rimavskasobota.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Rimavská Sobota

Aktuálne spravodajstvo

Trump: Miss Universe 1996 bola najhoršia, akú sme kedy mali

Donald Trump reagoval na narážku svojej demokratickej súperky Hillary Clintonovej v prvej prezidentskej debate.WASHINGTON 27. septembra (WebNoviny.sk) - Republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump v utorok vysvetľoval, že to bol "skutočný problém", keď Miss Universe z roku 1996 výrazne pribrala po tom, čo túto súťaž krásy - vtedy v jeho vlastníctve - vyhrala. Trump tak reagoval na narážku svojej demokratickej súperky Hillary Clintonovej v prvej prezidentskej debate. Clintonovej poznámka sa týkala tvrdenia Alicie Machadovej, že Trump ju nazval "Miss Prasiatko", keď pribrala. Informovala o tom agentúra AP. Odporúčame: Clintonová a Trump majú za sebou duel. Kto vyhral u divákov? Clintonová a Trump si nič nedarovali, prvý duel bol útočný Počas televíznej debaty v pondelok večer Trump opakovane vyzýval Clintonovú, aby povedala, kde tieto tvrdenia počula. Trump však dnes v rannom programe "Fox and Friends" na televíznej stanici Fox News vyhlásil, že Machadová bola "najhoršia (miss), akú sme kedy mali". Prirovnal ju tak k ostatným víťazkám súťaže krásy Miss Universe. Trump uviedol: "Pribrala obrovské množstvo kíl. Bol to skutočný problém. Mali sme skutočný problém." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump: Miss Universe 1996 bola najhoršia, akú sme kedy mali

Islamský radikál si vypočul trest za ničenie pamiatok v Mali

Povstalci napojení na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida obsadili slávne saharské mesto Timbuktu v roku 2012.HAAG 27. septembra (WebNoviny.sk) - Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu uznal v utorok moslimského radikála Ahmada Fakího Mahdího za vinného zo spáchania vojnového zločinu tým, že dohliadal na zničenie svetoznámych historických mauzóleí v malijskom púštnom meste Timbuktu. ICC ho zároveň odsúdil na deväť rokov väzenia. Informovala o tom agentúra AP. Bývalý učiteľ Mahdí sa k obvineniu priznal a vyjadril ľútosť nad tým, že bol súčasťou dozoru pri ničení deviatich mauzóleí (monumentálnych hrobiek) a vchodu mešity, ktoré povstalci v júni a júli 2012 zdemolovali motykami. Jeho súdny proces sa začal 22. augusta a bol pre ICC prelomový, pretože tento súd má od svojho založenia v roku 2002 problém priviesť podozrivých pred spravodlivosť. Ide o prvé odsúdenie za ničenie náboženských budov či historických pamiatok touto súdnou inštanciou - a zároveň prvý verdikt o vine proti moslimskému extrémistovi. Mahdího odsúdila dopoludnia trojčlenná porota ICC v Haagu. Povstalci napojení na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida obsadili slávne saharské mesto Timbuktu v roku 2012 a nútene začali uplatňovať prísnu podobu islamského práva šaría, čo umožnilo aj zničenie historických mauzóleí z nepálených tehál, ktoré pokladali za modloslužobnícke. Mahdí bol vodcom jednej z "brigád mravnosti", zriadených novými vládcami v Timbuktu. Prokurátori ICC vyhlásili, že Mahdí bol členom islamskej extrémistickej skupiny Ansár ad-Dín napojenej na al-Kádiu. Skupina v roku 2012 vládla na severe Mali. Militantov odtiaľ vyhnali takmer po roku francúzske ozbrojené sily, ktoré zatkli Mahdího v roku 2014 v susednom Nigeri. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamský radikál si vypočul trest za ničenie pamiatok v Mali

Facebook musí ukončiť zdieľanie dát s firmou WhatsApp

Facebook musí na základe rozhodnutia nemeckého úradu na ochranu dát vymazať napríklad telefónne čísla, ktoré získal od svojej dcérskej firmy WhatsApp. BERLÍN 27. septembra (WebNoviny.sk) - Nemecký úrad na ochranu dát prikázal spoločnosti Facebook vymazať údaje ako napríklad telefónne čísla, ktoré získala od svojej dcérskej firmy WhatsApp. Spoločnosť Facebook kúpila firmu WhatsApp prevádzkujúcu aplikáciu na bezplatné zasielanie správ prostredníctvom mobilných telefónov, pred dvoma rokmi. Tohto roku v lete Facebook oznámil, že WhatsApp začne zdieľať telefónne čísla svojich užívateľov s jeho sociálnou sieťou v rámci programu synchronizácie podnikania. Nemecký úrad na ochranu dát v Hamburgu však v utorok rozhodol, že Facebook "ani nezískal súhlas od užívateľov aplikácie WhatsApp, ani neexistuje legálny základ pre prijatie týchto údajov." Facebook na žiadosť, aby sa k rozhodnutiu vyjadril, bezprostredne nereagoval. Americká spoločnosť Facebook v Nemecku opakovane čelí problémom, keďže v krajine platia prísne zákony v oblasti ochrany osobných údajov a duševného vlastníctva. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Facebook musí ukončiť zdieľanie dát s firmou WhatsApp

Británia sa postaví proti každému plánu na vznik \'armády EÚ\'

Zastávať tvrdé postoje v otázkach obrany práve v období, keď Británia odchádza z únie, by však mohlo podkopať dobrú vôľu jej partnerov pri rokovaniach o brexite. BRATISLAVA/BRUSEL 27. septembra (WebNoviny.sk) - Štáty Európskej únie v utorok odhodlane pokračujú v plánoch posilniť vzájomnú vojenskú spoluprácu, pričom Británia vyhlásila, že sa postaví proti vytvoreniu akejkoľvek armády EÚ či vojenského veliteľstva EÚ. Informovali o tom agentúry AP a DPA. Británia odchádza z únie a Francúzsko s Nemeckom stoja na čele krokov, ktoré majú posilniť schopnosť Európy podnikať vlastné bezpečnostné operácie. Londýn a EÚ budú mať dva roky na dohodnutie Británia trvá na tom, že vojenská aliancia NATO je jediné fórum pre zaručenie európskej bezpečnosti a Londýn v minulosti opakovane blokoval návrhy na hlbšiu spoluprácu EÚ v oblasti obrany. "Postavíme sa proti akémukoľvek úmyslu vytvoriť armádu EÚ alebo vojenské veliteľstvo EÚ, ktoré by jednoducho oslabili NATO," vyhlásil britský minister obrany Michael Fallon pred rozhovormi o obrane EÚ v Bratislave. Británia napriek oddanej podpore NATO musí konať a správať sa opatrne, keďže sa pripravuje na rokovania o svojom vystúpení z EÚ. Keď už Spojené kráľovstvo oficiálne spustí proces tzv. brexitu, Londýn a EÚ budú mať dva roky na dohodnutie podmienok tohto odchodu. Zastávať tvrdé postoje v otázkach obrany práve v období, keď Británia odchádza z únie, by mohlo podkopať dobrú vôľu jej partnerov pri rokovaniach o brexite. Európski politici sa vyjadrujú rôzne Francúzsky minister obrany Jean-Yves Drian povedal, že "je tu potreba posilniť európske kapacity" nutné pre obranné operácie EÚ. "Máme veľmi silný francúzsko-nemecký vzťah a myslíme si, že dokážeme dosiahnuť značný pokrok ešte pred koncom tohto roka," povedal Drian po boku s nemeckou ministerkou obrany Ursulou von der Leyenovou. Nemecká ministerka dôrazne vyhlásila, že "tu nie je vôbec reč o európskej armáde". Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ktorá rokovaniam po obrane predsedá, povedala, že zmluvy EÚ nedovoľujú vytvorenie európskej armády. Dodala, že účasť generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga v Bratislave je znakom toho, že EÚ a NATO úzko spolupracujú. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Británia sa postaví proti každému plánu na vznik \'armády EÚ\'

Odmena zaberá. Ľudia chodia viac na zdravotnú prevenciu

Union zdravotná poisťovňa spustila odmeňovanie za prevenciu v roku 2014. Odvtedy počet absolvovaných prehliadok stúpa. Účasť na preventívnych prehliadkach je na Slovensku dlhodobo nízka. Union zdravotná poisťovňa sa preto rozhodla od roku 2014 motivovať ľudí k prevencii symbolickou odmenou. Výsledky ukazujú, že odmena skutočne zabrala. Ku gynekológovi prišlo za posledný rok medziročne o 2 400 žien viac, u všeobecných lekárov absolvovalo preventívnu prehliadku o 7 900 mužov a žien viac ako v uplynulom roku. Najväčším problémom naďalej ostáva prevencia mužov u urológa, ktorých "nerozhýbala" ani odmena. Podľa Dariny Sedlákovej z WHO svoje zdravie najviac ovplyvňujeme životným štýlom. O prístupe k zdraviu mnoho vypovedajú práve preventívne prehliadky, ktoré veľká väčšina Slovákov zanedbáva a lekára navštívia až vtedy, keď pociťujú vážne ťažkosti, ktoré znižujú kvalitu ich života. V mnohých prípadoch je však už neskoro a stanovená diagnóza neumožňuje úplné vyliečenie pacienta a vedie k zhoršeniu stavu, strate práce, invalidite alebo aj k smrti. Liečiť rozvinuté ochorenie je totiž omnoho ťažšie ako mu predchádzať. Jedno číslo ako dôkaz: ak by každá žena absolvovala cytologický skríning rakoviny krčka maternice, ktorý dokázateľne znižuje úmrtnosť o 60 percent, zachránila by sa viac ako polovica z 230 žien, ktoré každý rok podľahnú tejto chorobe. Union ako prvá zdravotná poisťovňa zahrnula prevenciu do benefitov pre poistencov a spustila preventívnu pripomienku. Keďže prevenciu dobrovoľne absolvuje len malá časť poistencov – najdisciplinovanejšie sú ženy pri gynekologickej prehliadke, ktorú absolvuje tretina, najhorší sú muži, z ktorých necelé 4 percentá absolvujú prehliadku u urológa – rozhodla sa Union odmeňovať za prevenciu. "Ak chceme predĺžiť zdravé roky života a znížiť úmrtnosť na rakoviny a ďalšie závažné choroby, musíme ľudí dostať na preventívne prehliadky. Preto motivujeme k prevencii nielen poistencov, ale aj lekárov," hovorí Elena Májeková, riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia a členka predstavenstva. Výsledky u lekárov sú povzbudzujúce: kritériá na priznanie príplatku ku kapitácii splnilo 20 % všeobecných lekárov, 49 % ambulantných poskytovateľov a 14 % gynekológov. Prevencia skvelo funguje u detí, kde sa miera absolvovania prevencie blíži k sto percentám a takisto pri zubároch, kde funguje negatívna motivácia (postih vyššími platbami, ak človek neabsolvuje prevenciu aspoň raz ročne). Pri urológii sa Union rozhodla, že ako jediná zdravotná poisťovňa v rámci preventívnej urologickej prehliadky uhradí dôležitý diagnostický marker p2PSA pre rozšírenie a zlepšenie detekcie rakoviny prostaty. Pri vyšetrovaní v kombinácii s PSA a free PSA umožňuje stanoviť PHI (prostate health index - index zdravia prostaty), ktorý sa používa ako pomôcka pri rozlíšení rakoviny od nezhubných alebo zápalových ochorení prostaty. Čo môže odhaliť preventívna prehliadka? V rámci preventívnej prehliadky sa vykonávajú klinické a laboratórne vyšetrenia, vďaka ktorým je možné odhaliť prevažnú väčšinu ochorení napr. poruchu funkcie obličiek a močového mechúra, vysoký krvný tlak, obezitu, poruchu glukózovej tolerancie, zmenenú hladinu tukov, prozápalový stav organizmu, zvýšené riziko kardiovaskulárneho ochorenia a pod. Súčasťou preventívnych prehliadok sú aj špeciálne (skríningové) vyšetrenia, ktorých cieľom je odhaliť vybrané onkologické ochorenia už v začiatočnom štádiu (rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina krčka maternice, rakovina prsníka a rakovina prostaty). Uvedené vyšetrenia nie sú v súčasnosti povinné zo zákona, takže zachytiť tieto ochorenia je možné len v tom prípade, ak sa poistenec na preventívnej prehliadke zúčastní. Včasné zachytenie onkologického ochorenia zvyšuje šancu na vyliečenie až o 90 percent. Od stupňa ochorenia v čase jeho identifikácie je závislý manažment, kvalita života pacienta aj finančné náklady na terapiu. Odmeňovanie za prevenciu v roku 2016 Od tohto roku Union zdravotná poisťovňa odmeňuje svojich poistencov vo veku od 45 rokov za dôsledné absolvovanie preventívnych prehliadok vrátane všetkých vyšetrení, vďaka ktorým je možné vybrané onkologické ochorenia odhaliť vo včasnom štádiu, kedy je veľká šanca na ich úplné vyliečenie. Zmena v systéme odmeňovania za prevenciu je dôsledkom neustále sa zvyšujúceho výskytu onkologických ochorení. Cielené zameranie sa na určité vekové skupiny poistencov korešponduje s celosvetovým štatisticky doloženým vyšším výskytom jednotlivých ochorení v určitej vekovej kategórii. Podmienky odmeňovania za prevenciu v Union ZP Kto? Poistenci od 45 rokov Čo teba absolvovať? Absolvovanie preventívnych prehliadok vrátane všetkých vyšetrení: • Všeobecný lekár: - preventívna prehliadka (každé 2 roky) - test okultného krvácania v stolici od 50 rokov (každé 2 roky) • Gynekológ: - preventívna prehliadka (každý rok) - cytologické skríningové vyšetrenie steru z krčka maternice od 45 rokov - mamografické vyšetrenie prsníkov, na ktoré odporúča gynekológ od 45 rokov (každé 2 roky) • Urológ: - preventívna prehliadka (každé tri roky) - vyšetrenie hladiny PSA od 45 rokov Ďalšie podmienky: Nepretržité trvanie poistného vzťahu poistenca v zdravotnej poisťovni po dobu minimálne 3 roky (potrebné pre účely vyhodnotenia) Odmena: vitamínový balíček v hodnote 25 €. Všetky informácie o odmeňovaní za prevenciu sú uvedené na webovej stránke Union ZP https://www.union.sk/odmenujeme-za-prevenciu Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Odmena zaberá. Ľudia chodia viac na zdravotnú prevenciu

Tréner Růžička musí za spreneveru zaplatiť pokutu

Vladimírovi Růžičkovi hrozilo až päť rokov za mrežami prípadne zákaz činnosti v hokejovom hnutí.PRAHA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Český hokejový tréner Vladimír Růžička musí zaplatiť za spreneveru peňazí pokutu vo výške 400-tisíc Kč, inak ho čaká nepodmienečný trest odňatia slobody na 16 mesiacov. Taký je utorkový verdikt pražského obvodného súdu. Růžičkovi hrozilo až päť rokov za mrežami prípadne zákaz činnosti v hokejovom hnutí. Utorkový verdikt ešte nie je právoplatný, pretože Růžičkov obhajca aj štátna zástupkyňa si ponechali lehotu na odvolanie. Päťdesiattriročný Růžička aktuálne pôsobí ako športový manažér a hlavný kouč v extraligovom Chomutove. Vladimír Růžička sa sprenevery dopustil počas svojho pôsobenia v Slavii Praha, od podnikateľa Miroslava Palaščáka prijal pol milióna českých korún a peniaze nezaniesol do klubového účtovníctva. Aféra okolo súčasného trénera Chomutova vypukla krátko pred začiatkom MS 2015, ktoré sa konali práve v Českej republike. Na internete vtedy zverejnili nahrávku z jednej z tajných schôdzok Palaščáka s Růžičkom. Skúsený tréner mal podnikateľovi zaplatiť pol milióna Kč za to, že jeho syn zostane naďalej hrať v Slavii Praha. Růžička tvrdil, že išlo o sponzorský dar. Päťdesiatdvaročný tréner peniaze vrátil a počas výsluchu tvrdil, že ho Palaščák vydieral. Růžička podal na Palaščáka trestné oznámenie, ale polícia ho odložila. Růžička bol kapitán českých hokejistov - olympijských víťazov z Nagana 1998 a tiež majstrom sveta v drese Československa z Prahy v roku 1985. V rokoch 2005 a 2010 získal s českou reprezentáciou titul majstra sveta už ako tréner. Správu priniesol portál iDNES.cz. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tréner Růžička musí za spreneveru zaplatiť pokutu

Video: Škantárovci a Matej Tóth pokrstili pamätnicu Rio 2016

Na krste knihy boli prítomní všetci slovenskí medailisti z olympiády v Riu - Matej Tóth, Ladislav a Peter Škantárovci, Matej Beňuš, Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka.BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Iba mesiac a pár dní po skončení Hier XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro uzrela svetlo sveta oficiálna slovenská publikácia k spomenutému podujatiu. Pamätnicu Rio 2016 vydal Slovenský olympijský výbor (SOV) na čele so zostavovateľom Michalom Zemanom. Autorsky sa na nej podieľali aj Stanislav Ščepán, Titanilla Bödová, Zdenko Kríž, Milan Vranka, Marián Šimo, Lucia Antolová, Peter Pašuth a Ľubomír Souček. Dovedna 256 strán textu a fotografií prináša podrobný prehľad športového sviatku v brazílskom Riu s dôrazom na vystúpenia slovenských športovcov, osobitný priestor dostali najúspešnejší olympionici spod Tatier. Novinkou je chronologický sumár jednotlivých olympijských dní. V knihe sú aj detaily o OH 2016 od ich pridelenia Brazílii v októbri 2009 až do ich záveru. Obrazom: Pokrstili pamätnicu Rio 2016 Nechýba predstavenie všetkých členov slovenskej výpravy či správa o fungovaní slovenského domu. Vhodným doplnkom je detailný výsledkový servis z Hier XXXI. olympiády. "Nebolo jednoduché dať to dokopy. Slováci v Riu vystupovali s heslom \'Sme jeden tím\' a pri príprave knihy sme všetci tiež pracovali v takom duchu. Je to výsledok práce mnohých ľudí. Sústredili sme sa na Slovákov viac ako v minulosti. Keďže sa dostavili úspechy našich športovcov, o to jednoduchšie sa nám pracovalo," povedal zostavovateľ knihy Michal Zeman. Na utorkovom krste knihy boli prítomní všetci slovenskí medailisti z OH v Riu - chodec Matej Tóth, vodní slalomári bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, Matej Beňuš či posádka K4 v rýchlostnej kanoistike Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka. Nechýbali ani Jana Dukátová, Marcel Lomnický či Peter Gelle. Publikáciu pokrstili Matej Tóth a bratranci Škantárovci poklepaním svojimi zlatými medailami z Ria 2016. "Rekordy sa nekonajú len na štadiónoch, ale aj pri prípravách takýchto publikácií. Ďakujem autorom knihy za to, že sa zaslúžili o vydanie tejto pamätnice v expresnom termíne," povedal šéf SOV František Chmelár. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Škantárovci a Matej Tóth pokrstili pamätnicu Rio 2016

Dominika Cibulková postúpila vo Wu-chane do osemfinále

Nemecká tenistka Laura Siegemundová v druhom kola turnaja vo Wu-chane podľahla Slovenke Dominike Cibulkovej.WU-CHAN 27. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako desiata zvíťazila nad Nemkou Laurou Siegemundovou za 137 minút 2:6, 6:3, 6:4 v utorňajšom zápase 2. kola dvojhry na turnaji WTA Premier 5 Dongfeng Motor Wuhan Open v čínskom Wu-chane. V osemfinálovom 3. kole bude Cibulková v súboji dvoch grandslamových finalistiek čeliť českej päťke podujatia Karolíne Plíškovej. Dominika Cibulková na turnaji vo Wu-chane: 1. kolo: Dominika Cibulková vyhrala trojsetovú bitku vo Wu-chane Siegemundová urobila deväť dvojchýb Nedávna členka Top 10 Cibulková síce v úvode duelu so Siegemundovou zvládla okamžitý rebrejk na 1:1, ale potom klesla na 1:3. Za stavu 2:3 nezužitkovala jednu šancu na príjme, následne sama ešte raz prišla o servis a súperka sa vzápätí bez zásadnejších ťažkosti dopodávala k zisku vstupnej časti, využila druhý setbal od skóre 40:15. V druhom dejstve Slovenka preklopila z 0:1 s brejkom na 3:1, nevyhla sa však stavu 3:3. Navyše, v siedmej hre bol v ohrození jej servis. Cibulková si však poradila s nepríjemnou situáciou (4:3) a pripísala si aj ďalšie dva gemy, takže sa išlo do tretieho setu. V rozhodujúcom sete Siegemundová vyrovnala z 0:2 na 2:2, ale nevyhla sa stavu 2:5. Na returne v ôsmom geme vymazala mečbal a zužitkovala druhý brejkbal na 3:5, ešte aj znížila na 4:5, ale ďalej sa už nedostala, hoci v desiatej hre viedla 40:15 a neskôr mala aj tretí brejkbal. Slovenka premenila dovedna piaty mečbal. Nemka si celkovo príliš neprospela deviatimi dvojchybami. Ďalšou súperkou Cibulkovej bude Plíšková Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková, 12. v dlhodobom singlovom renkingu pre nasadzovanie, sa revanšovala 28-ročnej Siegemundovej (31.) za prehru 6:3, 3:6, 3:6, ktorú inkasovala už pred dvanástimi rokmi v kvalifikácii junioriek na vrcholnom parížskom antukovom Roland Garros. Finalistka melbournských Australian Open 2014 Cibulková má proti 24-ročnej finalistke US Open 2016 v New Yorku Karolíne Plíškovej (6.) povzbudivú štatistiku 2:0. Prekonala ju predvlani v semifinále na "harde" v malajzijskom Kuala Lumpure (6:7 /3/, 6:3, 6:3) a v júni na tráve vo finále Eastbourne (7:5, 6:3). Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková bojuje na ázijskej šnúre aj o posilnenie svojich vyhliadok na štart na koncoročnom výberovom šampionáte WTA Finals 23. - 30. októbra v Singapure pre osem najlepších singlistiek sezóny. K 26. septembru figurovala na siedmej priečke v hodnotení Road iba o 18 bodov nad čiarou. Vo Wu-chane už má garanciu 105 bodov a prémie 26 900 USD brutto. Dvojhra - 2. kolo: Dominika Cibulková (SR-10) - Laura Siegemundová (Nem.) 2:6, 6:3, 6:4 za 137 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dominika Cibulková postúpila vo Wu-chane do osemfinále

Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach sa nekončí

Polícia navýšila počet trestných konaní, keďže v apríli tohto roku špecializovaný tím viedol trestné konanie v piatich trestných veciach.BRATISLAVA 27. septembra (Webnoviny.sk) - Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach (SE) sa neskončilo. Práve naopak, polícia navýšila počet trestných konaní. Kým v apríli tohto roku viedol policajný špecializovaný tím trestné konanie v piatich trestných veciach, v súčasnosti je to už v siedmich trestných veciach. Pre portál vEnergetike.sk to potvrdil Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru. Nechcel však konkretizovať, o aké nové trestné konania ide. "Viac informácií, vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie, nie je možné poskytnúť," uviedol Wäldl. Počet obvinených sa zatiaľ nezvýšil Počet obvinených osôb od jesene minulého roka sa zatiaľ nezvýšil. "V dvoch prípadoch sú vznesené obvinenia. Spolu je obvinených šesť osôb, z toho päť osôb za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a jedna osoba za zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie," dodal Wäldl. V prvom prípade má ísť o ľudí pracujúcich do roku 2006 v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, ktorá mala vtedy na starosti aj prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Obvinené osoby sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom. V druhom prípade vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tíme Elektro obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Policajti majú dôvodné podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku škoda vo výške viac ako 308 miliónov eur. V súčasnosti sa vyhodnocujú zaistené materiály Policajti v júli tohto roka vykonali raziu aj v areáli v súčasnosti dostavovaných jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce. Tá sa mala týkať bývalého dodávateľa dostavby mochoveckých jadrových blokov. V súčasnosti sa podľa Wäldla vyhodnocujú zaistené materiály zo siedmich prehliadok. "V danej veci nebolo doposiaľ vznesené obvinenie voči žiadnej konkrétnej osobe," konštatoval Wäldl. Slovenské elektrárne sú presvedčené, že policajné vyšetrovanie sa týka obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární, a teda nesúvisí s činnosťou talianskeho investora v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. To, že vyšetrovanie je zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární, t.j. v apríli 2006, mali potvrdzovať aj úradné dokumenty, ktoré policajti elektrárňam predložili. Vedenie Slovenských elektrární viackrát zopakovalo, že poskytnú polícii plnú súčinnosť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach sa nekončí

Minister Drucker chce vrátiť poplatky za termín u lekára

Minister zdravotníctva však upozornil, že nepôjde o prednostný termín. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá objednávanie buď po ordinačných hodinách, alebo v rámci ordinačných hodín vo vymedzených časoch. BRATISLAVA 27. septembra (Webnoviny.sk) - Pacienti by mali mať možnosť objednania sa na konkrétny termín. Uviedol to v utorok na stretnutí s novinármi minister zdravotníctva Tomáš Drucker. "V súčasnosti máme pracovnú skupinu, ktorá sa venuje poplatkom. Pre nás je dôležité, aby sme zamedzili obchádzaniu zákona na jednej strane, na druhej strane, aby sme vyhoveli aj pacientovi a zabezpečili mu aj istú garanciu toho, že nebude zneužívaný v systéme poplatkov. O čom diskutujeme, je možnosť objednania sa na konkrétny termín," povedal. Nejde o prednostný termín Ako však upozornil šéf rezortu, nejde o prednostný termín. "Nechceme mať prednostné ošetrenie, to bolo to, že ste prišli do ambulancie, zaplatili ste si poplatok a predbehli ste sa. To sme povedali, že vylučujeme, to sa nám nezdá úplne v poriadku," vysvetlil Drucker s tým, že ministerstvo predpokladá objednávanie buď po ordinačných hodinách, alebo v rámci ordinačných hodín vo vymedzených časoch. "Chceme, aby pacient mal možnosť si vybrať konkrétny termín na objednanie. Takáto služba môže byť spoplatnená," konštatoval minister. K výške poplatku sa zatiaľ Drucker vyjadrovať nechcel. Ministerstvo zdravotníctva uskutočnilo prieskum na vzorke 5 tisíc respondentov. Z neho vyplynulo, že zavedeniu možnosti rezervácie termínu vyšetrenia za poplatok sú naklonení traja zo štyroch dospelých, a až 85 % rodičov by túto možnosť využilo pre svoje dieťa. V legislatívnom návrhu by táto úprava mala byť podľa Druckera do konca tohto roka. "Očakávam, že v priebehu nasledujúcich pár týždňov takýto materiál zverejníme na vnútrorezortné pripomienkové konanie, následne na medzirezortné konanie," poznamenal Drucker. Súčasný stav nefunguje Poplatky v ambulanciách sú podľa staronového prezidenta Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariana Kollára len dôsledkom súčasného stavu, ktorý nefunguje. "My sa musíme pozrieť na to principiálne a povedať si: potrebujú ambulancie aj nemocnice ďalšie poplatky? Potrebujú, bez tých poplatkov to v tejto chvíli nepôjde," konštatoval šéf komory. Zákon, ktorým sa malo zamedziť výberu poplatkov v ambulanciách, je podľa prezidenta SLK nevykonateľný. "Musíme začať hovoriť o možnosti prísunu peňazí za poskytnutie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti," vysvetlil Kollár s tým, že najprv treba určiť, čo je štandardná zdravotná starostlivosť. "Potrebujeme k tomu zoznam, katalóg výkonov a zadefinovať to úplne najzákladnejšie, a to je štandardné diagnostické a terapeutické postupy, čo je parketa odborných spoločností," konštatoval. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Minister Drucker chce vrátiť poplatky za termín u lekára

Muža obvinili z vraždy podnikateľa, jeho telo ešte nenašli

Podľa doterajších informácií sa Peter K. s Richardom S. stretol v Žiline, nezisteným spôsobom ho usmrtil a telo ukryl.BRATISLAVA/ŽILINA 27. septembra (WebNoviny.sk) – V prípade vyšetrovania únosu od mája nezvestného podnikateľa zo Žiliny nastal posun. Polícia z jeho vraždy obvinila muža, ktorý s ním mal stretnutie. Z miesta potom odišiel na jeho aute, telo podnikateľa sa však doteraz nenašlo. Ako informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová, z obzvlášť závažného zločinu vraždy a neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla je obvinený 44-ročný Peter K. z okresu Čadca. Podľa doterajších informácií sa Peter K. s Richardom S. stretol 23. mája napoludnie v Žiline. Nezisteným spôsobom ho usmrtil a telo ukryl. Podnikateľovo strieborné BMW 325d odstavil krátko po 16:00 na Smrekovej ulici na sídlisku Solinky, tu sa aj vozidlo našlo. Obvinený muž je stíhaný vo väzbe a hrozí mu trest na 15 až 20 rokov. Stíhaný je však aj pre ďalší zločin, na svoju spoločnosť sa podvodným spôsobom pokúsil previesť pozemky Richarda S. Pri hľadaní podnikateľovho tela žiada polícia o pomoc aj verejnosť. Prípadní svedkovia si mohli všimnúť nezvyčajný pohyb áut a osôb s náradím na kopanie v blízkosti obcí Kysucký Lieskovec, Ochodnica, Kysucké Nové Mesto a Čierne, a to v teréne mimo vyznačených ciest v období od 23. mája 2016 do 3. júla 2016. Všimnúť si mohli aj neobvyklé zmeny v teréne v týchto lokalitách, ktoré by svedčili o tom, že sa tam kopalo. Akékoľvek informácie možno oznámiť osobne, telefonicky alebo písomne, a to aj anonymne na nasledujúce adresy vyšetrovateľa: Odbor kriminálnej polície KKR PZ v Žiline, ul. Hálková, Žilina, mjr. Ing. Andrej Hulman, tel. č. 096140 2612, e-mail: andrej.hulman@minv.sk; alebo na linke 158. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muža obvinili z vraždy podnikateľa, jeho telo ešte nenašli

DEEPWATER HORIZON: OCEÁN V PLAMEŇOCH

20. apríla 2010 došlo na ropnej plošine Deepwater Horizon v Mexickom zálive k jednej z najhorších katastrof spôsobených človekom. Režisér Peter Berg (Na život a na smrť, Hancock) vzdáva svojím filmom hold statočným mužom a ženám, ktorých hrdinstvo zachránilo mnohých členov posádky a všetkým zmenilo životy navždy. Celý priebeh katastrofy z 20. apríla 2010 nepozná veľa ľudí. Nikto zo 126 ľudí, ktorí v ten deň nastúpili do práce netušil, že ich čaká najhorší deň ich života. Skúsení profesionáli, muži aj ženy, bojovali s ohňom do úplného vyčerpania v nádeji, že prežijú a čoskoro sa dostanú na breh k svojim rodinám. V jedinom okamihu sa ocitli v najhoršej nočnej more a museli pozbierať všetku svoju odvahu, aby zastavili rozpútané peklo, a vo chvíli, keď všetko vyzeralo stratené, zachránili aj jeden druhého. Deepwater Horizon, vrtnú súpravu určenú pre extrémne hlboké vody, ktorá kotvila pri pobreží Louisiany, zničil obrovský výbuch a následný požiar, následkom čoho došlo k najväčšiemu náhodnému úniku ropy v histórii ľudstva. 87 dní svet so zatajeným dychom sledoval, ako každý deň do uniká 50,000 barelov ropy do vôd Mexického zálivu. V tej chvíli sa ešte nevedelo, aký to bude mať dopad ma prírodný systém a čo vlastne katastrofu zapríčinilo. DEEPWATER HORIZON: OCEÁN V PLAMEŇOCH hľadá odpovede na otázky, čo presne sa v ten deň na palube udialo a prečo 11 ľudí prišlo o život. K Markovi Wahlbergovi v hlavnej úlohe vedúceho technika sekundujú v ďalšie hviezdy - Kurt Russell, John Malkovich, Gina Rodriguez, Dylan O’Brien a Kate Hudson. Cieľom filmových tvorcov bolo priblížiť divákom nielen okolnosti nešťastia ako sa javili navonok, ale aj všetky ľudské tragédie, ktoré sa odohrávali v pozadí, skryté pred očami verejnosti. Film DEEPWATER HORIZON: OCEÁN V PLAMEŇOCH sa v slovenských kinách premieta od 29. septembra 2016 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo DEEPWATER HORIZON: OCEÁN V PLAMEŇOCH

Sulíkovci navrhujú zvýšiť rodičovský príspevok o vyše 20 eur

Podľa poslancov za strany Sloboda a Solidarita by celkové zvýšenie rodičovského príspevku medzi rokmi 2011 až 2017 po prijatí ich návrhu kopírovalo rast priemernej mzdy na Slovensku za roky 2009 až 2015.BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Poslanci za stranu SaS na čele s exministrom práce a sociálnych vecí Jozefom Mihálom navrhujú zvýšiť od začiatku budúceho roka rodičovský príspevok zo súčasných 203,20 eura na 225,50 eura. Návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorým by suma rodičovského príspevku stúpla, predložili do Národnej rady SR. Podľa opozičných poslancov by celkové zvýšenie rodičovského príspevku medzi rokmi 2011 až 2017 po prijatí ich návrhu kopírovalo rast priemernej mzdy na Slovensku za roky 2009 až 2015. Od 1. januára 2011 do 1. januára 2017 sa podľa liberálov rodičovský príspevok zvýšil zo 190,10 eura na 203,20 eura, teda o 6,9 %. Od roku 2009 do roku 2015, teda za rovnako dlhé obdobie, pritom priemerná mzda na Slovensku stúpla o 18,6 %. "To so sebou prinieslo alikvotné zvýšenie príjmov štátu z daní, odvodov a podobne," argumentujú poslanci za SaS. Liberálni poslanci upozornili na to, že rodičovský príspevok sa naposledy zvýšil od 1. januára 2014 na terajších 203,20 eura mesačne. "Odvtedy sa rodičovský príspevok nezvýšil, a to preto, lebo je naviazaný na životné minimum. A suma životného minima sa od 1. júla 2013 doteraz nezmenila," uviedli predkladatelia návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sulíkovci navrhujú zvýšiť rodičovský príspevok o vyše 20 eur

Finále Kanada - Európa bude aj súbojom zaujímavých trénerov

Zatiaľ čo Mike Babcock v rozpätí šiestich rokov (2004-2010) ako prvý tréner vstúpil do Triple Gold Clubu, Ralph Krueger má za sebou menej úspešnú trénerskú minulosť.TORONTO 27. septembra (WebNoviny.sk) - Súboj Kanada - Európa vo finále Svetového pohára v hokeji bude aj konfrontáciou dvoch zaujímavých trénerov, v súkromí dobrých známych či skôr kamarátov. Zatiaľ čo Mike Babcock je stelesnenie úspechov Kanady na turnajoch s najlepšími hráčmi sveta, Krueger vzal pozíciu šéfa lavičky výberu Európy aj preto, že práve nemal prácu súvisiacu s hokejom. Pod vedením 53-ročného Babcocka Kanaďania vyhrali olympijský turnaj vo Vancouveri 2010 aj v Soči 2014 a ťahajú 14-zápasovú sériu bez prehry na podujatiach, na ktorých hrá výkvet z NHL. O štyri roky starší Krueger trénoval v skrátenej sezóne NHL 2012/2013 Edmonton, ale jeho angažmán sa skončil predčasne po odohraní 48 zápasov so skóre 19 víťazstiev - 22 prehier a 7 prehier v predĺžení či nájazdoch. "To je asi jediné, čo vás zaujíma, či predĺžime víťaznú sériu," reagoval ironicky Babcock na otázky médií pred utorkovým prvým duelom finálovej série Svetového pohára v Toronte (hrá sa od 2.00 h SELČ už v stredu). Po chvíli pokračoval už vo vážnejšom tóne a s chválou na finálového súpera. "Ako plynie tento turnaj, tím Európy sa neustále zlepšuje. Ralph a jeho ľudia odvádzajú skvelú prácu a hráči na ľade rovnako. Upútali ma hrou bez puku a tiež dobrou prácou brankára. Myslím si, že nás čaká náročný test proti kvalitnému súperovi. Miesto vo finále si Európania zaslúžia." Odporúčame: Video: Gáborík a Tatar skórovali, Európa je vo finále Zdeno Chára má dve prvenstvá vo finále Svetového pohára Gáboríka trafil puk, nestihne finále s Kanadou ani štart NHL Médiá: Senzačný postup Európy zaistili Slováci, hrdina Tatar Legendárny Gretzky chváli tím Európy, patrí do finále Gigantické fiasko, píše Wennerholm o prehre Švédov s Európou Krueger bol roky známy ako hlavný kouč švajčiarskej reprezentácie Krueger nedá na Babcocka dopustiť. S úsmevom spomína na to, ako sa mu ozval len 12 hodín po predčasnom konci na striedačke Edmontonu a ponúkol mu pozíciu špeciálneho poradcu na ZOH v Soči. Poznajú sa od roku 2004, ale počas olympijských hier v Rusku utužili vzťahy. Okrem spoločnej práce pri zlatom tíme Kanady navštevovali aj iné olympijské športy a trávili spolu veľa času. "Ralph bol dôležitou súčasťou toho, čo sa z pohľadu kanadského tímu udialo v Soči. Dával nám vtedy rady, ako zdolať európske tímy. Čas to zariadil tak, že teraz koučuje európsky výber najlepších hráčov z viacerých krajín a pripravuje ich na Kanaďanov. Je to zaujímavé aj z toho pohľadu, že on dobre pozná spôsob koučingu Babcocka," skonštatoval generálny manažér Teamu Canada Doug Armstrong, ktorý bol v Soči asistentom kanadského GM Steva Yzermana. Zatiaľ čo Babcock v rozpätí šiestich rokov /2004-2010/ ako prvý tréner vstúpil do Triple Gold Clubu, Krueger má za sebou podstatne menej úspešnú trénerskú minulosť. Babcock získal zlato s výberom Kanady na MS 2004 v Česku, v roku 2008 vyhral Stanleyho pohár s Detroitom Red Wings a v roku 2010 dovŕšil nevídaný hetrik triumfom na olympijskom ľade vo Vancouveri. Syn nemeckých imigrantov do Kanady Krueger bol roky známy ako hlavný kouč švajčiarskej reprezentácie, s ktorou absolvoval dvanásť majstrovstiev sveta a troje olympijské hry. Vrcholmi boli 4. miesto na MS 1998 na domácom ľade v Bazileji a Zürichu, ale aj šiesta priečka na ZOH 2006 v Turíne, kde Švajčiari dokonca zdolali Kanaďanov (2:0) a v celkovom poradí ich predstihli o jednu priečku. K vzájomnej trénerskej konfrontácii Babcock - Krueger došlo na ZOH vo Vancouveri a takmer sa zrodilo prekvapenie: v súboji základnej skupiny "javorové listy" zdolali "Helvétsky kríž" 3:2 až po nájazdoch. Rozhodnutie padlo z hokejky Sidneyho Crosbyho. Babcock zasa svojimi výrokmi pripomína, že je profíkom na pohľadanie Všeobecne sa očakáva, že Krueger po spanilej jazde Svetovým pohárom v Toronte dostane ponuku od niektorého z tímov NHL. Pri tejto zmienke sa však len pousmeje. "Vraví sa, nikdy nehovor nikdy a okolnosti sa stále menia. Určite som však nevzal toto miesto s perspektívou trénerského džobu do budúcnosti," skonštatoval Krueger. V čase, keď bol bez hokejovej práce, obrátil svoju pozornosť na futbal a na medzinárodnom fóre využil aj svoje rečnícke kvality. Pôvodom kanadský Nemec so švajčiarskym občianstvom sa stal riaditeľom a neskôr aj prezidentom klubu anglickej Premier League FC Southampton. Okrem toho sa istý čas živil ako motivačný rečník, je aj autorom kníh o pozitívnom myslení. "Vedel som, že trénerské povolanie je nestabilné, a tak som si hľadal niečo iné. Napokon som sa stal členom vedenia Svetového ekonomického fóra a tam som sa mnohému naučil. Bol som jediným mimo akademického spektra - 50 akademikov a ja," zaspomínal si Krueger ešte na obdobie z 90. rokov 20. storočia. Dánsky útočník tímu Európy Frans Nielsen vravel, že nebude prekvapený, keď Krueger po Svetovom pohári získa nový trénerský džob. "Tento turnaj ukázal, že má skvelé hokejové myslenie," povedal Nielsen. Či to bude stačiť na to, aby vo finále hranom na dve víťazstvá prešiel cez kanadský tím, je otázne. Kanaďania zatiaľ naposledy prehrali na turnaji s najlepšími hráčmi sveta v základnej časti ZOH 2010 vo Vancouveri s Američanmi (3:5). Odvtedy len samé víťazstvá. "Netvrdím, že sme najlepším tímom na tomto turnaji. Čo nám však nechýba, je hokejová chytrosť a dôvtip. Na tom musíme postaviť svoju hru," upozornil optimista Nielsen. Tréner Kanaďanov Babcock zasa svojimi výrokmi pripomína, že je profíkom na pohľadanie. "Každý deň, keď sa zobudím, sa snažím odviesť pre mužstvo to najlepšie. Milujem svojich hráčov a chcem, aby na ľade predvádzali maximum zo seba. Chcem, aby sa zlepšovali každým dňom. To isté platí aj o čase strávenom s mojou rodinou, ale na štadióne som súčasťou tímu, ktorý chce byť úspešný." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Finále Kanada - Európa bude aj súbojom zaujímavých trénerov

Zdeno Chára má dve prvenstvá vo finále Svetového pohára

Slovenský obranca Zdeno Chára bude najstarším aj najvyšším hokejistom vo finálovej sérii Svetového pohára v Toronte.TORONTO 27. septembra (WebNoviny.sk) - Zdeno Chára bude najstarším (39 rokov) aj najvyšším (206 cm) hokejistom, ktorý sa predstaví vo finále Svetového pohára v Toronte, kde si to o trofej rozdá favorizovaná domáca Kanada a tím Európy zostavený z hráčov ôsmich krajín "starého kontinentu". "Chlapina, proti akej nechcete hrať. Je veľký, silný, pokryje veľa ľadu," povedal o slovenskom obrancovi útočník Brad Marchand, ktorý bude v tohtotýždňovej finálovej sérii hranej na dve víťazstvá teraz jeho súperom. Vzbudzuje hrôzu Cháru dokonale pozná, veď na klubovej úrovni sú dlhoročnými spoluhráčmi z Bostonu. Ale nijaké doberačky vraj nehrozia, hoci drobný Marchand (175 cm) rozhodne nepatrí medzi hokejistov, čo by si napriek chýbajúcim centimetrom nechali brnkať po svojom nose, ináč v NHL preslávenom pre svoju veľkosť. "Vzbudzuje hrôzu," pridal s úsmevom na Chárovu adresu. "To, že sa neusmievam, neznamená, že sa nebavím," tvrdí o sebe robustný Trenčan. "Mnohokrát by ste si pomysleli, že som možno smutný, ale vnútri som šťastný a usmiaty. Takýto však som a nevyjadrujem to tak navonok. Ale možno by som mal, lebo manželka tvrdí, že mám krásny úsmev," konštatuje Chára. Odporúčame: Video: Gáborík a Tatar skórovali, Európa je vo finále Gáboríka trafil puk, nestihne finále s Kanadou ani štart NHL Finále Kanada - Európa bude aj súbojom zaujímavých trénerov Médiá: Senzačný postup Európy zaistili Slováci, hrdina Tatar Legendárny Gretzky chváli tím Európy, patrí do finále Gigantické fiasko, píše Wennerholm o prehre Švédov s Európou Chára trávi na ľade v priemere 22 minút Držiteľ Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu NHL 2009 trávi na prestížnom turnaji na ľade v priemere takmer 22 minút. Strelil už aj jeden gól, ale rozhodujúce sú jeho vodcovské schopnosti. Podľa trénera Ralpha Kruegera je kľúčom k úspechu práve jeho prítomnosť. "Veža nielen pre svoje fyzické parametre. Je to človek vnútri tej veže, s ktorým je úžasné pracovať," podotýka kouč Európy. "Hovorili sme o mnohých veciach, ale platí, že ak nebudeme vystupovať ako tím, nič nedosiahneme. Všetci musia ťahať za spoločný koniec povrazu. Nikto si nepotreboval dokazovať vlastné ego a pracovali sme naozaj tvrdo," hovorí Chára o už teraz senzačnom úspechu, ktorým nepochybne je postup do finále SP. Myšlienka spojiť do jedného kolektívu hokejistov zo Slovenska, Nemecka, Švajčiarska, Dánska, Rakúska, Francúzska, Nórska a Slovinska sa napokon osvedčila. "Bolo pre mňa skutočné potešenie spoznať týchto hráčov a byť s nimi v jednom tíme. Naozaj dobrá skúsenosť," doplnil Zdeno Chára. Finále Svetového pohára štartuje v utorok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zdeno Chára má dve prvenstvá vo finále Svetového pohára

Prvá rozhodkyňa v NBA končí, odpískala 919 zápasov

Violet Palmerová prelomila rodovú bariéru v roku 1997.NEW YORK 27. septembra (WebNoviny.sk) - Kariéra prvej rozhodkyne v mužskej basketbalovej NBA Violet Palmerovej sa skončila. Rodovú bariéru prelomila v roku 1997 a celkovo odpískala 919 zápasov. Stala sa tiež prvou ženou, ktorá viedla stretnutie play-off, a to 25. apríla 2006 v prvom kole medzi Indianou a New Jersey. Celkovo bola rozhodkyňou v deviatich dueloch vyraďovacej časti v šiestich rôznych sezónach. Nosila rovnošatu s číslom dvanásť. Päťdesiatdvaročná Kalifornčanka odteraz pracuje ako manažérka v rozhodcovských operáciách. Informácie priniesol Bleacher Report. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prvá rozhodkyňa v NBA končí, odpískala 919 zápasov

Cestný pirát na Audi sa po D2 rútil takmer 190 km/h

Vodič dostal 300-eurovú pokutu, ktorú zaplatil na mieste.BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Cestného piráta chytili policajti na diaľnici D2 v smere do Českej republiky. Štyridsaťjedenročný vodič českého Audi uháňal rýchlosťou 188 km/h, čím prekročil rýchlosť o 58 km/h. Ako informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, vodič dostal 300-eurovú pokutu, ktorú zaplatil na mieste. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cestný pirát na Audi sa po D2 rútil takmer 190 km/h

Amnesty viní Maďarov zo zlého zaobchádzania s utečencami

Správa Amnesty International bola zostavená na základe výpovedí 143 svedkov, najmä utečencov a migrantov, ako aj prešetrovania priamo v Srbsku, Maďarsku a Rakúsku.LONDÝN 27. septembra (WebNoviny.sk) - Zo zlého zaobchádzania s utečencami a ich niekoľkomesačného bezdôvodného držania vo väzbe obviňuje vládu maďarského premiéra Viktora Orbána vo svojej najnovšej správe ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI). Informovala o tom agentúra DPA. Správa bola zostavená na základe výpovedí 143 svedkov, najmä utečencov a migrantov, ako aj prešetrovania priamo v Srbsku, Maďarsku a Rakúsku. AI poznamenáva, že nový zákon umožňuje maďarským bezpečnostným zložkám vracať ľudí, ktorí nelegálne vstúpili na územie Maďarska, späť do Srbska. Podľa svedkov však pritom dochádza k fyzickému zneužívaniu v podobe bitia, kopania alebo útokov psov. Utečenci, ktorí sa snažili použiť jeden z mála legálnych hraničných priechodov do Maďarska, museli často stráviť dlhé týždne v preplnených táboroch v Srbsku. Muži bez sprievodu bývali bezdôvodne zadržaní na niekoľko týždňov. Dokonca ani väčšina ľudí s priznaným štatútom utečenca nemôže podľa AI tieto tábory opustiť. V mnohých sú konfrontovaní s neznesiteľnými hygienickými podmienkami a nedostatočnou lekárskou starostlivosťou. AI v tom vidí cielenú politiku na odradenie utečencov. V Maďarsku sa 2. októbra uskutoční referendum, v ktorom budú občania odpovedať na otázku, či sú za to, aby mohla Európska aj bez súhlasu parlamentu v Budapešti presídliť do Maďarska nemaďarských občanov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Amnesty viní Maďarov zo zlého zaobchádzania s utečencami

Metallica zverejnila skladbu Moth Into Flame

Skupina, ktorá plánuje vydať 18. novembra dvojalbum Hardwired... to Self-Destruct, predstavila k piesni aj klip. BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Americká heavymetalová kapela Metallica zverejnila skladbu Moth Into Flame. Formácia k novinke ponúkla aj videoklip, v ktorom muzikanti prezentujú pieseň v miestnosti s množstvom žiaroviek visiacich zo stropu. O réžiu klipu sa postaral Tom Kirk, s ktorým v minulosti spolupracovali napríklad Muse. Moth Into Flame sa bude nachádzať na dvojalbume Hardwired... to Self-Destruct, ktorý skupina plánuje vydať 18. novembra. Nahrávka ponúkne v základnej verzii dvanásť skladieb. Deluxe edícia bude mať o jeden disk navyše a k dispozícii bude aj deluxe box set obsahujúci bonusový materiál. Formácia z albumu predtým predstavila singel Hardwired, ku ktorému zverejnila aj videoklip. Hardwired... to Self-Destruct sa dostane na trh na CD, vinyle i v digitálnej podobe. Na produkcii pracovali členovia kapely James Hetfield a Lars Ulrich spolu s Gregom Fidelmanom, ktorý sa podieľal aj na predchádzajúcom albume kapely s názvom Death Magnetic (2008). Hudobníci plánujú podporiť očakávanú novinku aj na turné. Metallica vznikla v roku 1981 v Los Angeles a momentálne jej zostavu okrem spomínaných členov tvoria aj gitarista Kirk Hammett a basgitarista Robert Trujillo. Debutovali v roku 1983 albumom Kill \'Em All, po ktorom nasledovali štúdiovky Ride The Lightning (1984), Master Of Puppets (1986), ...And Justice For All (1988), Metallica (1991), Load (1996), Reload (1997), St. Anger (2003) a spomínaná Death Magnetic. Okrem toho majú na konte aj spoločný album s Louom Reedom s názvom Lulu (2011). V roku 2013 kapela zverejnila snímku Metallica: Through The Never, ktorú nakrútil režisér a fanúšik kapely Nimród Antal. Dokument v 3D formáte prináša netradičný pohľad na dianie na javisku aj v zákulisí, a to prostredníctvom príbehu jedného z členov štábu, mladíka Tripa, ktorého stvárnil Dane DeHaan. Informácie pochádzajú z webstránky www.rollingstone.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Metallica zverejnila skladbu Moth Into Flame

VšZP predlžuje stránkové hodiny

BRATISLAVA 27. septembra (WBN/PR) - V súvislosti s blížiacim sa termínom (30.9.2016), dokedy je možné zmeniť zdravotnú poisťovňu, Všeobecná zdravotná poisťovňa vychádza v ústrety poistencom, ktorí chcú túto možnosť využiť. Skúsenosti z minulých rokov totiž potvrdzujú, že veľká časť poistencov si možnosť podať prihlášku necháva na posledné dni pred uplynutím zákonom stanoveného termínu. Preto VšZP rozširuje stránkové hodiny v dňoch 28., 29. a 30.9.2016 na väčšine klientskych pracovísk. Podrobné informácie o predĺžených stránkových hodinách jednotlivých pobočiek a expozitúr nájdu poistenci na internetovej stránke poisťovne http://www.vszp.sk/novinky/pridajte-k-nam-aj-pocas-predlzenych-strankovych-hodin-5.html Bratislava, 27.9. 2016 Informovala: Petra Balážová, hovorkyňa Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo VšZP predlžuje stránkové hodiny

VšZP predlžuje stránkové hodiny

V súvislosti s blížiacim sa termínom (30.9.2016), dokedy je možné zmeniť zdravotnú poisťovňu, Všeobecná zdravotná poisťovňa vychádza v ústrety poistencom, ktorí chcú túto možnosť využiť. Skúsenosti z minulých rokov totiž potvrdzujú, že veľká časť poistencov si možnosť podať prihlášku necháva na posledné dni pred uplynutím zákonom stanoveného termínu. Preto VšZP rozširuje stránkové hodiny v dňoch 28., 29. a 30.9.2016 na väčšine klientskych pracovísk. Podrobné informácie o predĺžených stránkových hodinách jednotlivých pobočiek a expozitúr nájdu poistenci na internetovej stránke poisťovne http://www.vszp.sk/novinky/pridajte-k-nam-aj-pocas-predlzenych-strankovych-hodin-5.html Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo VšZP predlžuje stránkové hodiny

Tetra Pak predpovedá oživenie záujmu o 100 % džúsy

Bratislava 27. september 2016 (WBN/PR) – 100% Juice Index report od spoločnosti Tetra Pak predpovedá rast trhu so 100 % džúsmi aj napriek globálnemu ekonomickému spomaleniu. Kombinácia rastu niektorých rozvíjajúcich sa trhov a spomalenie poklesu predaja na tradičných trhoch znamená pre 100 % džúsy stabilizáciu a vyhliadky rastu do roku 2018. Trh s džúsmi na Slovensku "Podľa štatistík spoločnosti Nielsen, tvorila v roku 2015 spotreba džúsov, ovocných štiav a nesýtených ovocných nápojov v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom na Slovensku 56,8 miliónov litrov v hodnote 57 miliónov eur. Z toho pripadalo na 100 % džúsy 20 miliónov litrov (26 miliónov eur)," vysvetľuje Lenka Hálková, marketingová manažérka Tetra Pak a.s. Závery zo správy indikujú, že 100 % džúsy aj naďalej ostávajú významnou súčasťou stravy väčšinovej populácie. Denne ich pije viac ako 40 % ľudí. Zákazníci sú navyše ochotní zaplatiť viac za džúsy, ktoré si asociujú so zdravým životným štýlom. Tieto závery predpovedajú 100 % džúsom priestor pre rast a to vďaka produktom, ktoré spĺňajú nároky pre zdravý životný štýl a je ich možné konzumovať v domácich podmienkach. To sú trendy, ktoré silnejú hlavne medzi mladou generáciou. Trh zareagoval na tieto trendy v troch kategóriách výrobkov: zeleninové džúsy, "čisto prírodné" a špeciálne 100 % džúsy. • Zeleninové džúsy: Zeleninové zmesi ovocia a zeleniny so zníženým obsahom prírodných cukrov a pozitívnym vplyvom na zdravie sú v súčasnosti štvrtou najpopulárnejšou príchuťou 100 % džúsov na svete. V porovnaní s rokom 2012 sa strojnásobil počet nových produktov so zeleninou ako jednou z hlavných prísad. • Čisto prírodné: V priebehu posledných šiestich rokov získali džúsy s označením "nie z koncentrátu" (NFC) trhový podiel na úkor džúsov z koncentrátu z 25 % v roku 2009 na skoro 30 % v roku 2015. Nové produkty na trhu, ktoré sú "čisto prírodné" zaznamenali kumulatívny ročný nárast o 25 % medzi rokmi 2012 a 2015. • Špeciálne 100 % džúsy: Viac ako 60 % spotrebiteľov prejavuje záujem o produkty s dokázateľnými zdravotnými prínosmi. Producenti nie len že pridávajú do zmesí aj zeleninu, ale čoraz viac ponúkajú 100 % džúsy obohatené o vitamíny. V roku 2015 napríklad obohatené produkty s pozitívnym vplyvom na imunitu, srdce, trávenie, kosti, mozog a krásu predstavovali dve tretiny nových produktov na trhu. Táto správa ukazuje, že značky začínajú odpovedať na výzvy, ktoré predstavuje meniaci sa životný štýl. Podporujú rast 100 % džúsov novými produktmi, ktoré oslovujú spotrebiteľov, a to nie len v oblasti tradičných pomarančových alebo jablkových džúsov, ale aj v oblasti inovatívnych zeleninových zmesí a nových ovocných príchutí ako napríklad brusnice alebo mango, a vytvárajú tak nekonečný potenciál pre nové receptúry. Ako vždy je kľúčom k úspechu inovácia a ponuka toho správneho produktu v pravý čas, tak aby vyhovel potrebám zákazníkov a v neposlednej rade ich aj zaujal a boli schopní sa s ním stotožniť. Tetra Pak 100 % Juice Index je správa založená na trhovej analýze vďaka spolupráci so zákazníkmi po celom svete, ako aj na nedávnom prieskume medzi 7 000 spotrebiteľmi zo siedmych krajín. Správa je založená na globálnych analýzach a jednoduchým spôsobom ukazuje, ako sa môže odvetvie chopiť možností, ktoré sa mu ponúkajú a predstaviť džúsy ako súčasť zdravej a výživnej stravy. Viac informácií o 100 % džúsoch a celú správu môžete nájsť na http:/www.tetrapak.com/juiceindex Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tetra Pak predpovedá oživenie záujmu o 100 % džúsy

Mešitou a kongresovým centrom v Drážďanoch otriasli výbuchy

K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale polícia pripúšťa, že ich motívom mohla byť xenofóbia. DRÁŽĎANY 27. septembra (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia v utorok informovala, že v meste Drážďany v pondelok večer explodovali dve podomácky vyrobené bombové nálože. Ako spresnila agentúra DPA, terčom jedného útoku bola mešita, druhá nálož explodovala v blízkosti kongresového centra. Výbuchy si nevyžiadali zranených, uviedol náčelník miestnej polície Horst Kretzschmar. V čase explózie sa v mešite nachádzal imám so svojou manželkou a dvoma synmi. Ani jeden z nich neutrpel zranenia. Došlo len k poškodeniu vstupných dverí. V dôsledku tohto incidentu polícia posilnila hliadkovanie pred všetkými mešitami v Drážďanoch. Druhá nastražená nálož explodovala krátko po prvej, a to na terase medzi hotelom a medzinárodným kongresovým centrom, ktoré môže prijať až 6000 hostí. Výbuch poškodil dekoratívny sklenený blok na vonkajšej terase. Ako informovala agentúra DPA, polícia evakuovala hostí hotelového baru a požiadala ľudí ubytovaných v hoteli, aby sa nezdržiavali v blízkosti okien. Po výbuchoch na oboch miestach zasahovalo asi 50 policajtov. Pred mešitou i kongresovým centrom sa našli zvyšky podomácky vyrobených náložiach. Kretzschmar uviedol, že k útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale polícia podľa neho pripúšťa, že ich motívom mohla byť xenofóbia. Drážďany sú metropolou spolkovej krajiny Sasko a v uplynulých mesiacoch sa tam odohralo viacero rasistických útokov. Kretzschmar však tiež pripustil, že výbuchy môžu súvisieť aj s oslavami 26. výročia zjednotenia Nemecka, ktoré sa budú konať v Drážďanoch na budúci pondelok. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mešitou a kongresovým centrom v Drážďanoch otriasli výbuchy

Pozor, zberači si môžu pomýliť čučoriedky so šialenicou

Plody čučoriedky Barinnej, ľudovo nazývanej šialenica, ne sú jedlé.POPRAD 27. septembra (WebNoviny.sk) – Správa Tatranského národného parku upozorňuje (TANAP) záujemcov o kúpu čučoriedok popri cestách, že nie všetko, čo vyzerá ako čučoriedka, ňou aj skutočne je. "Apelujeme aj na etiku kupujúcich, aby si uvedomili, že zberom a rovnako aj kúpou lesných plodov odnášame z lesa potravu živočíchom, ktoré tam legitímne od nepamäti patria a lesné plody sú ich neodmysliteľným zdrojom potravy," pripomenul riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. Brusnici čučoriedkovej, ľudovo nazývanej čučoriedka, sa napríklad veľmi podobá čučoriedka barinná. Jej plody však nie sú jedlé a sú mierne jedovaté. Čučoriedka barinná je podľa Majka druh vyslovene vlhkomilný, rastúci na horských rašelinách. "Areál rozšírenia má v arktickom, subarktickom a miernom pásme severnej pologule. V južnejších oblastiach sa vyskytuje len v horách," informoval. Na niektorých miestach môže podľa jeho slov rásť spoločne s brusnicou čučoriedkovou. "Drobné plody čučoriedky veľmi radi zbierame, no pri menej zdatných zberačoch nie je vylúčená ich zámena. Aj čučoriedka barinná má svoje ľudové pomenovanie. Bobule má čierne, modro oinovatené, až čierno-modré. Vďaka jej halucinogénnym účinkom bola ľudovo nazvaná ajblevánky, opilka a šialenica," pripomínajú pracovníci národného parku. Zaujímavosťou je, že takzvaná šialenica je jedinou živnou rastlinou húseníc zákonom chráneného žltáčika čučoriedkového, ktorý je jeden z najohrozenejších druhov denných motýľov na Slovensku a tiež ohrozeného modráčika striebroškvrnného, informuje Správa TANAP. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pozor, zberači si môžu pomýliť čučoriedky so šialenicou

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Ocot

Počítač a myš možno umývame octom rozriedeným s vodou. (vypnúť)Aj žaluzie. Odtok – ocot a jedlá sóda čistí a odstraňuje zápach. Lievikom nasypeme do odtoku pol šálky sódy a potom šálku octu. Keď prestane peniť, prepláchneme horúcou vodou a po 5 min. prepláchnuť studenou vodou. Ak odtok zle odteká pol šálky soli a 2 šálky vriaceho octu + potom voda. Biely vínny ocot odstraňuje plesne. Cenovky a etikety odstránime octom. Chrómové armatúry postriekame octom a vyleštíme handričkou. Aj rodinné striebro. Pozor – ocot nepoužívame na perly Škvrny z koberca – 2 lyžice soli v pol šálke bieleho octu. alebo l lyžica octu a l lyžica kukuričného škrobu. drevené obloženie – pol litra teplej vody, 4 lyžice bieleho alebo jablčného octu a 2 lyžice olivového oleja. Votrieť a preleštiť. Očistí stierače aj nálepky z auta. 3 diely octu a l diel vody natrieť na okno proti námraze. Čistí chladničku Do mikrovlnky l šálka vody a štvrť šálky octu – variť 5´. Keď vychladne, namočiť tam špongiu a umyť. Mastné škvrny na sporáku a obkladačkách umyť neriedeným octom. Potom pretrieť čistou vodou. 3 lyžice octu dať do prípravku na umývanie riadu. Do panvice dať 2 šálky octu a 10´ povariť. Nebude pripekať. Odstráni mastnotu na variči a v rúre. Očistí otvárače na konzervy a škvrny na riade – aj sklenenom. Aj termosku. Do nádoby dať 1 ½ šálky jablč. octu a niekoľko kvapiek jari dať do špajze. - Mole sa utopia. Keď sa dusí mäso do vody pridať pár lyžíc jablčného octu – nezrazí sa. Pár kvapiek dať do vody v ktorej sa varia vajcia. Krásne vlasy – 1 lyžička jablčného octu, 2 lyžice olivového oleja a 3 bielka – 30´ na hlave a potom umyť šampónom. Škvrny z ovocia zmiznú z rúk po umytí octom. Preč s lupinami – 2 šálky jablčného octu a 2 šálky studenej vody opláchnuť po šampóne. Do vane pridať 2 šálky jablkového octu – proti boľavým svalom a únave. Pôsobí proti modrinám. Ráno sa umyť pod pazuchami octom a nechať uschnúť. Lieči kurie oká a mozole. Aj plesne na nohách. (Chlieb ponoriť do octu a na nohu ako obklad. Kloktadlo – 1 pohár teplej vody, 1 lyžica jablčného octu a l lyžička soli. 3 x denne potrieť herpes bielym octom. Pleťové tonikum – ¼ šálky jablčného octu a ¼ šálky vody – na tvár a uschnúť. Neriedený jablčný ocot dať na starecké škvrny 10´ Ak nechty pred lakovaním potrieme octom, vydržia dlhšie. Potrieť včelie bodnutie. Odstráni plesne zo sprchového závesu. Ocot a jedlá sóda vyčistia vane a kachličky. Na koľajničky v sprche nalejeme trochu octu a kefkou vydrhneme. Vyčistí aj škáry medzi kachličkami a chrómové kohútiky, zrkadlá a kľučky. Sprchovú hlavicu ponoriť na 10 ´ do vody s octom. 2 šálky octu naliať do záchodu na noc. Pleseň odstránime roztokom z 3 lyžíc bieleho octu, l lyžičky bóraxu a 2 šálok horúcej vody. Nastriekať na steny, obklady a pod. Jediná šálka bieleho octu do posledného plákania: - bielizeň bude biela, ustáli farebné oblečenie, zbaví statickej el., bude mäkká a voňavá a zabije baktérie Keď farbí šatstvo namodro alebo nazeleno – pred 1. praním na 10 minút do neriedeného bieleho octu. Bieli ponožky a odstraňuje žltý nádych Pripálenú škvrnu od žehličky pretrieť octom Pokrčené oblečenie dať na vešiak a postriekať 1 diel octu a 3 diely vody. Jablčný ocot nepoužívať na pranie!!! Neriedený biely ocot odstráni škvrny po krvi, koly, farby na vlasy, kečupu a červeného vína, škvrny od potu, dezodorantu, kávy Odstraňuje pleseň Treba ním postriekať mravenisko Roztokom vody a octu utierame podlahu Odmastí radiátory, vetráky Nastriekať na staré tapety- pôjdu ľahšie dolu. Sadra pomalšie stuhne keď pridáme niekoľko kvapiek bieleho octu. Skrutky a matice – pridať trochu octu ak sú hrdzavé

Stavebník

Kedy vysádzať živý plot

Živé ploty z opadavých drevín s jednoduchým koreňovým systémom sa vysádzajú na jeseň po opadnutí lístia až do prvých mrazov a alebo skoro na jar do začiatku pučania. V krajoch, kde prvé mrazy prichádzajú zvlášť skoro, je lepšie počkať s výsadbou až do jari.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Rimavská Sobota - Bátka, Čerenčany, Dúžava, Krásna, Nižná Pokoradz, Rimavské Janovce, Sobôtka, Vyšná Pokoradz, Zacharovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang