 37 prihrávok. Pre zaujímavosť, Modrič prihral Ramosovi na gól prvýkrát od pamätného lisabonského finále v roku 2014. "Je to mimoriadne dôležitý a zaslúžený bod. Vždy bojujeme až do konca a nikdy sa nevzdávame. Pre nás je životne dôležité, že sme naďalej lídri La Ligy a náš náskok sa nezmenšil. Najmä v prvom polčase sme hrali veľmi dobre, Barcelona bola dominantnejšia po zmene strán. Hráme v dobrej forme, 33 zápasov bez prehry nie je náhoda. Keď s kvalitou a hráčmi svetovej triedy, akých máme, ukážeme na ihrisku tímový výkon, je nás veľmi ťažké zdolať," vyhlásil 31-ročný rodák zo Zadaru Modrič. Výsledky sobotňajšieho zápasu 14. kola La Ligy: FC Barcelona - Real Madrid 1:1 (0:0) Góly: 53. L. Suárez - 90. S. Ramos Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Remízové El Clásico, Real v závere šokoval Barcelonu

Video: Dortmund zvíťazil 4:1, Lipsko je lídrom pred Bayernom

V I. bundeslige sa v sobotu hralo šesť zápasov, v drese Herthy Berlín odohral celý zápas Peter Pekarík.BERLÍN 3. decembra (WebNoviny.sk) - Vedúce postavenie v tabuľke I. bundesligy si udržali hráči Lipska, nováčik v sobotňajšom stretnutí 13. kola najvyššej nemeckej súťaže zdolal v domácom prostredí protivníka zo Schalke tesne 2:1 a ešte neprehral. Ďalšie výsledky 13. kola I. bundesligy: Video: Bayern zvíťazil v Mainzi, Lewandowski dal dva góly Futbalisti Herthy Berlín triumfovali na trávniku Wolfsburgu tesne 3:2. O víťazovi rozhodol až pokutový kop Herthy, ktorý v nadstavenom čase zápasu premenil útočník Salomon Kalou. V drese Berlínčanov odohral celý duel aj slovenský reprezentant Peter Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 13. kola I. bundesligy: Brémy - Ingolstadt 2:1 (1:0) Góly: 24. Kruse, 76. Bartels - 58. Suttner Dortmund - Mönchengladbach 4:1 (2:1) Góly: 7. a 68. Aubameyang, 15. Piszczek, 64. O. Dembélé - 6. Raffael László Bénes (Mönchengladbach) nefiguruje v zápise o stretnutí. Hoffenheim - Kolín nad Rýnom 4:0 (2:0) Góly: 8. a 67. S. Wagner, 39. Toljan, 89. Uth Leverkusen - Freiburg 1:1 (0:1) Góly: 60. Calhanoglu - 30. Haberer Karim Guédé (Freiburg) nefiguruje v zápise o stretnutí. Wolfsburg - Hertha Berlín 2:3 (2:1) Góly: 12. Mayoral, 18. P. Seguin - 16. Plattenhardt, 69. Esswein, 90.+ S. Kalou (z pok. kopu), ČK: 87. P. Seguin (Wolfsburg) po 2. ŽK Peter Pekarík odohral celé stretnutie, Ondrej Duda (obaja Hertha) nefiguruje v zápise o stretnutí. Lipsko - Schalke 2:1 (1:1) Góly: 2. Werner (z pok. kopu), 47. Kolašinac (vlastný) - 31. Kolašinac Tabuľka: 1. Lipsko 13 10 3 0 27:10 33 2. Bayern Mníchov 13 9 3 1 29:9 30 3. Hertha Berlín 13 8 3 2 22:13 27 4. Hoffenheim 13 6 7 0 25:14 25 5. Borussia Dortmund 13 7 3 3 31:15 24 6. Frankfurt 12 7 3 2 18:10 24 7. Kolín nad Rýnom 13 6 4 3 18:12 22 8. Schalke 04 13 5 2 6 18:15 17 9. Leverkusen 13 5 2 6 20:21 17 10. Mainz 13 5 2 6 23:25 17 11. Freiburg 13 5 1 7 17:25 16 12. Augsburg 12 3 4 5 10:14 13 13. Mönchengladbach 13 3 4 6 13:22 13 14. Werder Brémy 13 3 2 8 17:32 11 15. Wolfsburg 13 2 4 7 12:18 10 16. Darmstadt 12 2 2 8 11:24 8 17. Ingolstadt 13 1 3 9 10:24 6 18. Hamburger SV 12 0 4 8 8:27 4 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Dortmund zvíťazil 4:1, Lipsko je lídrom pred Bayernom

Prínosná, ale aj riziková. Hodnotia exekútori novelu

Pozmeňovací návrh Exekučného poriadku sa podarilo presadiť poslancovi Petrovi Pčolinskému z hnutia Sme rodina.BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Schválená novela Exekučného poriadku je výrazným krokom vpred. Prináša množstvo pozitív, za ktoré Slovenská komora exekútorov roky bojovala, prináša však aj riziká. Vyplýva to zo stanoviska Slovenskej komory exekútorov, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová. Odporúčame: Odmeny exekútorov z exekúcií sa majú výrazne znížiť Za významný krok považuje komora zavedenie náhodného prideľovania exekúcií na princípe krajov. Náhodný elektronický výber zaručí súdnemu exekútorovi väčšiu nezávislosť a výrazne zníži priestor pre korupciu, klientelizmus a neprípustné diktovanie podmienok veľkými veriteľmi. Zavedie pre exekútorov v tejto oblasti rovnaké pravidlá, aké sa už úspešne osvedčili u sudcov či notárov. "Výsledkom tejto zmeny pre občanov bude zlacnenie a stransparentnenie exekučného procesu," uvádza sa v stanovisku. Posilnenie nezávislosti súdneho exekútora Za prínos k vyššej vymožiteľnosti práva považujú tiež odbremenenie súdov od množstva rozhodovaní v exekučných konaniach a posilnenie nezávislosti súdneho exekútora. "Vznik nového osobitného exekučného súdu, zavedenie paušálnych nákladov či posilnenie elektronickej komunikácie by malo výrazne prispieť k odľahčeniu všeobecných súdov a zmenšeniu prieťahov v súdnych konaniach," píše sa v stanovisku. Správnosť nastavenia jednotlivých parametrov, napríklad jeden exekučný súd pre celé Slovensko, ukáže podľa exekútorov až prax. Upozorňujú však na riziko ohrozenia chodu viacerých exekútorských úradov pre zmeny spôsobu výpočtu odmeny exekútora. "Prijatie pozmeňovacieho návrhu, podľa ktorého sa odmena exekútora stanovuje vo výške určitého percenta z vymoženej pohľadávky, je uprednostnenie verejnej mienky pred zodpovedným prístupom k fungovaniu exekútorskému stavu ako mimoriadne dôležitého prvku pre vymožiteľnosť práva na Slovensku," píšu exekútori. V exekučných úradoch pracuje nad 1500 ľudí Dodávajú, že aj v činnosti súdov, ktoré sú plne financované zo štátneho rozpočtu, sa viaceré poplatky odvádzajú od určitého percenta predmetnej sumy, napriek tomu však existuje minimálna výška súdneho poplatku, ktorú musí navrhovateľ zaplatiť. Zdôrazňujú preto, že napriek verejnoprávnemu charakteru funkcie súdneho exekútora nie sú exekútorské úrady nijakým spôsobom financované zo štátneho rozpočtu. Ich chod, vrátane miezd zamestnancov, nájomného či administratívnych nákladov, ako aj iných vyvolaných nákladov zabezpečuje samotný súdny exekútor z odmeny. "Súdni exekútori sú významným zamestnávateľom v Slovenskej republike, v ich úradoch pracuje nad 1500 ľudí, prevažne mladých a vysokoškolsky vzdelaných," uviedla Kolesárová s tým, že odmena exekútora preto nie je odmenou v pravom slova zmysle, ale príjmom, z ktorého exekútor financuje všetky náklady, spojené s chodom úradu. Exekútori preto považujú za mimoriadne dôležité využiť čas do účinnosti zákona na intenzívnu komunikáciu s ministerstvom spravodlivosti a ďalšími príslušnými inštitúciami, aby nastavenie ekonomických parametrov umožnilo exekútorom naďalej plniť svoju úlohu štátom poverených osôb na vykonávanie súdnych rozhodnutí. Pozmeňovací návrh Exekučného poriadku sa podarilo presadiť poslancovi Petrovi Pčolinskému z hnutia Sme rodina. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prínosná, ale aj riziková. Hodnotia exekútori novelu

Recept dňa

Pina Colada original

0,7 dcl kokosového sirupu
0,7 dcl šľahačkovej smotany
3 dcl ananásového džúsu
1 PL drveného ľadu
3 kúsky ananásu

Do šejrka dajte kokosový sirup, šľahačkovú smotanu, ananásový džús a drvený ľad. Poriadne vyšejkrujte a vlejte do pohárov. Pridajte slamku, ozdobte kúskami ananásu a podávajte...

Dobrá rada

Celulitída

Ak sa bojíte celulitídy, začne skoro z prevenciou. Pomôže vám pravidelná masáž pokožky kefou a anticelulitídovým krémom. Krúživé pomalé, stredne intenzívne pohyby podporia pevnosť tkaniva. Kefa by mala mať mäkké prírodné štetiny. Masáž masážnou rukavicou nie je až taká vhodná, pretože sa pri nej neodstránia čiastočky starej kože, ktoré potom spomaľujú jej obnovu.

Stavebník

Energetická sebestačnosť pojazdných minidomov

Ako sme písali v materskom článku o minidomoch, hlavným zdrojom energie pre takýto druh bývania je solárny systém. Jeho srdcom je neuveriteľne malý box, ktorý je plne programovateľný , ľahko ovládateľný a vysoko efektívny.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Rimavská Sobota - Bátka, Čerenčany, Dúžava, Krásna, Nižná Pokoradz, Rimavské Janovce, Sobôtka, Vyšná Pokoradz, Zacharovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang